Bohaterowie, renegaci, zdrajcy…

Okładka książki Bohaterowie, renegaci, zdrajcy…
Paweł Wieczorkiewicz Wydawnictwo: LTW historia
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
LTW
Data wydania:
2015-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-01
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375654219
Tagi:
historia biografia Polska wojna bohater zdrada polityka władza
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
65 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
12
320

Na półkach:

Mam bardzo ambiwalentne odczucia, co do tej książki. Nie wiem, czy historyk może opisywać z wielką pewnością siebie postaci związanych z polskimi dziejami od 17 do 21 w. Jaki człowiek może ogarnąć tak wielkie połaci wiedzy i dawać odpowiedzi na liczne pytania, skoro nie ma dostępu do wielu źródeł? Opowieść kończy się na prezydencie śp. Lechu Kaczyńskim. Choć autor zmarł w 2009 r., to prawdopodobnie redaktor uzupełnia wiadomości o śmierci w katastrofie smoleńskiej 10 04 2010 r. Niemniej warto zapoznać się z książką, choćby ze względu na bardzo różne od obiegowych, charakterystyki ludzi występujących na jej kartach (nie tylko Polaków, w tym Michaiła Gorbaczowa i innych sowieckich genseków).

Mam bardzo ambiwalentne odczucia, co do tej książki. Nie wiem, czy historyk może opisywać z wielką pewnością siebie postaci związanych z polskimi dziejami od 17 do 21 w. Jaki człowiek może ogarnąć tak wielkie połaci wiedzy i dawać odpowiedzi na liczne pytania, skoro nie ma dostępu do wielu źródeł? Opowieść kończy się na prezydencie śp. Lechu Kaczyńskim. Choć autor zmarł w...

więcej Pokaż mimo to

13
avatar
743
737

Na półkach:

Jestem świeżo co po lekturze. I bardzo przyjemnie zaskoczony. No bo co można nowego się dowiedzieć o ludziach i wydarzeniach już dawno opisanych na wszystkie strony. A jednak można: świetny styl, dobór informacji, mnóstwo ciekawostek i anegdot sprawia, że czyta a raczej słucha (miły głos Macieja Kowalika)się tego doskonale.

Jestem świeżo co po lekturze. I bardzo przyjemnie zaskoczony. No bo co można nowego się dowiedzieć o ludziach i wydarzeniach już dawno opisanych na wszystkie strony. A jednak można: świetny styl, dobór informacji, mnóstwo ciekawostek i anegdot sprawia, że czyta a raczej słucha (miły głos Macieja Kowalika)się tego doskonale.

Pokaż mimo to

10
avatar
173
160

Na półkach: ,

Jak uwielbiam profesora Wieczorkiewicza, tak tej pozycji wyżej niż dobra ocenić nie mogę. Styl autora ten sam, niesamowity, ale z kilkoma tezami lub z przemilczeniem kilku "szczegółów" nie mogę się zgodzić. Pierwsza rzecz, która może pogubić czytelnika to taka, że profesor pisze, iż Lenin był za dalszym więzieniem Romanowów, by mogli posłużyć mu za kartę przetargową, a zlecenie mordu wydał Swierdłow bez zgody Ilicza. Kilka stron dalej natomiast już jest zdania, że zlecenie mordu zlecił sam Lenin. I to jest prawdą. Szkoda, że nie wspomniał nic o Wojkowie, bo to ciekawa i mroczna postać w tej historii. Druga rzecz, która razi, to stwierdzenie, że Dmowski zmarł w przededniu II Wojny Światowej z Niemcami, którą przewidział. Trzecia sprawa, to zrobienie z Piłsudskiego człowieka odpowiedzialnego za oddelegowanie gen.Sikorskiego do kontaktów z Austriakami i jego sukces w uzyskaniu zgody na utworzenie Legionów. Otóż Marszałek nie miał z tym nic wspólnego - od początku sprawę utworzenia Legionów prowadził Naczelny Komitet Narodowy - (i faktycznie - Sikorski był w N.K.N.-ie, ale odpowiedzialny w nim był za stronę wojskową, nie za dyplomację) założyciele Legionów, którzy to właśnie uzyskali zgodę od Austrii.
Następnie autor twierdzi, że pokonanie Bolszewików w bitwie polsko-bolszewickiej zawdzięczamy Piłsudskiemu, a nie gen.Rozwadowskiemu. Tutaj również zgodzić się nie mogę. Rzecz następna - profesor nazywa traktat ryski kompromisem, gdzie była to kompromitacja naszej dyplomacji, była to hańba. Kolejna rzecz, a mianowicie twierdzenie autora, że Ziemie Odzyskane nam się dziejowo nie należały, a były lepsze od naszych utraconych Kresów i dobrze się stało, że od Polski odpadły Wilno i Lwów! Następnie wychwalanie Rydza-Śmigłego i bardzo przychylna opinia względem Okulickiego, taka między innymi, że Okulicki odmówił współpracy Sierowowi, itd. Generalnie książkę czyta się bardzo dobrze, to zasługa stylu profesora i jest w niej sporo ciekawostek, dlatego przeczytać polecam. Każdy coś ciekawego w niej znajdzie.

