Fińskie dzieci uczą się najlepiej

Timothy D. Walker Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura faktu
Teach Like Finland: 33 Simple Strategies for Joyful Classrooms
literatura faktu
Marta Kisiel-Małecka
Finlandia Finowie edukacja szkolnictwo

Spodziewałam się studium o fińskim modelu edukacji, a tym czasem autor jedynie opowiada o swoim doświadczeniu pracy w szkole w Finlandii i w USA. Bardzo mało merytoryczna. Niby podkreśla różnice między szkołą amerykańską a fińską, ale jednak jakoś tak jak uczeń w rozprawce a nie jak naukowiec zgłębiający ważny temat... Spodziewałam się czegoś więcej.

Książka dostarcza wiedzy zarówno o fińskim systemie edukacji, jak i stylu życia. Po jej przeczytaniu, możemy zrozumieć, dlaczego fińskie dzieci uczą się najlepiej, ale też z goryczą stwierdzić, że niewiele z tego modelu, można przenieść na grunt polski. Także, można przeczytać w ramach ciekawostki. Jeśli jednak liczysz nauczycielu, na złote, uniwersalne rady - rozczarujesz się.

Ciekawe spojrzenie na edukację i ogólnie pojęty SYSTEM PRZEKAZYWANIA/ NABYWANIA WIEDZY. W książce znaleźć można także wiele cennych spostrzeżeń na temat stosunku do pracy, współpracy i współzawodnictwa. Polecam!

Fińscy nauczyciele powiadają „Możemy przygotować uczniów do egzaminów albo do życia. Wybieramy to drugie”. Młodzi Finowie od wielu lat zajmują czołowe miejsca w międzynarodowych testach, wykazując się dużą wiedzą. Również wskaźnik czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży jest tam jednym z najwyższych na świecie. Osiągają znakomite wyniki zarówno z dziedzin humanistycznych, jak...

Albo miałam wybitne szczęście do nauczycieli (nomen omen amerykański nauczyciel) albo autor Ameryki nie odkrył. A było co odkrywać.

Fiński system edukacji bardzo różni się zarówno od polskiego jak i amerykańskiego. I jest w nim wiele rzeczy wartych odkrycia. Ale nie o nich jest ta książka. Niestety. Bo jakim odkryciem jest to, że testy i klasówki można układać samemu, a...

Tyle słyszy się o systemie edukacji w Finlandii i jego wyjątkowości! "Gdyby wszystkie szkoły były takie jak te fińskie, nauka byłaby przyjemnością" - te słowa słyszałam już niejednokrotnie z ust różnych mniej lub bardziej znanych mi osób.
A że moje zainteresowanie edukacją wzrasta, postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Co tak niesamowitego jest w fińskim...

szybko się czyta, można znaleźć sporo porad do nauki, ciekawostek z fińskiego systemu oświaty. Ale niestety książka jest nudna.

Książka, która traktuje temat bardzo pobieżnie. Raczej jako ciekawostka niż dowód na poparcie tytułu.

Niesamowita, naprawdę warta przeczytania (nie tylko przez nauczycieli!) książka. Razem z pakietem rad, jak lepiej i ciekawiej uczyć, przekazuje i poczucie, że jednostka może zmienić świat - lub przynajmniej jego urywek. Zdecydowanie polecam!

Liczyłem na dokładniejsze opowiedzenie o całym fińskim systemie edukacji i jego historii. Czytało się nieźle, choć głównie nudnawka.

Dyskusje

• 2018