Zew księżyca

Okładka książki Zew księżyca
Patricia Briggs Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Mercedes Thompson (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Mercedes Thompson (tom 1)
Moon Called
Fabryka Słów
2017-03-10
2008-10-03
Data 1. wydania:
2006-01-31
Ilona Romanowska
mercedes thompson wilkołak wilkołaki zmiennokształtna fantastyka urban fantasy

Dobra książka, trochę "nastolatkowa", ale przyjemnie mi się czytało, mimo że nastolatką już dawno nie jestem ;)
Nie przynosi nic odkrywczego - po prostu dobra rozrywka.

Nie przynosi nic odkrywczego - po prostu dobra rozrywka.

Pierwszy tom serii z Mercedes Thompson.
I już wiem, że będzie to kolejna z moich ulubionych serii.
Od pierwszych stron wciągnęła mnie historia zmiennokształtnej Mercy.
Dziewczyna ma nietypowy jak na kobietę zawód - jest mechanikiem samochodowym. I z racji swojego zawodu styka się z wieloma osobami - ludźmi i nie tylko.
W mieście, gdzie ogromną część stanowią wilkołaki nasza bohaterka musi się mieć na baczności. Tym bardziej, że są one mocno przywiązane do swojego terytorium.
Poza nimi w mieście żyją jeszcze inne stworzenia, które ukrywają swoją naturę przed mieszkańcami.
Jednak przed Mercy nic się nie ukryje. Potrafi je rozpoznać, a one rozpoznają ją.
Nie pomaga też fakt, że seksowny i wkurzający sąsiad dziewczyny jest alfą miejscowej gromady wilkołaków.
Już samo sąsiedztwo gwarantuje kłopoty, które dziewczyna przyciąga jak magnes.
Polecam.
Z tą książką nie sposób się nudzić.

Pierwszy tom serii z Mercedes Thompson.
I już wiem, że będzie to kolejna z moich ulubionych serii.
Od pierwszych stron wciągnęła mnie historia zmiennokształtnej Mercy.
W mieście, gdzie ogromną część stanowią wilkołaki...

Kilka dni temu sięgnęłam po tę książkę, bo miałam ochotę na coś z gatunku UF.

Ponieważ przez cały 2021 zaczytywałam się urban fantasy Jadowskiej, to nie umiałam nie porównywać tych książek. I powiem szczerze, że to jest chyba lepsze od Jadowskiej. Jakby klimat podobny, ale tutaj mamy wszystko bardziej realistyczne, jeśli mogę tak powiedzieć o fantasy.

Po pierwsze główna bohaterka jest bardziej realistyczna. Nie jest tak, że każdy ją uwielbia i nic jej nie przerasta. Podobało mi się pokazanie, jak niebezpieczne są wilkołaki i że główna bohaterka serio się ich boi mimo tego, że nie jest zwykłą kobietą i też sporo wie na ich temat. Chociaż im dalej, tym było z tym gorzej.

W polskiej wersji było troszkę błędów. Czasem literówka, coś źle odmienione, brak jakiegoś słowa. Nie było to może straszne, ale jednak rzuca się w oczy.

Mam wrażenie, że im więcej będę czytać tę serię, tym więcej będę widziała podobieństw u Jadowskiej. Chyba bardzo mocno się inspirowała amerykańską pisarką. Też przez to ta książka zaczęła mnie nudzić. I chociaż fajnie się czyta, to przez to mam obawę, żeby czytać dalej tę serię. To nie jest wina autorki, że po jej książkę sięgnęłam później. Jednak zupełnie straciłam zainteresowanie. Chęć na UF mi przeszła i wręcz nie chce mi się teraz zmagać z tymi wszystkimi samcami alfa.

Nie twierdze, że nie wrócę do niej kiedyś, ale na ten moment to DNF na 54%.

Kilka dni temu sięgnęłam po tę książkę, bo miałam ochotę na coś z gatunku UF.

Po pierwsze główna...

Gdy usłyszałam o cyklu z Mercedes Thompson, wiele opinii mówiło, że jeżeli lubię Dorę Anety Jadowskiej to polubię też Mercy. I muszę przyznać, że zgadzam się z tą opinią.