Jak uwielbiam profesora Wieczorkiewicza, tak tej pozycji wyżej niż dobra ocenić nie mogę. Styl autora ten sam, niesamowity, ale z kilkoma tezami lub z przemilczeniem kilku "szczegółów" nie mogę się zgodzić. Pierwsza rzecz, która może pogubić czytelnika to taka, że profesor pisze, iż Lenin był za dalszym więzieniem Romanowów, by mogli posłużyć mu za kartę przetargową, a...

więcej Pokaż mimo to

119
Reklama
avatar
459
459

Na półkach: ,

Pierwszym zaskoczeniem jest fakt, że książka, w której każdy rozdział jest poświęcony innej postaci może być ciekawa. Drugim zaskoczeniem jest fakt, że o historii można pisać bez zacietrzewienia i z dużym obiektywizmem. Tak przynajmniej odbieram pisanie Pana Wieczorkiewicza.
To Vademecum postaci, które odegrały w ostatniej historii Polski dużą rolę z pewnością dało mi wiele informacji, które jakoś umknęły mi przez czas edukacji i własnego pogłębiania wiedzy. Z chęcią poczytałbym więcej dzieł autora. Słyszałem, że jego działalność była m.in motywacją Piotra Zychowicza. Zastanawiam się na ile w kwestiach tych samych tematów panowie są ze sobą zgodni. Chętnie sprawdzę sięgając po kolejne lektury.

Pierwszym zaskoczeniem jest fakt, że książka, w której każdy rozdział jest poświęcony innej postaci może być ciekawa. Drugim zaskoczeniem jest fakt, że o historii można pisać bez zacietrzewienia i z dużym obiektywizmem. Tak przynajmniej odbieram pisanie Pana Wieczorkiewicza.
To Vademecum postaci, które odegrały w ostatniej historii Polski dużą rolę z pewnością dało mi...

