Grobowa wiedźma

Okładka książki Grobowa wiedźma Kalayna Price
Okładka książki Grobowa wiedźma
Kalayna Price Wydawnictwo: Copernicus Corporation Cykl: Alex Craft (tom 1) fantasy, science fiction
Alex Craft (tom 1)
Grave Witch
Copernicus Corporation
2012-04-16
2012-04-16
2011-12-08
Maja Pobieżyńska
wiedźma

Wchodząc w świat "Grave Witch" autorstwa Kalayny Price, miałam wielkie nadzieje na przygodę pełną magii, intrygi i niebezpieczeństwa. Niestety, muszę przyznać, że książka nie spełniła moich oczekiwań. Chociaż zaczyna się obiecująco, w miarę jak historia się rozwija, zaczynam odczuwać pewne rozczarowanie.

Na pozytywną stronę należy z pewnością wyróżnić fascynujący świat paranormalny, który autorka stworzyła. Mieszanka duchów, magii i tajemniczych zjawisk wprowadza czytelnika w atmosferę niezwykłej rzeczywistości. Główna bohaterka, Alex Craft, również zapowiada się jako silna i niezależna postać, gotowa stawić czoła przeciwnościom.

Niestety, wraz z rozwojem fabuły, tempo narracji staje się powolne i momentami trudno utrzymać zainteresowanie. Zagadka kryminalna, która miała stanowić główny wątek, niestety nie dostarcza odpowiedniej dawki napięcia i zaskoczenia. Wątki fabularne stają się przewidywalne, a postaci drugoplanowe pozostają niewystarczająco rozbudowane, co wpływa na brak dynamiki i zróżnicowania.

Choć w książce pojawia się również wątek miłosny, który ma potencjał wzbogacenia historii, niestety nie jest on w pełni wykorzystany. Relacje między bohaterami pozostają płytkie i nie budzą większych emocji u czytelnika.

Podsumowując, "Grave Witch" to obiecujący początek serii urban fantasy, ale niestety traci swój potencjał w trakcie podróży. Choć świat paranormalny i główna bohaterka mają swoje zalety, brakuje im odpowiedniego wsparcia w postaci tempa narracji, napięcia i zaskoczenia. Przyznaję książce ocenę 5/10, z nadzieją na poprawę w kolejnych tomach serii.

Na pozytywną stronę należy z pewnością wyróżnić fascynujący świat...

Na półkach: , , , , , ,

Alex to utalentowana grobowa wiedźma, która ma dobre stosunki z Śmiercią, ale niekoniecznie z żyjącymi. Niechcący wtrąciła się w ważne śledztwo detektywa Falina, czym na pewno zdobyła jego uwagę, ale sympatię już nie. Sytuacja zmusza ich jednak do współpracy przy sprawie, która okazuje się być bardziej tajemnicza i mroczniejsza niż ktokolwiek z nich się spodziewał.

Lekka, przyjemna opowieść. Przeczytałam jednym tchem. Ma swój klimat, nieco podobny do klimatu w serii "Kate Daniels". Polubiłam nawet główną bohaterke, ale zabrakło mi dokładniejszych opisów jej przemyśleń, uczuć. Ciężko mi było wyszczególnić jej cechy charakterystyczne, które nadawałyby jej kszatłt danej osoby. Reszta bohaterów, o dziwo, bardzo fajnie przedstawiona. Może to kwestia narracji. Ogółem miło spędziłam czas przy tej książce.

Coraz trudniej czyta mi się książki fantastyczne, bo wszystko - każdy użyty schemat, już po prostu gdzieś widziałam. Więc sięgając po kolejną książkę o wiedźmie miałam pewne obawy. Później zrobiłam sobie listę - wiedźma, fae, gargulec, śmierć i najwięcej skojarzeń miałam z serią Kim Harrison, jednak postać śmierci nasuwała na myśl serię Daryndy Jones.... I przez jakiś czas czytania, nie mogłam wyzbyć się skłonności do tych porównań. Ale później zaserwowałam sobie liścia w twarz... I po prostu się ogarnęłam i zaczęłam normalnie czytać, ciesząc się z każdej strony, bo książka okazała się po prostu świetnie napisanym urban fantasy!

