Sowiety. Historia ZSRS

LTW
2017-10-22
2017-10-22
ZSRR historia

Dobra książka. Zgadzam się z przedmówcami, którzy moim zdaniem celnie zauważają, że jest to pozycja przede wszystkim dla osób, które są na początku swojej przygody z historią ZSRR. Aczkolwiek muszę też dodać, że książka zawierała kilka ciekawostek i anegdot o których nigdy wcześniej nie czytałem, a które były bardzo interesujące. Myślę, że doskonałym uzupełnieniem do tej książki może być wysłuchanie cyklu radiowych, krótkich wykładów (są w youtube) w których Profesor Paweł Wieczorkiewicz przekrojowo opowiada o historii ZSRR. Oprócz powtórki wiedzy słuchacz dostaję szansę na zaznajomienie się z niezwykle ujmującym i ładnym wysławianiem się i sposobem opowiadania o historii. To sprawia, że można tych audycji słuchać całymi godzinami. Mnie się zdarzyło w podróży kilkukrotnie wracać do tych samych odcinków. Nie można w dzień zaduszny nie wspomnieć jak wielką stratą dla ludzi interesujących się historią była wczesna śmierć Pana Profesora. Myślę, że dzisiaj w obliczu trwającej wojny na Ukrainie byłby bardzo rozchwytywanym gościem licznych programów publicystycznych poświęconych wydarzeniom za naszą wschodnią granicą.

Jest to książka moim zdaniem zbyt ogólnikowa, która dla osób mających już wiedzę na temat ZSRR nie niesie żadnych odkrywczych informacji . Jeśli już po nią sięgnąć, to na początku swojej przygody z tym zagadnieniem.

Dobre streszczenie, aczkolwiek spodziewałem się czegoś więcej. Niektóre sytuacje są opisane w sposób niewystarczająco klarowny, w innych miejscach brakuje lat. Książka jednak zachęca do dalszego zagłębienia się w historie Związku Radzieckiego.

Książka skarb. Tak samo jak inne dzieła prof. Pawła Wieczorkiewicza. Kompendium wiedzy. Mini encyklopedia. Dla osób które nie znają historii Sowieckiej Rosji, książka podstawowa, w której znajdziemy wszystkie najważniejsze wydarzenia. Dla osób które dobrze się orientują w temacie Republiki Rad - odświeżenie wiedzy, ale i przenikliwe komentarze autora.
Z tyłu bogata bibliografia, dla osób które "wkręcą się w temat".

Z tyłu bogata...

Jeśli potrzebujesz skondensowanej historii ZSRR - to ta książka jest dla ciebie. Bryk, bo na raptem 360 stronach opisano ponad 70 lat historii jednego z największych mocarstw światowych. To głównie historia polityczno-partyjna. Gospodarka pojawia się w niej w mniejszym stopniu, inne obszary (kultura, sport, itd. są tylko zaznaczone). Czyta się przyjemnie, bo Wieczorkiewicz ma lekkie pióro (to się naszym historykom nie zdarza zbyt często) i wyraziste opinie

świetna

świetna

prof. Paweł Wieczorkiewicz i to powinno wystarczyć za recenzję:)

Wybitny historyk i znawca historii Rosji/Sowietów, w sposób ciekawy przeprowadza nas od czasów Lenina do współczesności. Nie nudzi, jest konkretnie są też różne ciekawostki. Choć można trafić na pewne elementy braku logiki, np. opis operacji TRUST, jest tylko wspomniana i to nie jako imponująca operacja wywiadu. Inną sprawą jest brak pogłębienia kwestii upadku związku radzieckiego. Prof. Wieczorkiewiczu uwielbiał, sprawdzać czy nie ma drugiego dna, podchodzić z otwartym umysłem do niby "ustalonych" wydarzeń i ukazywać, że na coś można spojrzeć inaczej. A może to kwestia wydania, ma być w miarę treściwe i zgodne z faktami. Jedno jest pewne polecam.

prof. Paweł Wieczorkiewicz i to powinno wystarczyć za recenzję:)

Krótka historia Związku Radzieckiego (niespełna 300 stron, reszta to aneksy),w której prof. Wieczorkiewicz w sposób zwięzły prezentuje polityczne, gospodarcze i kulturalne dzieje tego państwa od rewolucji październikowej do rezygnacji Gorbaczowa. Sprawnie napisane, ale osoby będące nieco bardziej w temacie nie dowiedzą się wiele nowego poza paroma kontrowersyjnymi hipotezami autora. Spodziewałem się trochę więcej, ale jest to dobry podręcznik dla początkujących, który może stanowić wstęp do trudniejszych lektur.

Książka jest przekrojem ustroju i historii ZSRS, zawiera najistotniejsze wydarzenia z czasów od rewolucji i powortu Lenina do kraju, aż do rozpadu Związku. Gdy się ją czyta niestety uderza niedopracowanie, dosłownie czuć śmierć autora przed wydaniem tej publikacji.
Pomimo tego nie uważam, że jest to książka zbędna; bezsprzecznie można z niej wiele wynieść, choć miejscami nie jest to proste zadanie - stosunkowo częstymi są błędy w druku, "zjadanie" liter, powtórzenia wyrazów w różnym szyku, brak znaków interpunkcyjnych.
Jest to - w mojej opinii - dość dobra synteza dziejów, różnych myśli, podejść i realizacji tego samego, w założeniu, podejścia do kraju i narodu.

Świetna synteza historii Sowieckiej Rosji. Poezja historyczna okraszona ciekawostkami i anegdotami czyli to za kochamy książki profesora Wieczorkiewicza.

• Kolejka
  • Nie mam i chcę przeczytać [Historia]