Po trochu

Weronika Gogola Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Polskie klimaty literatura piękna
Książkowe Klimaty
dzieciństwo wspomnienia opowieść
literatura piękna
Polskie klimaty
dzieciństwo wspomnienia opowieść
Inne

Okładka książki Znak nr 764 Wojciech Bonowicz, Marek Krajewski, Tomasz Cyz, Angelika Kuźniak, Halina Bortnowska, Julia Fiedorczuk, Joanna Mueller, Janusz Poniewierski, Jürgen Habermas, Piotr Oczko, Dominika Kozłowska, Marta Kijewska-Trembecka, Roberto Esposito, Weronika Gogola, Redakcja miesięcznika Znak
7,0
Znak nr 764 Wojciech Bonowicz, ...

Cudownie zwyczajna, fantastycznie napisana, przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Historie kiedyś zwykłe, które dzisiaj wspominamy z rozrzewnieniem. Gorąco polecam.

Czytając czułam się jakbym po prostu rozmawiała z nowo poznaną osobą. Odkrywała jej świat z perspektywy dziecka. Bardzo przyjemnie się czytało.

Przyjemnie się czyta, autorka w punkt obrazuje perspektywę widzenia dziecka próbującego zrozumieć świat dorosłych.

Książka, którą każdy z nas mógłby napisać, bo każdy byłby w stanie przytoczyć te ciekawsze, ważniejsze czy bardziej ujmujące momenty ze swojego dzieciństwa i młodości. Poza pokazaniem, że każdy człowiek jest dobrą historią, powieść wzbudza tęsknotę za latami minionymi, wpisując się też w tematykę przemijania, oraz doskonale pokazuje życie dzieci na wsi lat 90. Sam zresztą...

Jakiś żart? Kawałek dzieciństwa, chłopomania, zabita dechami góralszczyzna. Ile razy to jeszcze będą nam serwować? A do tego jakaś "śmierć" - metafizyka dla ubogich. A dajcie spokój.

"Po trochu" Weroniki Gogoli to opowieść o dzieciństwie w której wielu z nas mogłoby się odnaleźć albo spokojnie dopisać swoją część. Pełno w niej smaków, zapachów, wspomnień, wyznań i tajemnic. To opowieść o poznawaniu życia i oswajaniu śmierci, uruchamiająca naszą własną pamięć. Ta niespełna dwustustronicowa historia wciąga, urzeka i rozczula.

Zamysł być może był dobry, ale jednostajny strumień świadomości w formie bloków tekstu właściwie o niczym mnie nie przekonał.

"Wielka jest śmierć, my do niej należymy, do życia śmiejąc się kras..."(Rilke) Wspaniała podróż do lat dzieciństwa, kiedy świat był w zasięgu ręki, nikogo nie dziwiło ani nie oburzało, że kilkulatka biegnie z bańką po piwo dla babci, a narodziny i śmierć były po prostu częścią życia, częścią natury. Lecz- niestety- świat pędzi coraz prędzej, wybijają kolejne godziny. Niby...

Bardzo dobry debiut! Świetnie prowadzona narracja, wspomnienia serwowane jak menu degustacyjne -po trochu. A jednak tworzą spójną całość. Czekam na następne książki tej pani! :)

Jest coś takiego w tej książce... magnetycznego... te urywki to wspomnienia z mojego dzieciństwa. Dziadek, kot od sąsiadów, pocieszny błazen na wiosce... fajnie przenieść się w te czasy wraz z krótkimi, bardzo przewrotnymi obserwacjami autorki. Polecam.

Dyskusje

• 2018