Polska - niespełniony sojusznik Hitlera

Bellona
2019-08-22
2019-08-22
II wojna światowa historia Polski

Bardzo ciekawa pozycja z ogromną ilością odnośników do ówczesnych tekstów źródłowych. Daje do myślenia, ale co by było naprawdę trudno powiedzieć.

Pisana bez emocji, dużo odnośników i analizy tekstów źródłowych. Przy tym czyta się jak jakąś powieść sensacyjną. Dla nieprzekonanych i niedowiarków historycznych - pozycja obowiązkowa. Dla całej reszty też.

Kocopoły i alternatywna wizja historii pisana przez germanofila pierwszej wody.

Kocopoły i alternatywna wizja historii pisana przez germanofila pierwszej wody.

Hitler a sprawa polska.

Muszę stwierdzić, że to fascynujące studium Polska-Niespełniony Sojusznik Hitlera zalicza się do tych pozycji, po które sięgnęłam za późno. Jej treść oraz barwny sposób prowadzenia narracji, porwały mnie od samego początku.

Czym jest hitlerologia? Jakie rzeczywiste intencje miał kanclerz III Rzeszy wobec Polski. Czym był kryzys gdański z 1935 roku (pamiętamy z historii, że miasto to było zbuntowane od zawsze, Batory, statuty Karnkowskiego, kolebka ''Solidarności", etc.)? Czy stosunki między państwami zawsze były złe? Na te i inne pytania odpowie wytrawny badacz dziejów, jakim jest doktor Krzysztof Rak. Nie chcę popadać w patos, ale publikacja ta powinna być obowiązkowa we wszystkich szkołach średnich.

We wstępie do tej solidnej pracy, autor charakteryzuje piśmiennictwo dotyczące relacji polsko- niemieckich. Przypomina o niechęci czy nawet agresji niektórych publicystów, uprawiających tendencyjną narrację, bazującą na komunistycznej retoryce. Nie wspomnę o kłamstwach historycznych. Niemiecka historiografia z reguły nie jest przychylna Polsce.

Naukowiec kreśli chorą politykę dyktatora wobec naszego kraju, lecz w dużej mierze klamrą spinającą rozważania jest rok 1939. Natomiast za punkt wyjścia autor obrał 1933 r. Przypomniano o polityce gabinetów Republiki Weimarskiej, jawnie wrogie zamiary: postulaty zawłaszczenia ''korytarza", Śląska.

Krzysztof Rak serwuje nam zupełnie nowe, świeże postrzeganie polityki Adolfa Hitlera wobec Polski, zaprezentowane w niekonwencjonalnej formie. I choć tytuł rozważań może wydawać się kontrowersyjny, to jest wręcz odwrotnie. Wydawnictwo Bellona ma w swojej ofercie coraz wartościowsze syntezy, opracowania, doświadczeni autorzy odsłaniają przed nami karty z historii Europy i świata.

Historyk odwołuje się też do myśli znanego germanofila, Władysława Studnickiego, optującego za sojuszem polsko-niemieckim. Każda teza poparta jest solidną dokumentacją, kwerenda wypełniła znaczną część czasu Krzysztofa Raka.

Czego się jeszcze możemy spodziewać? Pojawia się uzasadniona, ale wyważona krytyka Józefa Becka, poznajemy kulisy dyplomacji i cyniczną grę wielkich mocarstw.

Hitler a sprawa polska.

Świetna książka Autor przedstawia zupełnie inny obraz wydarzeń niż uczą w szkole przedstawia dokumenty a nie tylko jego własne tezy Polecam każdemu kto interesuje się historią !

Zapraszam do mojej recenzji:

Zapraszam do mojej recenzji:

Absolutne arcydzieło! Wziąłem się za tę pozycję dopiero teraz, bo o stosunkach polsko-niemieckich przeczytałem już sporo, i chciałem mieć świeżość przy czytaniu tej pozycji. Jako zwolennik porozumienia polsko-niemieckiego utwierdziłem się tylko w przekonaniu, że Beck to był zwykły głupiec, naiwniak jakich mało. Śmierć Wielkiego Marszałka Piłsudskiego uważam za największy pech w historii Polski. I chociaż Marszałek dwa razy odmówił Hitlerowi udziały w krucjacie na Rosję, w momencie ostatecznym, w którym Beck zmienił kurs naszej polityki wybierając funta kłaków nie warty sojusz ze zdradzieckimi aliantami, Marszałek trzymałby się Niemiec. Jestem tego pewien. Nie byłoby mordowania nas, Oświęcimia, Powstania Warszawskiego, Katynia, Wołynia i okupacji naszej ojczyzny przez czerwoną swołocz przed dziesiątki lat. Błąd, który popełnili rządzący następcy Marszałka odczuwamy do dzisiaj i odczuwać będziemy chyba już zawsze. Przykra refleksja. Niestety. Pan Rak włożył mnóstwo pracy w tę pozycję, mnóstwo czasu poświęcił na kwerendę dokumentów. Świetna praca. Polecam gorąco.

