Kanada. Ulubiony kraj świata

Okładka książki Kanada. Ulubiony kraj świata
Katarzyna Wężyk Wydawnictwo: Agora reportaż

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Świetna książka, nie mogłam się oderwać. Autorka w kolejnych rozdziałach opisuje swoją wędrówkę przez Kanadę od Atlantyku do Pacyfiku i opowiada o różnicach między poszczególnymi prowincjami. W rozmowach z ich mieszkańcami, obala lub potwierdza mity o tym ogromnym kraju. Dowiadujemy się, że choć wszyscy są Kanadyjczykami to mieszkańcy Quebec i Alberty różnią się od siebie podejściem do życia, pracy i do polityki prawie tak, jak mieszkańcy Francji i Teksasu.

Książkę czytało mi się ją bardzo dobrze, polecam z czystym sumieniem.

Kiedy znalazłam tą książkę od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Należę do fanów Kanady i nie raz nie dwa o tym kraju myślałam.
W reportażu Kasi Wężyk mamy przedstawione wiele istotnych kwestii, o których tylko mieszkańcy Kanady mogą wiedzieć. Nie jest to obraz przekolorowany, mamy nawet porównanie do tego jak wyglądało życie tam kiedyś i co się zmieniło. Zwraca uwagę na problemy w społeczeństwie jak przemoc, molestowanie, narkotyki, degeneracja, bezdomność, getta, przestępczość, wypadki, dyskryminacja, samobójstwa. Można też się sporo dowiedzieć o tym jaki wpływ ma przemysł, o zanieczyszczeniu środowiska, szkodliwym wpływie na zdrowie, pożarach. Autorka rozmawiała z wieloma osobami i dzięki temu wyłonił się interesujący obraz tego jak gdzie się żyje. Bardzo polecam osobom, które również kiedyś myślały nad wyjazdem do Kanady.

Książka poprawna. Kilka tematów nie zostało moim zdaniem w pełni rozwiniętych, jednak jest to dobra pozycja na początek przygody z Kanadą. 7/10

rewelacja. Spodziewałam się bajki o syropie klonowym, a dostałam solidną porcję historii.

Były ciekawe wątki, ale jakoś ciężko się to czytało. Miałam poczucie, że chaos w wątkach i nie do końca przemyślane flow opowieści

Książkę Katarzyny Wężyk czyta się szybko i właściwie przyjemnie, ale ostatecznie cała opowieść sprawia wrażenie skondensowanych tematycznie przeszukiwań internetu i wniosków z (jak sądzę) kilkutygodniowej, czyli jednak powierzchownej, podróży przez Kanadę. Autorka porządkuje powszechne wyobrażenia o tym kraju. Że mieszkańcy uprzejmi i serdecznie, ale jednak dobrobyt zbudowany na tragicznym losie rdzennych mieszkańców. Że ogromne złoża gazu i ropy, ale ich eksploatacja bezrefleksyjna i z nieodwracalnymi szkodami dla środowiska. Że Justin Trudeau sympatyczny i powszechnie lubiany, ale obietnic nie dowozi i właściwie chodzi głównie o polityczno-popkulturowy lans siebie i najbliższych.

Taki w miarę ciekawy, rozbudowany do rozmiaru książki artykuł z weekendowego wydania dowolnej gazety.

Lubię Kanadę. Przez hokej, który jest moją pasją. Lubie też reportaże, a ten jest napisany w sposób lekki, przyswajalny i ciekawy. Obala mity, jakimi obrosła Kanada, a wydaje mi się, że wielu ludzi idealizuje obraz kraju klonowego liścia.

Lektura warta polecenia. Kolejna w kolejce książka o Kanadzie to "27 śmierci Toby'ego Obeda".

Książka, wbrew temu co sugeruje tytuł, nie opisuje Kanady zbyt cukierkowo. Oprócz rozdziałowi poświęconemu trudnej historii Kanady, wspomina też o stanie obecnym - polityce, imigrantach, ekologii, itd.

Ciekawa książka ukazująca przeróżne, niektórym zupełnie nieznane oblicza tytułowej Kanady. Autorka, Katarzyna Wężyk zabiera nas w podróż po jednym z największych państw świata, podczas której rozmawia z jego mieszkańcami i odkrywa kolejne jego zakątki, od spokojnej Wyspy Księcia Edwarda aż po tętniący życiem Montreal. Z każdą stroną książki widzimy coraz wyraźniej, jak zróżnicowanym krajem jest słynna Kanada: z jednej strony niezwykle tolerancyjnym i multikulturowym, a z drugiej zszarganym trudną przeszłością i coraz mniej przyjaznym dla niektórych grup społecznych, zwłaszcza jej rdzennych mieszkańców. Książka to przyjemna, lekka, momentami nieco chaotyczna, ale niezmiernie wciągająca.

Kanada to dla wielu osób kraj idealny - mili i otwarci ludzie, piękna przyroda i oczywiście hokej. To wszystko znajdziecie w tej książce, ale poruszone są też trudne kwestie - tragiczne losy rdzennych mieszkańców czy dewastacja środowiska spowodowana eksploatacją surowców.

Wszystko jest jednak opisane pokrótce. Trochę brakowało mi rozwinięcia poszczególnych tematów, tak jakby autorka gdzieś się spieszyła.

Książka była jednak dla mnie zachętą do szukania informacji na własną rękę i to chyba dobrze :)