Każda z postaci okazała się interesująca, a wręcz i intrygująca. Problem, z którym przyszło się mierzyć Alex - głównej bohaterce, stopniowo coraz bardziej się nawarstwiał i gmatwał. I w momentach, w których nasza wiedźma była bezsilna, a ja zaczynałam ją w myślach dopingować niczym cheerleaderka, już wiedziałam, że trafiłam na świetną książkę. Bo zwykle po prostu czytam. A kiedy zaczynam podchodzić do jakiś wątków wyjątkowo emocjonalnie lub nerwowo, jest to dla mnie sygnałem, że mam do czynienia z serią, która ma szanse mnie całkowicie zauroczyć! Dlatego mimo niemalże krwawiących już oczu nad ranem, doczytałam tę książkę do końca! ;)

Książka dość przeciętna, a zapowiadało się na dobrą lekturę. Na początku mi się podobała, a potem rozczarowywała. Główna bohaterka jest chyba troche rozmemłana emocjonalnie. Za dużo fajerwerków i "efektownego" pokazywania umiejętności i mocy, tak aby wyglądało epicko a trochę się to kupy nie trzymało. Główna bohaterka troche za bardzo skupiona na sobie zamiast na sprawie, której się podjęła. Kręci się w kółko, ciągle gdzieś łazi i nie wiadomo po co i dlaczego. Za duży chaos panuje w tej książce, za dużo wszystkiego na raz. Pojawiąją się co rusz nowi bohaterowie, bez żadnego logicznego wyjasnienia po co oni tam są. Za dużo upiększaczy i wątków w powieści wyjętych z czapy i które niczego nie wnoszą. I zdania typu "jego pocałunek smakował uśmiechem".... No błagam!

Dlaczego tak wysoko oceniam książkę - bo jest dla mnie zaskoczeniem. Po kiczowatej okładce nie spodziewałam się nic dobrego po tej pozycji. Historia kryminalna w świecie paranormal. Całkiem sprytnie opisana intryga, chociaż dość szybko można trafić na trop zakończenia. Czyta się bardzo szybko i naprawdę z przyjemnością. Z wielką ochotą sięgnę po kolejną część przygód Alex Craft tudzież Caine.

//Opinia do przeczytania również na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/05/96-grobowa-wiedzma-kalayna-price.html

Nie zrażajcie się tą paskudną, polską okładką. Bo JEST paskudna. W dodatku wydano w Polsce tylko 1 tom, więc... trzeba czytać w oryginale, albo szukać w internecie tłumaczeń. Jeśli jednak zaryzykujecie i poznacie Aleksis Craft... sądzę, że spędzicie kilka godzin na niezłej rozrywce. Bo ja przynajmniej bawiłam się nieźle. Co przyznać muszę - czasem urban fantasy przyjemnie mnie zaskakuje ;)

Alex Craft to grobowa wiedźma - może rozmawiać z umarłymi i przywoływać ich Cienie. Pracując jako konsultantka w policji, a jednocześnie jako prywatny detektyw, bada sprawę dziwnego morderstwa. nieoczekiwanie zaatakowana przez cień, wplątuje się w ryzykowne śledztwo, stawką którego może być jej życie. Życia nie ułatwia jej fakt, że jej przyjaciel został postrzelony zamiast niej, Śmierć - wpadający na kawę - milczy jak zaklęty i nie chce pomóc, a na dokładkę, współpracować musi z irytującym detektywem, Falinem Andrewsem, który najwyraźniej zamierza zrobić wszystko, by odsunąć ją od tej dziwnej sprawy. Co gorsza - ciała, z jakimi Alex musi sobie radzić, noszą dziwne ślady czarnej magii, a znajome (albo i nie) fae, jakie stają na jej drodze, zdając się kompletnie nie pomagać. A czasu jest coraz mniej - Krwawy Księżyc nadchodzi wielkimi krokami. Albo jeszcze większymi, gdy spędzisz przypadkiem kilka dni wśród Faerie, planując co najwyżej szybki lunch...

