Nie hańbi

Okładka książki Nie hańbi
Olga Gitkiewicz Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Seria Reporterska reportaż

Okładka książki Znak nr 799 (12/2021) Agnieszka Burton, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Joanna Guszta, Łukasz Jarosz, Dominika Kozłowska, Łukasz Najder, Janusz Poniewierski, Dominika Słowik, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Arkadiusz Żychliński
Ocena 7,0
Znak nr 799 (1... Agnieszka Burton, J...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Magdalena Śmieja, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada
Ocena 7,0
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 797 Katarzyna Babis, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Tomek Kaczor, Piotr Kosiewski, Michał Koza, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Redakcja miesięcznika Znak, Agata Sikora, Filip Springer, Natalka Suszczyńska, Monika Świerkosz, Ewa Woydyłło, Szymon J. Wróbel
Ocena 7,0
Znak nr 797 Katarzyna Babis, Ol...
Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Przemek Dębowski, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Ocena 8,0
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...

Oficjalne recenzje i

I tak to się, panie, pracuje

Link do recenzji

1923 14 299

Zbiór dość nierówny. Od fragmentów, które uciekają z głowy zaraz po przeczytaniu, po reportaże, o których myśli się jeszcze długo po zakończeniu lektury. Autorka wplata w opowieści również historię własnej rodziny. To tylko urozmaica i uwiarygadnia treść. Warto przeczytać. W końcu praca zarobkowa to jedna z najważniejszych części naszego życia.

Szybko się czyta, ale mało konkretu. Wiele tematów tylko liźniętych bez pogłębienia wątków. Duża anonimowość wszystkich rozmówców jakoś nie sprzyjała utożsamianiu się z problemami konkretnych ludzi. Trochę chaotyczne w mojej ocenie to przeplatanie historii Żyrardowa z innymi rozdziałami, dla mnie wygodniej byłoby gdyby książka była inaczej podzielona.

Smutny obraz polskiego rynku pracy. Niestety ten reportaż budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony mam poczucie, że warsztatowo jest niezły, z drugiej zaś strony potencjał tematu nie został wykorzystany.

To drugi reportaż pani Olgi, który miałam okazję przeczytać. Po świetnym "Nie zdążę", "Nie hańbi" już mnie tak nie ujęło i nie wciągnęło. Chyba miałam inne oczekiwania co do tej książki. Rozbiły się gdzieś w trakcie czytania. Nie można jednak ująć pani Oldze talentu reporterskiego i dobrego warsztatu pisarskiego oraz gigantycznej pracy jaką włożyła w napisanie tej książki.

Żadna praca nie hańbi. Czasem uszlachetnia, czasem denerwuje, ale nigdy nie hańbi.
Wokół pracy mamy jednak wiele negatywnych uczuć. Olga Gitkiewicz pozwala nam odczuć te emocje np. przy historii kierowcy Huberta lub zmarłego na budowie mężczyzny, którego szef podrzucił na przystanek..
I to właśnie w osobach zarządzających znajduję źródło wszelkich problemów.
Historia dziadków autorki była ciekawa i.. rozczulająca. Po lekturze mam ochotę usiąść na krześle w kuchni z jej babcią i porozmawiać o nitkach :)

I to właśnie w osobach zarządzających znajduję źródło wszelkich problemów.
Historia...

Czym jest rybek pracy dziś i przed dziesiątkami, a może nawet setkami lat. Gitkiewicz w swej analizie opiera się na kilkunastu historiach - społecznie dotyczących tego czym jest praca, do czego może nas doprowadzić, jak wyglądał rynek pracy przed ponad stu laty, po wojnie, w czasie transformacji lat dziewięćdziesiątych i teraz. Czym jest bezrobocie i jak się żyje ludziom na prowincji. Temat ważny i dobrze przedstawiony, a całość połatana nitkami lnu z fabryki tego materiału w Żyrardowie. Warto się zapoznać, przemyśleć i zastanowić się czy nie jesteśmy zbyt uwikłani w pogoń za pieniądzem.

Albo-albo. Z tej książki mogły powstać dwie, jedna o przędzalni w Żyrardowie, a druga o sytuacji na polskim rynku pracy...a tak, liznęłam trochę tego, trochę tamtego i czuje niedosyt.

Dobry reportaż nie jest zły. Potwierdzeniem tego tautologicznego stwierdzenia jest książka o pracy, zatytułowana "Nie hańbi" - że niby żadna praca nie hańbi. Takie powiedzonko tłucze się w narodzie. Myślę, że można by z nim polemizować. zwłaszcza po przeczytaniu tych kilkunastu reportaży o pracy, pracodawcach i pracownikach.

Czy to druga, czy trzecia pospolita, wyzysk w pracy taki sam. W ludowej miało to niby wyglądać trochę inaczej, ale i tak skończyło się klapą. Nie na darmo chyba synonimy słowa "praca" budzą raczej mało pozytywnych emocji. Bo jakże tu pozytywnie myśleć o czymś, co od dawien dawna określa się mianem trudu, fizycznego wysiłku, utrapienia, mozołu czy starania. No nijak się nie da. Szczególnie, jeżeli ktoś miał już kilkukrotnie styczność z bezrobociem i powiatowym urzędem pracy.

Jest jak jest. Praca to smutna konieczność, bo system jest taki, że wymaga posiadania środków (najlepiej płatniczych), a bez pracy o środki trudno. Ergo: pracować niestety trzeba.

A książka jak najbardziej godna polecenia. Warto ją przeczytać dla garści wiedzy historycznej dotyczącej "stosunków pracy" w Polsce przed i powojennej. Szczególniej zainteresowani mogą być mieszkańcy Żyrardowa, ponieważ wiele informacji dotyczy tego właśnie miasta. Poza tym mamy tu kilka gorzkawych historii współczesnych. Mobbing, brak ubezpieczeń, śmieciówki i te sprawy. Krótko, konkretnie i na temat. Słowem: pełnokrwisty reportaż do przemyśleń.

Czy to druga, czy trzecia pospolita, wyzysk w...

Gitkiewicz dobrze się czyta. Fajny styl, dobre fakty.
Trochę dało do refleksji na temat podejścia do pracy.

Gitkiewicz dobrze się czyta. Fajny styl, dobre fakty.
Trochę dało do refleksji na temat podejścia do pracy.

Raczej niewiele nowego się można dowiedzieć po lekturze.

Raczej niewiele nowego się można dowiedzieć po lekturze.