Styl pisania obu autorek jak i historia są bardzo podobne. Obie panie mają lekkie pióro i urban fantasy jakie dostajemy sprawia przyjemność czytelnikowi. Do tego główne bohaterki mają podobny zarys są piękne, pewne siebie, mają dużo adoratorów i łatwo wpadają w tarapaty.

Mercy jest mechanikiem samochodowym z ciętym językiem i nadopiekuńczymi znajomymi. Jako zmiennokształtna doskonale zna realia nieludzi i innych magicznych stworzeń. To jest dziewczyna która potrafi zadbać o siebie, a znajomość Wilkołaków przez które została wychowana, doskonale ją zahartowała w młodości.
Gdy okazuje się, że chłopak, który miał u niej pracować ma kłopoty a jej przyjaciele zostają zaatakowani robi wszystko by im pomóc mimo, że nie jest tak silna jak reszta bohaterów. Na szczęście dziewczyna ma wielu ciekawych przyjaciół, którzy z chęcią pomagają jej w rozwikłaniu sprawy.

Książka była dokładnie tym czego się po niej spodziewałam.
Lekka niezobowiązująca lektura idealna na zastój czytelniczy.
Nawet się nie obejrzałam a już byłam na ostatniej stronie.

Polubiłam się z bohaterami, szczególnie że specyfika zachowań bohaterów jest szczegółowo wyjaśniona.

Jeżeli potrzebujecie zwykłej rozrywki to jest to pozycja, którą warto rozważyć.

Nie spodziewałem się niczego po tej pozycji a jednak miło się zaskoczyłem. Jak na powieści o wilkołakach i wampirach przedstawiony świat trzyma się kupy. Samą opowieść czyta się lekko i przyjmie mimo czasami gęstego klimatu. Może nawet słyszę się na dalsze przygody Mercedes.

Na półkach: , , , ,

Mercedes mnie prześladowała. Cyklicznie, co jakiś czas gdzieś rzuciła mi się w oczy którąś z książek z serii i w końcu przyszedł ten moment, że stwierdziłam: ,,Dobra, tyle o sobie przypomina, widać nic na to nie poradzę, trzeba przeczytać."

Szczerze? Nie liczyłam na zbyt wiele. Od dawna jestem sceptycznie nastawiona do tematu wilkołakow - i to nawet bardzo. W sumie sądziłam, że czytanie Zewu będzie dla przysłowiowej beki, takie guilty pleasure, a jak za bardzo mnie rozdrażni to trudno, ten jeden raz porzucę książkę w trakcie czytania.
Jak ja się cieszę, że srogo się pomyliłam! Seria z Mercy jest chyba najlepszym, co mnie mogło spotkać jeśli chodzi o odzyskanie wiary w wilkołaki! A ta okładka to tylko podły bait.

Co mnie najbardziej kupiło, to chyba przyziemność. Z jednej strony mamy świat ,,magicznych" istot, ale jednocześnie te istoty są bardzo... normalne. Tu komuś zepsuł się samochód, tu ktoś szuka pracy, tam ktoś ma nadpobudliwą córkę, która chce zacząć umawiać się z chłopakami.
A sama Mercy to jest świetny przykład normalnej, zwyczajnej dziewczyny z sąsiedztwa, z którą i na piwo pójdziesz i na zakupy, przystojnych chłopów też poobczajasz. Nawet pomimo faktu, że pracuje jako mechanik i potrafi przemienić się w kojota.

No i wspominane wilkołaki - a raczej w sumie cała konstrukcja świata, gdzie wszystko do siebie pasuje i widać, że zostało przemyślane. I znów wchodzi ,,przyziemność". Nie znaczy, że jest nudno i nic się nie dzieje - bo dzieje się SPORO - tylko idzie się w tym bez trudu odnaleźć. Dołączając do tego pełnokrwistych (czasem całkiem dosłownie z tą krwią), ciekawych bohaterów między którymi czuć chemię - wychodzi kawał dobrej książki. Nie jakieś przełomowej (choć dla mnie trochę tak), ale przyjemnej do poczytania, szanującej czas i inteligencję czytelnika.

