Allah 2.0

Okładka książki Allah 2.0 Mieszko Zagańczyk
Okładka książki Allah 2.0
Mieszko Zagańczyk Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2005-07-29
Data 1. wyd. pol.:
2005-07-29
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
83-89011-63-8
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Science Fiction 2005 04 (49) Anna Kańtoch, Magdalena Kozak, Łukasz Orbitowski, Michał Studniarek, Stanisław Truchan, Mieszko Zagańczyk
Ocena 0,0
Science Fictio... Anna Kańtoch, Magda...
Okładka książki Science Fiction 2003 12 (33) Janusz Cyran, Jacek Inglot, Rafał Kosik, Anna Kozioł, Sławomir Mrugowski, Artur Wojtczak, Mieszko Zagańczyk
Ocena 7,0
Science Fictio... Janusz Cyran, Jacek...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
264 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
13

Na półkach:

Spodobała mi się opcją wysłania realnych zabojców przez wirtualny program. Dobre. Książka jako ciekawa alternatywa zwycięstwa islamu nad chrześcijańswem.

Spodobała mi się opcją wysłania realnych zabojców przez wirtualny program. Dobre. Książka jako ciekawa alternatywa zwycięstwa islamu nad chrześcijańswem.

Pokaż mimo to

avatar
165
122

Na półkach:

Całkiem niezła, czytałem jakiś czas temu i jednak zapamiętałem. Można mieć pretensje, ze wtórna, ze Gibson napisał wcześniej, lepiej i inaczej. Ale jednak cos w niej jest takiego, ze wciąga i zapamiętuje się. Może polskie akcenty, może polski autor, cyberpunkowy, w każdym razie ma to "coś".

Całkiem niezła, czytałem jakiś czas temu i jednak zapamiętałem. Można mieć pretensje, ze wtórna, ze Gibson napisał wcześniej, lepiej i inaczej. Ale jednak cos w niej jest takiego, ze wciąga i zapamiętuje się. Może polskie akcenty, może polski autor, cyberpunkowy, w każdym razie ma to "coś".

Pokaż mimo to

avatar
404
275

Na półkach:

To było złe, nawet nie wiem do czego się przyczepić - tyle tego.

To było złe, nawet nie wiem do czego się przyczepić - tyle tego.

Pokaż mimo to

avatar
2739
619

Na półkach: ,

Dwa razy bezskutecznie usiłowałem się wgryźć w fabułę, odpadając po jednym-dwóch rozdziałach. A za trzecim razem niespodziewanie się okazało, że wystarczy przedrzeć się przez pierwszych 50 niezbyt porywających stron (więzienne udręki w XXI wieku, obok których biegnie pozbawiony związku wątek XIII wiecznego zabójcy demonów z Damaszku),by dotrzeć do właściwego, całkiem pożywnego miąższu.

Książka - gdy już wniknąć w treść - robi bardzo dobre wrażenie. Jest napisana więcej niż przyzwoitym językiem, posiada dobrze rozplanowaną intrygę, porządnie odpracowane realia, a do tego żadne wątki autorowi nie uciekają, finał zaś faktycznie wieńczy dzieło. To rzadkość w rodzimej literaturze fantastycznej. Co więcej, autorowi udało się z sukcesem pożenić cyberpunk z fantasy, przy czym obie kreacje w pewnym momencie zaczynają w sprytny sposób się przenikać nawzajem, tworząc jeden, zwarty węzeł.

"Allah 2.0" nie jest oczywiście wolny od pewnych wad i uproszczeń. Na przykład wizja świata przyszłości - a mówimy o okolicach 2072 roku - jest mocno przerysowana i prezentuje mało prawdopodobny przebieg wydarzeń (niebywała ekspansja islamu praktycznie na cały świat, katolicyzm i ogólnie chrześcijaństwo wycofuje się głównie do Ameryki Południowej),ale wynika to z podstawowych fabularnych założeń, w poczet których wchodzi pokłosie użycia jako broni biologicznej modyfikowanego genetycznie pleśniaka oraz spodziewane działanie czyniącej cuda dłoni Jana Pawła II. Gorzej wygląda sprawa niektórych działań łowcy demonów, zbyt łatwo przechodzącego do porządku dziennego nad zabijaniem przypadkowych ludzi i lekko traktującego kwestie zapłaty za nabywany towar. Ogólnie jednak minusy te nie rzutują zbyt mocno na ogół fabuły i na przyjemność płynącą z obcowania z po prostu dobrze napisaną książką. Bo i intryga jest gęsta i interesująco się rozwija, i akcja nie grzęźnie, i dialogi są dobre, i postaci wyraziste.