więcej Pokaż mimo to

18
avatar
331
303

Na półkach: ,

Paweł Wieczorkiewicz uchodził za jednego z najlepszych polskich historyków przez co jego książki czyta się z prawdziwą przyjemnością, lecz w przypadku „Bohaterów, renegatów, zdrajców…” mamy do czynienia z czymś na kształt nawet nie tyle zbioru felietonów – co sugeruje opis – ale bardziej zestawu ciekawostek dot. wybranych postaci. Czyta się to szybko, można na wyrywki albo chronologicznie, ale samo w sobie pozostawia duży niedosyt ze względu na wybiórcze potraktowanie tematu i skupienie się na mniej znanych faktach oraz encyklopedycznym ujęciu biografii opisywanych postaci przez co ma się wrażenie, że treść jest wyjęta z większej całości. Nie poznamy tu pełnych życiorysów bohaterów książki ani szerszego kontekstu, ponieważ wydawca postanowił pójść na ilość (postaci) niż na jakość (bogactwo treści). Nie jest to książka słaba, ale stanowi jedynie uzupełnienie wiedzy podstawowej. Co do poziomu to autor powołuje się na różnorakie źródła: od oficjalnych dokumentów przez listy i pamiętniki po opinie innych badaczy. Książka sprawia wrażenie rzetelnie przygotowanego materiału, ale niestety ujęte to zostało bardzo skrótowo (np. Stalinowi poświęcono zaledwie kilka stron). Wieczorkiewicz pod względem warsztatu jest przedstawicielem realizmu politycznego i wyraźnie przebija się to w jego felietonach. Najważniejszy jest interes Rzeczpospolitej i jemu powinny być podporządkowane wszystkie działania polityków i władz państwa. Przez taki pryzmat patrzy na następujące po sobie wydarzenia i tak też ocenia postępowanie poszczególnych postaci, ruchów i środowisk. Jest to o tyle interesujące, że w naszej historiografii dominuje romantyczno-emocjonalne podejście i wiele tematów jest rozpatrywanych w kontekście wartości, wdzięczności czy honoru, co często zaburza właściwy ogląd sytuacji. Profesor daje możliwość uzyskania odmiennej perspektywy i to jest jego największa zaleta.

Paweł Wieczorkiewicz uchodził za jednego z najlepszych polskich historyków przez co jego książki czyta się z prawdziwą przyjemnością, lecz w przypadku „Bohaterów, renegatów, zdrajców…” mamy do czynienia z czymś na kształt nawet nie tyle zbioru felietonów – co sugeruje opis – ale bardziej zestawu ciekawostek dot. wybranych postaci. Czyta się to szybko, można na wyrywki albo...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
830
192

Na półkach:

Zbiór krótkich tekstów opisujących życiorysy wybitnych historycznych postaci od króla Zygmunta Augusta do Lecha Kaczyńskiego. Generalnie format sprawia, że poza przyjemnym stylem z którego był znany profesor Wieczorkiewicz nie ma tutaj jakichś rewelacji, a poszczególne rozdziały niczym się nie wyróżniają - ot krótkie biogramy okraszone paroma ciekawostkami. Na większy plus można wyróżnić kilka tekstów dla mnie wyróżniają się choćby teksty poświęcone I sekretarzom KC PZPR ( bardzo obiektywne i niejednoznaczne charakterystyki).

Zbiór krótkich tekstów opisujących życiorysy wybitnych historycznych postaci od króla Zygmunta Augusta do Lecha Kaczyńskiego. Generalnie format sprawia, że poza przyjemnym stylem z którego był znany profesor Wieczorkiewicz nie ma tutaj jakichś rewelacji, a poszczególne rozdziały niczym się nie wyróżniają - ot krótkie biogramy okraszone paroma ciekawostkami. Na większy plus...

więcej Pokaż mimo to

8
avatar
19
19

Na półkach:

Bardzo przyjazna książka zarówno dla osób dopiero zaczynających się interesować historią jak i dla obytych z tematem. Znajdziemy tu sporo anegdot, ciekawostek, celnych spostrzeżeń, na które, być może, tradycyjnie historyczna książka sobie pozwolić nie może. Szczególnie polecam w formie audiobooka. Jedynym mankamentem są, z racji obiektywnych, biografie z samego końca zbioru, dotyczące szczególnie Wałęsy, Kwaśniewskiego czy Kaczyńskiego. Tutaj jak wiemy, od czasu śmierci autora jeszcze dużo uzupełniono i zapewne nie jedno dopisać w przyszłości by się zdało.

Bardzo przyjazna książka zarówno dla osób dopiero zaczynających się interesować historią jak i dla obytych z tematem. Znajdziemy tu sporo anegdot, ciekawostek, celnych spostrzeżeń, na które, być może, tradycyjnie historyczna książka sobie pozwolić nie może. Szczególnie polecam w formie audiobooka. Jedynym mankamentem są, z racji obiektywnych, biografie z samego końca...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
66
12

Na półkach:

Profesor Wieczorkiewicz w swoim charakterystycznym stylu i co ważne w sposób ciekawy, nawet dla osób mniej interesujących się historią opisał dzieje kilkudziesięciu postaci, głównie z naszej ojczystej historii. Dodatkowo mamy tu losy Lenina, Hitlera, Stalina i radzieckich sekretarzy. Tuż obok siebie są historie bohaterów szlachetnych, patriotów, zdrajców a nawet zbrodniarzy, znajdziemy również sporo mniej znanych powszechnie faktów. Warto przeczytać!