~ Wstęp ~
Piękna Mercedes jest mechanikiem volkswagenów. Zabawne? Dla niej nie za bardzo. Dla niektórych to już byłoby szokiem, że kobieta pracuje w takim zawodzie. Powiem wam jedno – to jest najmniej szokująca rzecz w tej historii. Jest ona kojotem, który mieszka w przyczepie. Ma niesamowicie pięknego, ale i dominującego sąsiada, który jest… wilkiem. Tak dobrze widzicie, WILKIEM a przy okazji Alfą. Już się robi ciekawie a to jeszcze nie koniec, bo Mercedes zajmuję się aktualnie busem wampira. To wszystko dzieje w akompaniamencie romansu, nawet nie jednego.

Co w tym wszystkim może pójść nie tak?

~ Recenzja ~
KOCHAM TĄ HISTORIĘ. Czy tam ją już drugi raz i za każdym razem przeżywam wszystko tak samo. Bez problemu ten tom może skraść serce miłośnika fantasy. Współczesny świat połączony ze światem fantasy. CUDO. Cała historia jest bardzo dobrze napisana, trudno jest się zgubić w fabule, wszystko jest obrazowo opisane z dużą dawką emocji. Najbardziej podoba mi się styl życia Mercedes i jej cięty język. Dużym plusem jest narracja pierwszoosobowa, która pozwala nam widzieć wszystko oczami głównej bohaterki. Niesamowite jest dla mnie ilość zróżnicowanych bohaterów, każdy jest inny i posiada swoje zalety oraz wady. Szokuje mnie to, że pomimo dość długiej historii ani raz mi się nie znudziła. Myślę, że ten cykl może być idealny dla osób, które chcą zacząć czytać fantastykę. Jestem przekonana, że ta seria trafi na półkę „Ulubione”.

Polecam wszystkim bardzo serdecznie. <3

~ Wstęp ~

Każdy wilkołak co miesiąc czuje zew księżyca. Człowiek wówczas przemienia się w żądną krwi i świeżego mięsa bestię.

Mercedes Thompson to prawie normalna młoda kobieta. I 'prawie' robi tu różnicę. Pracuje jako mechanik samochodowy, co jest dość niespotykanym zajęciem dla kobiety. Merci ma też drugą naturę. Ale nie, nie jest żadnym "łakiem" ani wampirem.

Dziewczyna wychowywała się w stadzie wilkołaków, zna więc ich zwyczaje, hierarchię, rozumie naturę. I jak się okazuje, obecnie mieszka na terenie innego stada, a za sąsiada ma alfę czyli głównego wilka.

Oprócz ludzi funkcjonują tu też wilkołaki, zmiennokształtni i wampiry, ale te gatunki kryją swą naturę przed światem. Nie ujawniają się, bojąc się reakcji innych. Wcześniej odtajniły swoje istnienie pewne magiczne stworzenia i życie ich wśród zwykłych ludzi nie należy obecnie do zbyt łatwych i przyjemnych.

Merci stara się normalnie funkcjonować w tym dziwnym świecie, wśród innych stworzeń. Kiedy więc pewnego dnia na progu jej warsztatu zjawia się młody człowiek szukający pracy, postanawia mu pomóc. Wyczuwa, że chłopak jest świeżo przemienionym wilkołakiem bez stada. Jak się okazuje, to zbieg, a jego 'właściciele' wkrótce upomną się o niego. To wydarzenie zapoczątkuje szereg innych, w których to Mercedes będzie grać główną rolę.

"Zew księżyca" to pierwsza część rozbudowanego cyklu o Mercedes Thompson. Książek z wilkołakami, zmiennokształtnymi wampirami, magicznymi stworzeniami jest naprawdę dużo i wymyślić coś nowego w tym temacie jest ciężko. Mamy tu więc znane schematy, jednak to lekka lektura, fajna rozrywka, pozwalająca oderwać się od rzeczywistości. Pozycję dobrze mi się czytało, więc sięgnę po kontynuację.

Dziewczyna...

Uwielbiam wszystkie czesci

Uwielbiam wszystkie czesci

Bardzo przyjemna książka. Ciekawa akcja, interesujące postacie. Nie nudziłam się przy czytaniu.