Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia

Marginesy
2017-09-27
2017-09-27
Natalia Mętrak-Ruda
lagom harmonia wewnętrzna równowaga szczęście Szwecja

Książka bardzo dobrze współgra gra z treścią, ponieważ jest lekka, niezbyt obszerna i przestępna. Ale! Nie wniosła absolutnie nic nowego do mojego życia. Dla ciekawych stylu życia w Szwecji, dobra pozycja. Dla chcących jakoś zmienić swoje życie - nie bardzo.

Ksiazka dobra na jeden dluzszy przejazd pociagiem lub przelot samolotem. Nauczylem sie z niej nowego polskiego slowa - "head hunterka".

Podobała mi się forma tej książki, ale nie przedstawiła mi nic nadzwyczajnego. Dużo powtarzających się informacji i przewidywalne rozdziały. Ładne fotografie.

Nie za dużo, nie za mało - w sam raz. Ta książka jest dokładnie taka jak filozofia lagom - przyjemna, zrównoważona, w sam raz na jesienny wieczór. Nie jest to kompendium wiedzy o Szwecji, ale można co nieco dowiedzieć się o mentalności Szwedów, poczytać inspirujące cytaty i pooglądać ładne zdjęcia. Bez zachwytu, ale nie uważam, że był to stracony czas.

Polecam tą pozycję w szczególności osobom, które planują osiedlić się na stałe w Szwecji tak jak ja. Książka pomaga zrozumieć szwedzką mentalność i myślę, że po jej przeczytaniu łatwiej będzie mi się zaaklimatyzować w tym kraju wiedząc po części czego się spodziewać.
Po tej książce nie należy się spodziewać psychologicznych wywodów, jest ona prosta, zrozumiała. Pokazane jest jak lagom można wprowadzić w prawie każdej dziedzinie życia. Przed przeczytaniem tej książki nawet nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje takie określenie. Na pewno kilka rad zawartych w książce wprowadzę w życie.

Dostałam tę małą wściekle niebieską książeczkę w prezencie. Minęło trochę czasu zanim po nią sięgnęłam, bo dotychczas szwedzkie klimaty nie pociągały mnie.
Po przeczytaniu "Lagom" zaczęłam się zastanawiać czy któryś, z moich przodków nie był szwedem czy vikingiem, bo idea lagom jest mi bardzo bliska 😊 w zasadzie nieświadomie żyję w duchu lagom 😊

O wszystkim i o niczym, albo w kółko o tym samym. Największym (i raczej jedynym) atutem tej książki są zdjęcia.

Dania ma #Hygge, Szwecja ma #Lagom. Czy można je połączyć? Wg mnie tak. Czytanie tej książki wiele wyjaśnia jeśli chodzi o "gruboskórność" Szwedów. Czy tacy są faktycznie? Czy potrafią się bawić? Czy w każdej strefie życia są lagom? I czy to na pewno jest lagom a nie zazdrosny kuzyn jante?

Bardziej podręcznik, niż poradnik.
Pochwała szwedzkości. Choć dziś, w czasach globalizacji, wielu z nas w Polsce stosuje się do rad lagom, nie mając o tym pojęcia - tak było ze mną.
Plus za wiele ciekawostek związanych ze szwedzkim stylem życia, mentalnością.

Bardziej podręcznik, niż poradnik.
Plus za wiele ciekawostek związanych ze szwedzkim stylem życia, mentalnością.

Nie lubię poradników psychologicznych "Jak być szczęśliwym". Po tytuł sięgnęłam ponieważ został zakwalifikowany do literatury faktu. Nie żałuję, kończę czytać. Moim zdaniem to właśnie poradnik jak zachować harmonię, spokój i zadowolenie z życia. Fakt, autorka w kilku miejscach się powtarza. Jednak ciekawy układ, cytaty, wypunktowanie najważniejszych rzeczy sprawi, że książkę chętnie pożyczę innym ale zostanie ona w moich zbiorach. Jest tak napisana, że będę do niej wracać, aby przypomnieć sobie pewne fragmenty. Tego nie da się czytać szybko, trzeba snuć refleksję, smakować tekst. Dużym minusem tekst wydrukowany bardzo małymi literami.

Dodaj cytat z książki Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia