Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie

Okładka książki Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie Ika Graboń
Okładka książki Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie
Ika Graboń Wydawnictwo: Otwarte kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Otwarte
2017-09-27
2017-09-27
kawa barista baristyka

Okładka książki IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia Hector Garcia Piugcerver, Francesc Miralles Contijoch
IKIGAI. Japońs... Hector Garcia Piugc...
Okładka książki Radości z kobiecości Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl
Radości z kobi... Nina Brochmann, Ell...
Okładka książki Słodziutki. Biografia cukru Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Słodziutki. Bi... Dariusz Kortko, Jud...

Książka spełnia swoją rolę. W wielu kwestiach służy jako zaproszenie do pogłębienia tematu, lecz autorce udaje się zawrzeć wiele informacji i zaprezentować je w bardzo czytelny, zrozumiały oraz spójny sposób. Obrazki i wykresy są pomocne, za to sama książka prezentuje się bardzo estetycznie. Czasem autorka zbyt głęboko sięga do swoich prywatnych historii, lecz często udaje jej się znaleźć trafne analogie do życia codziennego. Zdecydowanie polecam.

Odpowiednia pozycja dla ludzi zaczynających swoją przygodę z kawą. Sporo podstawowej wiedzy. Autorka niestety za często opowiadała o swoich przygodach, co niekoniecznie musi kogoś interesować w tak tematycznej książce :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie jako osoby dość niedawno wkręconej w tematykę kaw alternatywnych to książka była rewelacyjna i prawdziwa skarbnica wiedzy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moim zdaniem książka jest raczej przeciętna.

Kawa , czarna , aromatyczna, to napój bez którego nie wyobrażam sobie dnia. ☕☕☕ Miałam trochę większe oczekiwania wobec tej książki. Autorka jest baristką, więc opisała profesjonalne sposoby parzenia kawy i swoje doświadczenia w tej profesji. Znacznie bardziej zainteresowały mnie metody uprawy ziaren kawowca i proces uzyskiwania kawy , jej gatunki i różnice pomiędzy nimi....

Nigdy nie byłem kawoszem, znacznie preferowałem herbatę. Nie wiedziałem, że świat kawy może tak zaskoczyć swoim uwodzącym aromatem, dopóki nie zetknąłem się z wyjątkowo aromatyczną kawą z lokalnej kawiarni speciality. Buchały z niej zapachy winogron i to na pierwszym planie, a nie gdzieś majaczące w tle. To wtedy poczułem potrzebę zgłębienia wiedzy podstawowej o kawie żeby w bardziej świadomy sposób ją zrozumieć, docenić, a przede wszystkim umieć wyselekcjonować i przygotować w sposób zadowalający w domu. Wzbudziłem też potrzebę testowania, zakupiłem więc ekspres przelewowy, areopress, młynek i dobrej jakości ziarna. Chciałem wiedzieć co oznaczają i czym charakteryzują się kawy w kawiarniach oraz jakich smaków mogę się spodziewać zamawiając kawę z Brazylii, Kenii czy Etiopii. Zacząłem eksperymenty i szukać dobrze uporządkowanej wiedzy o kawy, napisanej w przystępny sposób, wybór padł na książkę Iki. Pierwsza połową książki nieszczególnie zachęciła mnie do dalszej lektury. Dopiero w drugiej odnalazłem odpowiedzi na znaczną część moich pytań. Miałem odczucie zaburzonej kolejności przekazywanych informacji. W książce, jak zauważyli pozostali czytelnicy, jest sporo odniesień do życia prywatnego autorki. Nie jest to nachalne, przybliża nam postać Iki i jej stosunku do kawy i wiążących się z nią emocji. Niemniej jednak, wolałbym na miejsce części historii wstawić kilka ciekawostek na temat kawy. Znajdziemy tu krótkie rozmowy z roasterami, baristami i innymi osobami związanymi zawodowo ze światem kawy. Opisane są rodzaje kawy, proces który przebywa przed zajęciem miejsca na półkach kawiarni, sposoby i sprzęty służące do parzenia kawy i wiele innych informacji dających dobrą podstawę do głębszego zrozumienia tego wyjątkowego wywaru. Nie mam żadnego odniesienia do innych pozycji na temat kawy, aczkolwiek książka ta jest odpowiedzią na moją potrzebę zgłębienia elementarnej wiedzy do rozpoczęcia świadomej przygody z kawą. Teraz należy próbować i uczyć się w praktyce. Pysznej kawusi.

Zarówno dla konesera jak i laika. Warto przeczytać, żeby mieć jakiekolwiek pojęcie :) Trochę za dużo o autorce, ale zawsze można pominąć ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Według mnie trochę za dużo o autorce, ale treści kawowe fajnie się czytało. Dodatkowo ładnie wydana :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jeżeli chodzi o temat kawy bardzo dobra, ale jak dla mnie za dużo niepotrzebnych odniesień do życia prywatnego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo przyjemnie napisana książka, idealna dla osób, które dopiero zaczynają z tematyką kawy. Lekko i przystępnie przekazana wiedza, bez zbędnego przedłużania :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z sentymentem będę wracał. Przepisy, spostrzeżenia o kawie i życiu, mapy sensoryczne, oraz rekomendacje muzyczne 😉

• Do kupienia
  • Kuchnia

Dodaj cytat z książki Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie