Znak kości

Okładka książki Znak kości
Patricia Briggs Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Mercedes Thompson (tom 4) Seria: Obca Krew fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Mercedes Thompson (tom 4)
Obca Krew
2009-02-05
Dominika Schimscheiner

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

„Znak kości” to czwarty tom cyklu o Mercy Thompson i mogę go w skrócie określić jako przeciętny na tle dotychczasowych.
Mercy znów pakuje się w tarapaty. Chce się jej pozbyć miejscowa chmara wampirów, wilkołaki nie są zachwycone włączeniem jej do stada, a dawna znajoma prosi o pomoc w pozbyciu się ducha. Gdy Mercy, uciekając przed lokalnymi problemami, jedzie do Spokane do owej znajomej, nie spodziewa się, że tam od razu natknie się na jedynego wampira w tym mieście. Duch będzie jej najmniejszym problemem.
Ważne jest dla mnie to, że przewijają się tu skutki traumatycznych dla Mercy wydarzeń z trzeciego tomu – podoba mi się, że autorka nie przeszła nad nimi do porządku dziennego, wiecie, temat zamknięty, jedziemy dalej. O ile ten trzeci tom był momentami naprawdę poruszający, o tyle w czwartym mogłam odetchnąć jako czytelniczka. Nie było większych dramatów, wielkich emocji, po prostu czysta przyjemność z czytania historii, która niewątpliwie wciąga, ale zapewne nie będę jej pamiętać za parę miesięcy ;) Po prostu przyjemne czytadło w klimatach urban fantasy. Nawet nie mam nic więcej o nim do napisania.
Ciekawa jestem ciągu dalszego i na pewno będę dalej czytać tę serię. W sam raz do oderwania się od świata, więc polecam i Wam, jeśli lubicie ten typ literatury :)

Kto posiada największą umiejętność pakowania się w problemy? Oczywiście Mercy.
Wpada z deszczu pod rynnę, gdy Wampiry wydają na nią wyrok śmierci. W dodatku u jej znajomej ze szkoły w domu szaleje duch.
Hmmm. Co jest lepsze - szalona wampirzyca, despotyczny Alfa na karku, czy niezrównoważony duch?
A może jeszcze coś innego?
I to wszystko na głowie jednego, małego kojota.
Mercedes ma jednak pewien dar - potrafi jak kot spaść na cztery łapy.
Uch... A może raczej jak kojot.
Polecam wam kolejne wciągające przygody dziewczyny, która na co dzień jest mechanikiem samochodowym.
No dobra, czasem porastającym futrem...

Kto posiada największą umiejętność pakowania się w problemy? Oczywiście Mercy.
A może jeszcze coś innego?
I to wszystko na głowie jednego, małego...

Temat bardzo ciekawy - nawiedzony dom. Zaczynał się świetnie, historia wciągała, jednak rozwinięcie zostało totalnie skopane, w dodatku akcja z duchem została przerwana wątkiem z wampirami, który już był w któreś z wcześniejszych książek. Finalnie pojawiło się tak wiele wątków naraz, że nie wiadomo było, o co w ogóle w tym chodzi, kto, gdzie i po co. Z ciekawymi dialogami autorka wciąż słabo sobie radzi - o rzeczach banalnych rozpisywała się na kilka kartek, rozdrabniała to na wiele sposobów, że w mękach trzeba było to czytać. W dodatku znów pojawiło się chyba 30 stron informacji z poprzednich tomów, rozwleczonych jako długie dialogi i przemyślenia - o więzi stada, jak ono działa, dominacji, "spalonych przewodach", itp. Miłosnego trójkąta jest ciąg dalszy. Z nowych bohaterów tylko chłopiec Chad ciekawy. Książkę czyta się lekko i szybko, poza wspomnianymi rzeczami, nie ma tu jednak nic, co chciałoby się śledzić z zapartym tchem. Typowa niedzielna, prosta lektura.

Po trochę słabszym poprzednim tomie autorka wraca do dobrej formy. W tej części mamy bardzo dużo wampirów, przede wszystkim Stefana, choć mój faworyt, tajemniczy Wulfe, również się pojawia. Mam nadzieję, że w którymś z następnych tomów dowiem się o nim więcej. Kolejną postacią, którą chciałabym poznać bliżej, jest śnieżny elf. Co do Stefana, wkurza mnie trochę tym, że nie mogę się zorientować, kogo tak naprawdę woli - Mercy czy Marsilię. Mam nadzieję, że sytuacja w końcu się wyklaruje na korzyść Mercy, bo Marsilii szczerze nie cierpię.

Chyba najlepsza część do tej pory. Dużo się dzieje, kiedy myślisz, że już koniec, przychodzą kolejne kłopoty.
Podoba mi się, że sprawy sercowe - jak na Mercy - w miarę rozwiązane.
Jak zwykle książka wręcz pochłonięta, polecam.

Podoba mi się, że sprawy sercowe - jak na Mercy - w miarę rozwiązane.
Jak zwykle książka wręcz pochłonięta, polecam.

Podobał mi się ten tom mocno. Widać w nim pokłosie wydarzeń z trzeciego tomu i to, że rany Mercy są wciąż świeże i bolą. Podoba mi się rozwój jej relacji z Adamem i akcja z wampirami.
Czytało mi się ten tom naprawdę dobrze, a dodatkowym plusem jest totalny zanik miłosnego trójkąta, co było dla mnie jak balsam na duszę.
Po czwartym tomie od razu sięgnęłam po kolejny, wkręciłam się na maxa.

Po czwartym tomie od razu sięgnęłam po kolejny,...

Uwielbiam tą serię. Nie jest to arcydzieło, ale bardzo szybko się czyta i wciąga. Polecam dla wszystkich fanów fantastycznych stworzeń i magii.

Jedna z najlepszych i najciekawszych serii jakie czytałam. Tak naprawdę każda przeczytana część dla mnie była rewelacyjna. Nie inaczej było ze "Znakiem kości". Mercedes na tyłku nie usiedzi, bo i po co? Lepiej pojechać do Spokane zająć się pewnym duchem, a tym samym wplątać się w kolejną kabałę. Ale jaką przeszkodą dla Mercedes mogą być wampiry, które wydały na nią wyrok śmierci? Co może jej też zrobić najstraszliwszy wampir ze wszystkich, któremu potrzebna zmiennokształtna? Odpowiedzi niesie "Znak kości", gdzie znajdziemy wszystko, co dobra fantastyka powinna posiadać: wciągającą akcję, świetnie wykreowanych bohaterów, trochę humoru, magię i fantastyczne postacie.

Tę część gorzej się czytało niż poprzednie. Trochę pomieszanie tematów z poprzednich części, trochę za dużo wzdychania nad Adamem i czy być z nim czy nie być.. Niewiele się z akcji tutaj działo, dopiero pod koniec książki. Przeczytałam tylko po to, żeby sięgnąć po kolejną część (liczę już, że będzie lepsza, jak poprzednie).

Nie było jakiejś szczególnie porywającej akcji, a Mercy często irytowała, ale należy się 7 gwiazdek za postać Stefana.