Prosto i uważnie na co dzień

Okładka książki Prosto i uważnie na co dzień Agnieszka Krzyżanowska
Okładka książki Prosto i uważnie na co dzień
Agnieszka Krzyżanowska Wydawnictwo: Pascal poradniki
poradniki
Pascal
2018-08-22
2018-08-22
blogowe poradnik inspiracje lifestyle kobiece psychologiczne

Szukam dobrych książek o minimalizmie w życiu, ale to nie jest ona. Niewiele jest tu treści, autorka skupia się na jakichś coachingowych radach bez przykładów z realnego życia. To jak przeniesienie tych wszystkich estetycznych, beżowych kanałów na youtubie na papier. Przemyślenia autorki nie zmotywowały mnie do zmiany mojego życia, jej konstatacje są płytkie i puste, poprzerywane zdjęciami kwiatków.

Książka, co do formy i treści przypomina wpisy z bloga. Jest dużo subiektywizmu, czym jest esencjonalizm i jak należy go postrzegać. Gdyby autora zebrała więcej książek na ten temat, wykonała analizę i przedstawiła to byłoby lepiej. Tego szukam w tego typu pozycjach, a nie że dzieci są pozbawione przymiotów dorosłości.

Książka jest mocno subiektywna ( dzieci to ogromna wartość dla Autorki ale nie dla każdego )
Ma wiele mądrych i inspirujących zdań i pięknych zdjęć.
Sama idea esencjalizmu jest tu opisana od wielu stron, do kilku rzeczy można się przyczepić ,jest to jednak rodzaj poradnika - napisana jest dosyć lekko i przejrzyście - nie ma tu amerykańskiego stylu gdzie wychwala się jakaś jedyną słuszną drogę pod niebiosa i używa setek powtórzeń .

Ma wiele mądrych i inspirujących zdań i pięknych zdjęć.

Mowiac szczerze, po kolejnej w połowie pustej, wypełnionej zdjęciami książce blogerki nie spodziewałam się wiele. Tę pozycję jednak czyta się miło. Bije z niej mądrość i spokój, choć nie zawiera w sobie nic odkrywczego. To taki kojący balsam na popołudnie z książka.
Autorka jednak niestety zalicza jedną solidną wpadkę, tłumacząc nam, czy może indoktrynując, że nic nie da w życiu takiego szczęścia jak posiadanie dzieci. Za to duży minus, bo chyba nie muszę mówić jak nierozsądne i szkodliwe jest pisanie takich kwestii. Kobiety po stracie ciąży lub dziecka, bezpłodne, zbyt biedne, by mieć potomstwo, chore, po przemocowych związkach, doświadczeniu niechcianych ciąż, pragnące dziecka lecz nie mogące znaleźć odpowiedniego partnera czy w końcu te bezdzietne z wyboru wiecznie osądzane jako gorsze, bo jedyna słuszna droga kobiety to rodzicielstwoii. W przestrzeni publicznej nie ma już miejsca na pokrzykiwanie, kto ma ogonek bardziej! Nie w XXI wieku.

Myślałam, że będzie to kolejna książka przepełniona banałami i tanimi tekstami o tym jak być szczęśliwym. Ale nie. Mocno się pomyliłam. To jedna z tych książek które sprawiają że się budzisz, otwierasz oczy na rzeczywistość, chłoniesz każde kolejne słowo i od razu przekładasz je na swoje życie. Piękna, wspierająca i przede wszystkim uspokajająca literatura.

Pretensjonalnie napisana książka o bardzo ważnym i interesującym zagadnieniu, jakim jest esencjalizm.
Niestety całość przypomina teksty na poziomie kolorowego magazynu, o esencjalizmie nie można się z tej książki dowiedzieć niczego.
Mam wrażenie, że autorka jest bardzo zabieganą, zakompleksioną i chłonącą jak gąbka trendy, która nie bardzo radzi sobie z życiem i napisała poradnik dla siebie.
W dodatku ma obsesję na punkcie macierzyństwa, w każdym rozdziale poświęca mnóstwo uwagi dzieciom. A synonimem luksusu jest dla niej wspominane kilka razy w tekście picie wina ;)
A już całkowicie rozwalił mnie akapit dotyczący znajomej pary, i sytuacja, w której mąż zwraca swojej żonie uwagę, w ordynarny sposób, że ta za dużo je - toksyka level hard. Niestety autorka oceniła tę sytuację jako piękną pochwałę życia.
Książka bardzo kiepska, miejscami żenująca.

Liczyłam na krótki przewodnik po tym, jak w przepełnionym bodźcami i możliwościami świecie odnaleźć prostotę, skupić się na tym, co ważne i odzyskać spokój. Tak przynajmniej zapowiadał opis na okładce. No i cóż, zdecydowanie spokoju nie odzyskałam, wręcz przeciwnie, byłam nieziemsko zła czytając. Powtórzone wielokrotnie te same hasła i historie, same górnolotne frazesy, żadnych konkretów. Na praktycznie każdej stronie wzmianka o dzieciach - w połowie książki poczułam, że bez tych dzieci to ja nie mogę doceniać życia. Książka jest też prywatną galerią autorki, bo ilość zdjęć - pięknych, ale niezwiązanych zupełnie z treścią - jest dobra do albumu. Jako smaczek dodam, że podczas krótkiej wymiany zdań z samą autorką w jednym z serwisów społecznościowych otrzymałam odpowiedź, że "nie trzeba czytać", co pokazuje mi, jak bardzo pani Agnieszka dba o czytelników. Daję 2/10, bo sam skład książki wizualnie bardzo ładny.

Kompendium wskazówek, których zastosowanie przybliży nas do bardziej szczęśliwego życia. Trochę tu oczywistości i powtórzeń. Nie ma też świeżych pomysłów. Książka pisana jest prostym językiem, acz zdecydowanie przyjemnym. Z pewnością przydatna i na jednego hapsa.

I uwierzyć, że wszystko to zaczęło się od sprzątania szafy...

Jak to się stało, że wybrałam tę książkę? Moją uwagę przykuła okładka, a później tytuł. Bił od niej taki spokój. Decyzję podjęłam po przeczytaniu pierwszej strony.

„Prosto i uważnie...” to dla mnie powrót do dzieciństwa.... Powróciły głęboko ukryte wspomnienia związane z wonią i smakowaniem owoców z wiejskiego ogródka (zwłaszcza poziomek) oraz zapachem sosen na spacerze z dziadkiem. Cóż za przygoda! Nie pamiętam czy kiedykolwiek tak daleko i świadomie się cofnęłam.

Polecam czytać tę książkę na głos i zrobić z tej chwili prawdziwa sztukę. Dla siebie i z samym sobą w roli głównej.

Inspirujące jest kontynuować tę podróż do ostatniej strony z oczekiwanie na nieoczekiwane.

I uwierzyć, że wszystko to zaczęło się od sprzątania szafy...

Przyjemna lektura.

Przyjemna lektura.