Tak w skrócie można opisać fabułę "Grobowej wiedźmy", lekkiego, prostego i raczej nie wnoszącego wielkiego zaskoczenia w urban fantasy. Znawcy tematu i miłośnicy takich serii zapewne już kiwają nade mną głowami, uznając mnie za przypadek na tyle krytyczny, że wymagający uderzenia w głowę - ale co tam. Ja tam byłam zadowolona z tej powieści i ochoczo powęszę za kolejnymi... 4? Jeśli się nie mylę. Mniejsza zresztą z tym. Ważne, że było ciekawie, wesoło i wciągająco.

Mówiąc uczciwie, gdy przeczytałam opis książki, uznałam, że trafiłam właśnie na kolejną, nudną i powtarzalną opowieść, tylko umieszczoną w innym gatunku (nie romans ale urban fantasy). O, jakże mile się rozczarowałam! Autorka szczerze zaskakuje świeżością pomysłu na coś, co wydaje się być oklepane, wszystko jest wyjaśniane na bieżąco, a akcja gna w przód jak w świetnym thrillerze. Odświeżające jest zachowanie głównych bohaterów - kompletnie ich do siebie nie ciągnie, nie pchają się sobie w łóżko z miejsca, a idea Śmierci pijącego kawę po prostu rozłożyła mnie na łopatki. Konstrukcja książki jest bardzo prosta, akcja gna pod górkę, by w finale zjechać w dół, a my z radosnym okrzykiem: "ŻE CO JA PROSZĘ?!" dobiegamy do końca, niczym w zwariowanej kolejce górskiej. Jest dobrze. A nawet bardzo dobrze, bo już dawno nie miałam okazji czytać wprawdzie w tak klasycznym wydaniu akcji, ale podanej odświeżająco.

Tytułowa wiedźma, Alex, od początku zmaga się z własnymi problemami - przede wszystkim umiejętnościami, które wcale nie są dla niej tak dobre, jak można sądzić. Alex to postać uparta, trochę naiwna i prosta. Roztrzepana, łatwo się denerwuje, nie rozumie wielu rzeczy i posiada psa - swoją osobą ubarwia całą historię i sprawia, że szybko się z nią można zaprzyjaźnić. Kolejne wątki i sytuacje, w jakich się znajduje sprawiają, że wyobraźnia działa i dopowiada sobie kolejne szczegóły, których Kalayna Price zdawała się celowo unikać. Czego chcieć więcej do zachęty? Nie ukrywam, że i wątki poboczne jak i finał mnie solidnie zaskakiwały. Nie spodziewałam się tego - zupełnie, jak nie spodziewałam się całkiem sympatycznego Śmierci w czarnym podkoszulku, pijącego kawę. kto powiedział zresztą, że Śmierć to tylko "Ponury Żniwiarz" z czaszką i kosą?

Postacie są wykreowane sympatycznie. Główna bohaterka ma swoje wady i zalety, które śmiało są wykorzystywane w opowieści. Postacie poboczne, choć zarysowane są ledwo zauważalnie z charakterów, również są zauważalne i do zapamiętania. Wpasowują się w całość wykreowanego przez autorkę świata naprawdę dobrze, stanowią konkretną całość, która wyraźnie zaczyna się i kończy na kartach powieści w sposób przemyślany. Podobnie jest ze stylem -
Kalayna Price faktycznie, bardzo starała się zachować współczesny styl wypowiedzi i zachowania, mimo narzuconego wymogu urban fantasy. łatwy, prosty styl, z wciągającą fabułą to przepis na sukces wśród zalewu tych samych pozycji, w których tylko imiona bohaterów się różnią. Bardziej thriller, bardziej kryminał, niż fantastyka, ale z elementami fantastyki? Kupuję to!