Profesor Wieczorkiewicz w swoim charakterystycznym stylu i co ważne w sposób ciekawy, nawet dla osób mniej interesujących się historią opisał dzieje kilkudziesięciu postaci, głównie z naszej ojczystej historii. Dodatkowo mamy tu losy Lenina, Hitlera, Stalina i radzieckich sekretarzy. Tuż obok siebie są historie bohaterów szlachetnych, patriotów, zdrajców a nawet...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
248
66

Na półkach: ,

Fenomenalny zbiór tekstów nieodżałowanego profesora Wieczorkiewicza. Pełne humoru i anegdot czyta się doskonale. Polecam!

Fenomenalny zbiór tekstów nieodżałowanego profesora Wieczorkiewicza. Pełne humoru i anegdot czyta się doskonale. Polecam!

Pokaż mimo to

3
avatar
15
12

Na półkach:

Bardzo dobra, ale za krótka. Fajnie, że historie postaci ułożone są chronologicznie. Przy okazji książka pisała się do referatu na historię dla siostrzenicy. Ciekawe fakty, których nie znajdzie się w podręcznikach historii.

Bardzo dobra, ale za krótka. Fajnie, że historie postaci ułożone są chronologicznie. Przy okazji książka pisała się do referatu na historię dla siostrzenicy. Ciekawe fakty, których nie znajdzie się w podręcznikach historii.

Pokaż mimo to

2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bohaterowie, renegaci, zdrajcy…


Reklama

Ciekawostki historyczne

Zimna wojna | 2022-07-01
Tove Jansson i jej Muminki
Muminki są dziś ikoną popkultury. Książki Tove Jansson o ich przygodach zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i sprzedane w...
awatar
Joanna Wycisło
Czytaj więcej
Tak wielka bryła musiała powstawać naprawdę długo. Światowy Dzień Bursztynu, czyli 28 czerwca, był w tym roku wyjątkowy dla jednego...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Druga wojna światowa | 2022-06-30
Przypadkowy zamach na Rommla
To był prawdziwy „efekt motyla”. Do tej pory nie znamy jednak odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kto ostrzelał tamtego dnia...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Średniowiecze | 2022-06-29
Benedykt IX – papież dewiant
Papież Benedykt IX był prawdziwym dewiantem. Organizował orgie z udziałem dzieci, a jego ulubioną rozrywką było polowanie na ludzi...
awatar
Piotr Dróżdż
Czytaj więcej
Dwudziestolecie międzywojenne | 2022-06-28
Heinrich Hoffmann – nadworny fotograf Hitlera
Był nie tylko oficjalnym fotografem Führera, ale też jego bliskim przyjacielem. To on stworzył charakterystyczny wizerunek, który...
awatar
Maria Procner
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-06-27
Znaleźli mamuta włochatego
We wtorek, 21 czerwca, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie znaleziono niemal...
Druga wojna światowa | 2022-06-27
Ofiary zbrodniarzy z Gross-Rosen
Kapo i blokowymi w KL Gross-Rosen zostawali przede wszystkim niemieccy recydywiści: gwałciciele, złodzieje i mordercy. To oni...
awatar
Tomasz Bonek
Czytaj więcej
Prowadzone w różnych momentach naszej historii działania wojenne pozostawiły na dnie mórz i oceanów wiele wraków statków. Do...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-06-27
Romanse Ignacego Paderewskiego
Ignacy Jan Paderewski jak magnes przyciągał kobiety. Dla niego zdradzały i porzucały mężów, wykorzystywały znajomości, by ułatwić...
awatar
Iwona Kienzler
Czytaj więcej
zgłoś błąd