Po wydaniu "Allaha 2.0", notabene będącego debiutem powieściowym, Zagańczyk opublikował jeszcze niezbyt szczęśliwy dwuksiąg "Czarna ikona" i... zamilkł. A szkoda, bo zdaje się, że miał szansę utrzymać się w czołówce rodzimych pisarzy fantastycznych...

PS. Nie za bardzo jednak rozumiem, czemu wydawca uparł się przy zapisie plastyk/plastykowy zamiast plastik/plastikowy.

PS 2. Osoby mające silną alergię na religijną tematykę (triumf islamu nad katolicyzmem czy na odwrót) raczej powinny sobie odpuścić lekturę książki.

Dwa razy bezskutecznie usiłowałem się wgryźć w fabułę, odpadając po jednym-dwóch rozdziałach. A za trzecim razem niespodziewanie się okazało, że wystarczy przedrzeć się przez pierwszych 50 niezbyt porywających stron (więzienne udręki w XXI wieku, obok których biegnie pozbawiony związku wątek XIII wiecznego zabójcy demonów z Damaszku),by dotrzeć do właściwego, całkiem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
684
448

Na półkach: , ,

Nadspodziewanie dobra pozycja. A nie zanosiło się na początku...
Powieść to jeden główny wątek rozbity na trzy, ZUPEŁNIE różne stylizacje. Pisząc zupełnie myślę o tym, że akcja dzieje się w innej aranżacji, pisana jest innym stylem i właściwie należy do innego gatunku literackiego.

Za to oceniłem ją na 9/10, bo warsztatowo jest przeciętnie, fabularnie nieco przewidująco, aranżacyjnie nieco przekombinowane.

Nadspodziewanie dobra pozycja. A nie zanosiło się na początku...
Powieść to jeden główny wątek rozbity na trzy, ZUPEŁNIE różne stylizacje. Pisząc zupełnie myślę o tym, że akcja dzieje się w innej aranżacji, pisana jest innym stylem i właściwie należy do innego gatunku literackiego.

Za to oceniłem ją na 9/10, bo warsztatowo jest przeciętnie, fabularnie nieco przewidująco,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1717
682

Na półkach: ,

Powieść przedstawia dość interesującą wizję przyszłości, choć na szczęście niezbyt prawdopodobną. Choćby sam mechanizm powstawania państw korporacyjnych, niemożliwy przy obecnym stanie prawnym... Fajna, dobra fantastyka. Czyta się dość szybko, choć trochę gubiłam się w mieszaninie pojęć arabskich (islamskich) i informatycznych (hakerskich). Bohater porusza się w kilku rzeczywistościach: realnej, wirtualnej... i jeszcze jakieś wizje, sny, klony itp. Początkowo trudno było mi się w tym odnaleźć. Ale w miarę czytania coraz bardziej odpowiadała mi zarówno wersja XIII-wiecznego Damaszku, jak i XXI- wiecznej Europy. A SI Allah i ręka papieża Polaka tylko dodawała smaczku lekturze.

Powieść przedstawia dość interesującą wizję przyszłości, choć na szczęście niezbyt prawdopodobną. Choćby sam mechanizm powstawania państw korporacyjnych, niemożliwy przy obecnym stanie prawnym... Fajna, dobra fantastyka. Czyta się dość szybko, choć trochę gubiłam się w mieszaninie pojęć arabskich (islamskich) i informatycznych (hakerskich). Bohater porusza się w kilku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
146
26

Na półkach: ,

Akcja powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w roku 2072. Europa nie wytrzymała naporu Dżihadu i jej cywilizacja została całkowicie zalana przez Islam. Kościół Katolicki rozsypał się wraz z upadkiem Watykanu, na którego gruzach powstał Wielki Emirat Lacjum, a niedobitki władz kościelnych wyniosły się do Brazylii. Chińska gospodarka opanowała świat, a wyrosłe z niej megakorporacje toczą zażartą wojnę o dominację. W takiej rzeczywistości przyszło żyć Zakowi Geberowi, młodemu hakerowi, który po włamaniu się na serwery Niebiańskiej Korporacji Pao został schwytany i osadzony w Czerwonym Piekle - największym i najgorszym więzieniu korporacji. Jednak kiedy jego los wydaje się już przesądzony, tajemnicza kobieta przywraca Zakowi połączenie z siecią i w zamian za obietnicę odzyskania wolności zleca niecodzienne zadanie. Ma on odkryć gdzie znajduje się największa współczesna relikwia chrześcijaństwa - dłoń zmarłego Papieża Jana Pawła II. Nie wie tylko, że przyjdzie mu zagłębić się w te rejony sieci, gdzie rządzi zbuntowana SI, która sama obwołała się Allahem.