Jedynym mankamentem jest... zwyczajnie, brzydka okładka. Nie ukrywajmy, okładka jest po prostu brzydka i tyle. Jasne, nawiązuje do treści książki stylizacją, ale... Copernicus Corporation tu się nie popisało. Nie mniej, wciąż łudzę się, że jakieś inne wydawnictwo pokusi się o wydanie (ponownie w Polsce) "Grobowej Wiedźmy". Wówczas z ochota i przyjemnością zakupię tą pozycję, by mieć ją na półce. Bo zdecydowanie, warto!

Z czystym sercem - polecam.

Kalayna Price jest amerykańską autorką dwóch serii powieści z gatunku urban fantasy i jest też wciąż aktywną blogerką http://kalayna.blogspot.com/ . "Grobowa wiedźma" jest pierwszą częścią z cyklu Alex Craft.

Alex jest wiedźmą, a jej głównym talentem jest przywoływanie cieni poprzez kontakt z ciałem zmarłego. Z jej usług często korzysta nie tylko policja miasta pełnego magi o nazwie Necros ale również prywatni klienci chcący skontaktować się ze swoimi zmarłymi bliskimi. Tym razem Alexis została poproszona o przywołanie cienia zamordowanego gubernatora Necros. Zadanie wydaje się proste, jednak od początku, wszystko idzie nie tak jak powinno.
Na horyzoncie pojawia się przystojny detektyw, który robi wszystko aby uprzykrzyć jej życie, zostaje zaatakowana przez cień, który nie powinien mieć możliwości atakowania żywych istot, jest nawiedzana przez upartego ducha oraz staje oko w oko ze śmiercią, który swoją drogą wydaje się bardzo pociągającym facetem.

Ta powieść była dla mnie wielkim zaskoczeniem ponieważ nie spodziewałam się że mnie zainteresuje. Z moim upodobaniem do pięknych okładek ta mnie nie powaliła, ponieważ moim zdaniem jest po prostu brzydka. Tytuł również niezbyt mi się spodobał, jednak zaciekawił na tyle że postanowiłam ją przeczytać. Muszę stwierdzić że to była bardzo dobra decyzja, wspaniale spędziłam weekend przy tej pozycji. W tej powieści było wszystko czego można oczekiwać od weekendowej lektury: tajemnica,magia i nutka romansu. Mnogość wątków w powieści momentami aż przytłaczała i sprawiała że nie można było się oderwać od lektury, jednocześnie zmuszając mózg do wytężonego wysiłku przy próbach rozwiązania zagadki.

Narratorem jest Alex co pozwoliło jeszcze bardziej wczuć się w akcję, a prosty styl pisania Pani Price sprawia że tę powieść czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Jedyne czego mogę się przyczepić to brak jakiegokolwiek szerszego opisu istot z którymi mamy do czynienia. Od początku zostajemy rzuceni, przez autorkę, na głęboką wodę i trzeba się domyślać czym różni się np. wiedźma Fae od Wyrd, przez co początek powieści wydaje się lekko zagmatwany. Jednak w miarę czytania wszystko pięknie się klaruje.

Moja ocena 5/6

Polecam tę powieść wszystkim wielbicielom gatunku urban fantasy. Jest wspaniałą rozrywką nie tylko weekendową i co najważniejsze daje się zapamiętać ;)
Recenzja z bloga http://posredniczkaa.blogspot.com/

Zabrałam się za tą książkę ze względu na opis, spodobał mi się i stwierdziłam, że warto ale pożałowałam swojej decyzji po paru rozdziałach. Mało ciekawa fabuła, niezbyt interesujący bohaterowie i ogólnie dość "sztywnym" językiem napisana. Straciłam tylko czas, który mogłam poświęcić na coś bardziej ciekawszego. Nie polecam tej pozycji.

Fajne, fajne, czekam na dalszy ciąg. Ciekawi mnie tylko o co chodziło z Przystojnym Cudem? Bo hasło zostało rzucone, a wyjaśnień nic!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Urban fantasy

Kalayna Price Grobowa wiedźma Zobacz więcej