Podróże z Herodotem

biografia, autobiografia, pamiętnik
Herodot podróże reportaż
Inne

Wspaniała podróż

Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do celu. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w...

Jestem zachwycony jak nigdy dotąd. Teraz pora na "Dzieje". Polecam serdecznie

Było to moje drugie spotkanie z twórczością Kapuścińskiego i ponownie się nie zawiodłem. Podróże z Herodotem to znakomita, bardzo pouczająca książka, która poprzez poznawanie innych kultur i wydarzeń historycznych pozwala na stawianie odpowiednich pytań, prowadząc tym samym do poszerzenia wiedzy w danych sprawach. Książka w pełni warta polecenia.

„Stoimy w ciemności, otoczeni światłem”; tak zatytułowany jest ostatni rozdział tej książki, który jest najlepszą puentą dla całej wielkiej idei podróży umieszczonej w tej malutkiej książeczce, jak i trafnym opisem zabiedzonego rozumowania pojęcia „podróży”, którą deprecjonujemy wyłącznie do drogi stojącej nam na przeszkodzie ku celowi narzucanemu nam, przez prawa naszej...

Bardzo dobry Kapuściński, mój nr dwa po Hebanie - wiem, wiem, kontrowersyjny wybór, ale mam do niego prawo:)

Wiadomości o starożytnej Grecji wchodziły dużo łatwiej i chętniej niż na wykładach w szkole, ale liczyłam na więcej wątków reportażowych samego autora.

Mistrz reportażu nigdy nie zawodzi.

Rzadko kiedy zdarza mi się mieć aż tyle negatywnych odczuć czytając reportaż - uwielbiam ten gatunek literacki i zawsze chętnie po niego sięgam (niezależnie od tematu, autora czy formatu). W przypadku "Podróży z Herodotem" lektura nie była jednak ani przyjemna, ani owocna, a jedynie dojmująca i z jakiegoś nieokreślonego powodu niezmiernie męcząca.

Nie wiem, czy wynika to...

Nic nie trzeba pisać, bo wiadomo że Kapuściński nie zawodzi.

Autor powiedział, że dla niego najważniejsze jest przekroczenie granicy. Myślę, że odnosiło się to do granicy w sensie geograficznym, ale także granicy, która jest w nas.
Jako przewodnika mamy Herodota i wędrujemy razem z nim i Autorem, początkującym reporterem.
Wielokulturowość, inność, mnogość języków - wszystko to jest fascynujące i takie przedstawił nam Autor.
Jedno mi...

Dyskusje