Książka przedstawia relacje polsko-niemieckie w latach 1933-1339. Autor posługując się setkami dokumentów przechodzi chronologicznie przez ten okres dokładnie opisując działania dyplomatyczne pomiędzy państwami. Często dokonuje konfrontacji źródeł z obu stron. Dodatkowo autor wpisuje te relacje w szerszy kontekst polityki europejskiej.

Książka jest bardzo wciągająca. Autor stawia sobie za cel obalić powierzchniowe tezy o ugruntowanej wrogości Hitlera wobec Polski oraz głoszone w okresie komunizmu oskarżenia rządu sanacyjnego o pro-niemieckość.

Co najważniejsze, w tej pozycji nie ma opowiadania w stylu "co by było gdyby" lecz tylko i wyłącznie chłodna analiza.

Książka jest bardzo wciągająca. Autor...

Pewnego dnia obejrzałem sobie wywiad z autorem na Youtube i przyznam, że poczułem się na tyle zaintrygowany, że postanowiłem sięgnąć po tę książkę. Ostatni kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej wciąż budzą w naszym kraju duże emocje i co jakiś czas możemy usłyszeć o sojuszu Polski z Hitlerem i tego typu politycznych przepychankach. Dużo w tym jak zawsze mitów i uproszczeń, a mało faktów. Autor analizuje polskie i niemieckie dokumenty dyplomatyczne i odpowiada na pytanie jakie miejsce Polska znajdowała w polityce Hitlera. Nie jest to łatwe zadanie, bo peerelowska historiografia uczyniła duże spustoszenia w naszych umysłach, a i wiedza o tym coś się stało nie poprawia sytuacji. W każdym razie mamy do czynienia ze znakomitą książką, ukazującą najpierw zwrot w stronę ocieplenia relacji z Polską, próby wciągnięcia II RP do paktu antykominternowskiego, a następnie upadek polsko-niemieckich kontaktów. Poza tym Rak nawiązuję także szerzej do polityki europejskiej, pokazując relacje sowiecko-niemieckie czy brytyjsko-niemieckie. Świetna jest również narracja w książce, im bliżej wybuchu wojny tym rośnie napięcie, a źródła dyplomatyczne powoli już wiedzą co zaczyna wisieć w powietrzu. Przyznam, że ta pozycja to z pewnością pozytywne zaskoczenie i trzeba oddać historykowi, że wykonał kawał dobrej roboty.

W sierpniowe dni, które powoli zwiastują koniec lata oraz kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, ukończyłem książkę Krzysztofa Grzegorza Raka "Polska - Niespełniony sojusznik Hitlera". Przyznam, że dawno nie czytałem tak doskonale udokumentowanej książki o stosunkach polsko-niemieckich w latach 30. XX wieku. Dokumentacja i analiza źródeł, w połączeniu z niezwykle ciekawą narracją to czyni lekturę prawdziwą przyjemnością. Nie sądziłem, że stosunki pomiędzy II Rzeczpospolitą a III Rzeszą mogły być tak złożone oraz pełne wielu ciekawych zwrotów akcji. Przede wszystkim autor, pokazuje jaką rolę pełniła Polska w planach Adolfa Hitlera, zarówno przed jak i po jego dojściu do władzy. Przedwojenna Polska, obok Wielkiej Brytanii, odgrywała bardzo ważną rolę w polityce zagranicznej kanclerza III Rzeszy. Zadziwia ilość kroków dyplomatycznych, śmiałych propozycji, ustępstw oraz uprzejmości, które podejmował Hitler, aby mieć Polskę po swojej stronie. Co obiecywał Hitler oraz czego wymagał od rządów sanacji - odsyłam do treści książki. Na koniec, krótka, ale ważna uwaga - to książka o tym co było i nie zostało ostatecznie zrealizowane, a nie o tym co mogłoby być i zostać zrealizowane.

Dodaj cytat z książki Polska - niespełniony sojusznik Hitlera

Ciekawostki historyczne

Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...
| 2022-05-18
Katharsis
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle!
Zimna wojna | 2022-05-18
Tajna kopalnia uranu w Kletnie
W latach 1949–52 w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie Sowieci – rękami Polaków – wydobywali surowiec do budowy własnej bomby...
Maria Procner
XIX wiek | 2022-05-17
Belgijska Wyprawa Antarktyczna
W sierpniu 1897 roku Adrien de Gerlache i Roald Amundsen na pokładzie statku Belgica ruszyli na kraniec Ziemi – pokryty lodem...
Julian Sancton
Czytaj więcej
Co zabijało na południu Francji w XVIII wieku?
Paweł Czarnecki
Średniowiecze | 2022-05-16
Jan Hus. Heretyk i bohater
6 lipca 1415 roku w czasie soboru w Konstancji spalono na stosie Jana Husa. Jego śmierć pchnęła Czechów do wzniecenia rewolucji...
Michał Procner
XIX wiek | 2022-05-15
Historia wozu Drzymały
Za sprawą cyrkowego wozu Michał Drzymała zapisał się w historii jako symbol narodowego sprytu i uporu. Kim był? I o co właściwie...
Gabriela Bortacka