Gorączka latynoamerykańska

reportaż
Wielka Litera
2017-03-29
2004-01-01

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 /styczeń 2019 Stephen Buranyi, Edyta Bystroń, Tadeusz Dąbrowski, Artur Domosławski, Katarzyna Gintowt, Mikołaj Grynberg, Barbara Kędzierska, Magdalena Kicińska, Maciej Kucharski, Wojciech Kuczok, Jolanta Nawrot, Evan Osnos, Piotr Paziński, Łukasz Pilip, Zbigniew Rokita, Jagoda Szelc, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Stephen Buranyi, Ed...
Okładka książki Kolumb. Całkiem inna historia Artur Domosławski, Gosia Herba
Ocena 7,5
Kolumb. Całkie... Artur Domosławski,&...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Interesująca podróż po dyktaturach XX i XXI wieku Ameryki Południowej. Książka otworzyła mi oczy na stosunek USA do biedniejszych braci z południa. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo krwawe i bezwzględne były rządy tyranów w krajach Ameryki Południowej. Moja refleksja po przeczytaniu tej książki jest taka, iż żadne państwo nie powinno się mieszać do drugiego, do jego polityki, ekonomi czy kultury. Nic z tego dobrego nie wynika. Coś o tym wiemy jako Polacy, nasza historia bardzo w niektórych aspektach przypomina losy mieszkańców Ameryki Południowej. Choć z perspektywy Europy, Polski, wygodnego fotela trudno wyobrazić sobie ogrom cierpienia, niesprawiedliwości, braku perspektyw jaki nadal dotyka ludzi na części (tej większej) świata.

Na półkach: , , , ,

Niezmiennie od kilkunastu już lat jestem fanem twórczości Artura Domosławskiego i ta książka mnie nie zawiodła. Pomimo tego, iż kilka stron, może kilkanaście (z 600) było kopią tych zawartych również w książce pt. "Wykluczeni", to zbiór reportaży czytałem z uznaniem dla pracy autora i wiedzy zawartej w tej pozycji.

To co od lat przyciąga mnie do książek, artykułów A. Domosławskiego to świetna polszczyzna, płynny język. Przez książkę, mimo jej objętości i poruszania wielu wątków, "płynie się lekko".

To co od lat przyciąga mnie do książek, artykułów A....

Ta książka to cała gama uczuć. Częściowo jestem nią zachwycona, momentami byłam naprawdę mocno zirytowana i rozczarowana tą pozycją. Dlatego ostatecznie mogę powiedzieć, że jest to dobra książka, ale ma pewne elementy, które mogą skutecznie zrazić do lektury.

Po pierwsze, ma bardzo wysoki próg wejścia. Domosławski nie daje czytelnikom taryfy ulgowej, dlatego, jeśli po tę książkę sięgnie czytelnik, który dopiero chce zacząć swoją przygodę z krajami latynoamerykańskimi, może się skutecznie zniechęcić. Historyczne opisy krajów są bardzo szczegółowe, jednak miałam takie momenty, gdy odnosiłam wrażenie, że podane przez autora fakty nie łączą mi się w całość. Jakby czegoś brakowało między jednym a drugim akapitem. A jak wiadomo, nie możność połączenia wszystkich kropek w rysunku utrudnia odtworzenie całego obrazu.

Nie do końca przypadł mi też do gustu sposób, w jaki autor przedstawiał sylwetki opisywanych postaci. Najbardziej dostrzegłam to przy rozdziale poświęconym Marquezowi, który jest także dla mnie jednym z najciekawszych fragmentów książki. Pełne groteski, porównania do świętych, a przy tym autor nie stronie również do wyrażania własnej opinii i nawet jeśli się z nim bardzo często zgadzałam, to trochę mi to zgrzytało.

I chyba najgorszy element tej książki. Chaotyczność. To książka, która zdecydowanie wymaga skupienia. Autor lubi przerwać wątek w jednym momencie i wrócić do niego dopiero za kilka stron. Nie raz złapałam się na tym, że w jednym momencie czytałam, na przykład o Meksyku, a za chwilę o sytuacji gospodarczej w Brazylii. I o ile dwa pierwsze razy można wybaczyć, to każdy kolejny coraz bardziej mnie irytował.

Mimo wszystko jest to dobra książka. Widać, że autor ma niesamowitą wiedzę na temat krajów latynoamerykańskich i jego zaangażowanie wręcz ciągnie czytelnika dalej, mimo że jak już mówiłam, nie jest to najłatwiejsza książka. Nie spotkałam się również z podobną pozycją, która w tak szeroki sposób opisywałaby, a nawet porównywałaby do polskich realiów latynoamerykańskie dyktatury i ich niezwykle ciekawą historię. Świetna książka, ale dla naprawdę wytrwałych i cierpliwych czytelników.

Dobra wartościowa książka o Ameryce Południowej, choć dosyć trudna w czytaniu. Jest to zbiór wielu tekstów, dla mnie ułożony w dosyć chaotyczny sposób. Dla osób zainteresowanych tą częścią świata, książka warta przeczytania.

Mam problem z tą książką. Niewątpliwie to wartościowe opracowanie o Ameryce Południowej, raczej o profilu politycznym z domieszką kwestii społecznych, aniżeli reportaż pisany od środka w stylu Kapuścińskiego. Wiele ciekawostek i nieznanych mi faktów, choć powrzucanych w tak chaotyczny sposób, że lektura wymaga dużego skupienia. To nie jest opowieść, ktora płynie i która jest plastyczna. Autor lubi przerywać wątki, cofać się w czasie, dorzucać nowych bohaterów czy pojedyncze cytaty/ wypowiedzi.

Ogromnie podobała się mi jego biografia Kapuścińskiego, "Śmierć w Amazonii" pozostawiła mnie z poczuciem obojętności mimo dramatycznego tematu. W przypadku "Gorączki latynoamerykańskiej" temperatura mi nie wzrosła. Przede mną jeszcze "Wykluczeni".

Świetny, kompleksowy reportaż łączący ogromną dawkę wiedzy i syntetycznych, historyczno-społecznych analiz z autentycznym zainteresowaniem i przejęciem losem drugiego człowieka.

Tematyka ciekawa - autor przekrojowo opowiada o dziejach dyktatur Ameryki Łacińskiej. Odbiór psuje forsowanie prywatnej oceny autora.

Świetny zbiór reportaży o krajach Ameryki Łacińskiej. Ich lektura pozwala poszerzyć horyzonty i lepiej zrozumieć historię tej części świata,mechanizmy rządzące polityką i ich oczywisty wpływ na losy zwykłych ludzi. Koniecznie trzeba przeczytać nie tylko gdy ten rejon świata znajduje się w sferze zainteresowań czytelnika.

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

To jedna z tych książek, które są tak dobre, że nie warto w nich zmienić choć jednego słowa. Genialna, bogata w szczegóły historia polityczno - społeczna Ameryki Południowej. Rewelacja.