Z cyberpunkową powieścią w blisko-wschodniej otoczce spotkałem się już jakiś czas temu w trylogii "Arabeska" Jona Courtenay'a Grimwooda ("Pasza-Zade", "Efendi" i "Fellahowie"). Ów amerykański autor w subtelny i lekkostrawny sposób połączył cyberpunkowy kryminał z orientalną scenerią arabskiego świata, każdy z elementów wymieszawszy w idealnych proporcjach, dzięki czemu kolejne tomy czytało się wyśmienicie. W przypadku powieści Mieszka Zagańczyka już tak różowo nie jest. Muszę przyznać, że sam pomysł na powieść jest bardzo ciekawy, ale według mnie zawiodła realizacja.

Narracja do połowy książki jest rwana, a akacja i jej tempo sprawiają wrażenie jakby ciągle miały się rozkręcić na dobre i gdy w końcu wszystko nabiera rumieńców, książka się kończy. Autor jak na mój gust za bardzo rozwlókł w całej powieści rys psychologiczny głównego bohatera, który pewnie w zamierzeniu miał uwiarygodnić postać Zaka i dodać charakteru jego działaniom i podejmowanym decyzjom, ale odbiło się to na tempie i rozwoju akcji oraz odbiorze całości. Inaczej mówiąc, książka nie jest zła, autor widać, że całkiem dobrze czuje się w cyberpunkowych realiach i sporo wie o islamskiej kulturze, ale w porównaniu do "Arabeski" Grimwooda czytało mi się ją znacznie ciężej.

Akcja powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w roku 2072. Europa nie wytrzymała naporu Dżihadu i jej cywilizacja została całkowicie zalana przez Islam. Kościół Katolicki rozsypał się wraz z upadkiem Watykanu, na którego gruzach powstał Wielki Emirat Lacjum, a niedobitki władz kościelnych wyniosły się do Brazylii. Chińska gospodarka opanowała świat, a wyrosłe z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
245
72

Na półkach: ,

Być może dobra książka, która nie trafiła w mój przeciętny gust.

Być może dobra książka, która nie trafiła w mój przeciętny gust.

Pokaż mimo to

avatar
542
523

Na półkach: ,

Wizja przyszłości. Połączenie wizji o dominacji Islamu i samodzielnej sztucznej inteligencji. Świat w zupełnie innym kształcie z republikami korporacji. Czyta się nieźle i chętnie idzie dalej. Choć ta wizja raczej się nie spełni to warto ją poznać.

Wizja przyszłości. Połączenie wizji o dominacji Islamu i samodzielnej sztucznej inteligencji. Świat w zupełnie innym kształcie z republikami korporacji. Czyta się nieźle i chętnie idzie dalej. Choć ta wizja raczej się nie spełni to warto ją poznać.

Pokaż mimo to

avatar
996
103

Na półkach: ,

Ciezko mi ocenic te ksiazke, z jednej strony swietny pomysl na fabule i bardzo dobrze wykreowany swiat przedstawiony a z drugiej bardzo kiepskie wykonanie. Szczerze to mi slownictwo nie przeszkadzalo ale zdarzaly sie slowa ktorych autetycznie nie znalem i musialem poszukac o czym czytam. Naprawde przydalyby sie przypisy objasniajace na koncu ksiazki, zwlaszcza ze terminologia islamska i wschodnia do prostych nie nalezy. Kwestia druga, taki troche matrix probowal autor z tego zrobic, ale chyba nie do konca wyszlo, akcja sie strasznie wlecze i nabiera tempa dopiero pod koniec a sama koncówka jest słaba bo nic w zasadzie nie zostaje wyjasnione, ale nie ma zadnych poszlak po których mozna by sie bylo domyslac badz wykreowac wlasny finisz. W sumie najwiekszy plus za pomysł i bardzo szczególowy i dokladny swiat przedstawiony.

Ciezko mi ocenic te ksiazke, z jednej strony swietny pomysl na fabule i bardzo dobrze wykreowany swiat przedstawiony a z drugiej bardzo kiepskie wykonanie. Szczerze to mi slownictwo nie przeszkadzalo ale zdarzaly sie slowa ktorych autetycznie nie znalem i musialem poszukac o czym czytam. Naprawde przydalyby sie przypisy objasniajace na koncu ksiazki, zwlaszcza ze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    357
  • Posiadam
    154
  • Chcę przeczytać
    127
  • Fantastyka
    19
  • Ulubione
    7
  • Fabryka Słów
    5
  • Science Fiction
    3
  • 2014
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Z biblioteki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Allah 2.0


Podobne książki

Przeczytaj także