Podróże z Herodotem

2005-08-10
2005-08-10
Herodot podróże reportaż
Inne

Okładka książki Kapuściński: Nie ogarniam świata Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Ocena 7,2
Kapuściński: N... Witold Bereś, Krzys...
Okładka książki Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza Beata Nowacka, Zygmunt Ziątek
Ocena 6,3
Ryszard Kapuśc... Beata Nowacka, Zygm...

Forma in plus, jednakże momentami wymagająca skupienia, przeczytania fragmentu 2-3 razy, szczególnie w przypadku fragmentów o starożytności.
Istotne jest przesłanie - pamiętajmy, żeby nie popadać w prowincjonalność. Nie tylko geograficzną, ale i czasu.

Bardzo ciekawa książka. Była mi polecona przez Panią Profesor, by ją przeczytać po Herodocie. Nie zawiodłem się! Czytanie było przyjemnością, jak i same rozmyślania autora były interesujące. W oko raziła tylko końców w Dakarze, a raczej tam wspomniani czarni faraonowie. Ale w żaden sposób nie umniejsza to tej książce. No problem! Jak to mówił pewien kierowca w Afryce.

To książka bardzo bogata w treści, wielowarstwowa, przenosząca czytelnika w lata 50 i 60 XX wieku oraz w czasy wielkich starożytnych cywilizacji Egiptu, Mezopotamii, Grecji, Persji.
Młody reporter, we wczesnym PRL-u, jest wysyłany przez swoje redakcje do krajów tzw. trzeciego świata: odwiedza Indie, Chiny, Egipt, Etiopię i inne państwa afrykańskie. Bez przygotowania, bo brak książek, bez znajomości języka, z bardzo małymi finansami, często bez możliwości kontaktu z krajem. Jak sam pisze jego pierwszy zagraniczny wyjazd – do Indii – był lekcją pokory, zawstydzenia niewiedzą i ignorancją. Odkrywa sam i dla czytelników te kompletnie obce, egzotyczne światy i jednocześnie poznaje i przybliża czytelnikom najdawniejsze cywilizacje, czytając Dzieje Herodota z Halikarnasu, najstarszego znanego historyka. Fascynujące są opisywane przez Herodota dzieje starożytnych ludów, obfitujące w podboje, wojny, często niewyobrażalne okrucieństwa: „Historia ludzkości przypomina wielki kocioł, którego powierzchnia jest w stanie ciągłego wrzenia, nieustannych zderzeń niezliczonych drobin poruszających się po swoich orbitach...” (s. 203)
Równie ciekawe jak wspomnienia z podróży reporterskich są rozmyślania Kapuścińskiego oraz poglądy Herodota dotyczące historii, upływu czasu, pamięci, języka. Mimo 2,5 tys. lat między nimi Autor znajduje dużo wspólnego z Herodotem w podejściu do opisywanego świata.
Jakże aktualne jest, w obliczu napaści Rosji na Ukrainę, wezwanie Scytów skierowane do królów sąsiednich ludów, podczas nadciągającej nawałnicy Persów: „Wy nie powinniście w żaden sposób usuwać się na bok i obojętnie patrzeć na naszą zagładę, lecz uznawszy sprawę za wspólną, wyjdźmy razem przeciw najeźdźcy” (s. 135)
Świetna książka, wspaniale przeczytana przez Stanisława Brejdyganta. Polecam.

Podróż zarówno tytułowego bohatera jak i autora wciąga bez końca. Przez co na pewno sięgnę po "Dzieje" Herodota.

Wymaga ogromnego skupienia, napisana pięknym językiem książka erudyty. Jej lektura dała mi dużo radości.

Bez natręctwa pytań retorycznych i z przypisami byłaby to dużo lepsza książka.

Bez natręctwa pytań retorycznych i z przypisami byłaby to dużo lepsza książka.

Interesujący pomysł trochę współczesnych wspomnień zestawionych z refleksjami i opisami wydarzeń historycznych sprzed 2,5 tysięcy lat?

Autor wspomina swoje studia historyczne, opisuje początki swojej pracy reporterskiej, w jaki sposób wszedł w posiadanie „Dziejów” Herodota oraz o tym jak książka ta towarzyszyła mu podczas podróży po Azji i Afryce.

"Podróże z Herodotem" to był mój pierwszy kontakt z Kapuścińskim. Na studiach nazwisko autora pojawiało się wielokrotnie, więc świeżo wydana książka wydawał się idealnym pomysłem: nie dość, że poznaję Kapuścińskiego to jeszcze jestem na bieżąco z nowościami. Przeczytałem, nie zachwyciłem się, odpuściłem sobie Kapuścińskiego chyba na ponad 10 lat, gdy w końcu sięgnąłem po "Imperium", a potem po kolejne i jeszcze kolejne, a potem niektóre z nich jeszcze raz, aż w końcu przyszedł czas na powtórną lekturę "Podróży". Jakże inny był mój odbiór gdy już znałem osobę i twórczość autora. Nie uważam jej w dalszym ciągu, za dzieło wybitne, ale ważne i pięknie podsumowujące bogaty życiorys.

W tym przypadku tytuł mówi wszystko. Autor wspomina czasy swej młodości, gdy rozpoczynał swą imponującą podróż. Zabrał ze sobą egzemplarz, dotychczas sobie nieznanych, „Dziejów” Herodota. Na kartach swej książki przeżywa więc na nowo obie podróże – tą rzeczywistą, po Indiach, Chinach, Egipcie i czarnej Afryce oraz tą w czasie. Historie te przeplatają się ze sobą w nieraz zabawny sposób; autor nie szukał fragmentów w jakimś stopniu związanych z miejscami które odwiedzał, ale czytał księgę „od deski do deski”, niekiedy poświęcając jej więcej uwagi niż otaczającej go rzeczywistości. Zarówno podróż, jak i lektura są dla niego okazją dla licznych refleksji. Autor w myślach udaje śladem kronikarza i podejmuje z nim dialog – jak podróżnik z podróżnikiem. Przy okazji daje dowody ogromnej uczciwości i wiary w ludzi (żeby nie powiedzieć naiwności!), gdyż przyjmuje bezkrytycznie wszystko, co Herodot próbuje mu przekazać.