Astralnia. Opowiadania kosmiczne

Zuzana Minichová Wydawnictwo: Red Horse fantasy, science fiction
Red Horse
2007-01-01
2007-01-01

Okładka książki Zachowuj się jak porządny trup Ďuro Červenák, Dušan Fabian, Jozef Girovský, Michal Hvorecký, Michal Jedinák, Jiří Kulhánek, Zuzana Minichová, Jaroslav Mostecký, Ondřej Neff, Jiří Walker Procházka, Jana Rečková, Anton Stiffel, Miroslav Žamboch
Zachowuj się j... Ďuro Červenák, Duša...

Okładka książki Mroczny Bies. Almanach rosyjskiej fantastyki. Tom 1 Jelena Chajeckaja, Wiera Kamsza, Leonid Kudriawcew, Jewgienij Łukin, Anton Pierwuszyn, Władimir Wasiliew
Mroczny Bies. ... Jelena Chajeckaja, ...
Okładka książki W hołdzie królowi Karen Anderson, Poul Anderson, Peter S. Beagle, Gregory Benford, John Brunner, Emma Bull, Stephen R. Donaldson, Martin H. Greenberg, Karen Haber, Barry N. Malzberg, Dennis L. McKiernan, Patricia A. McKillip, Andre Norton, Terry Pratchett, Mike Resnick, Elizabeth Ann Scarborough, Robert Silverberg, Judith Tarr, Harry Turtledove, Jane Yolen, Charles de Lint
W hołdzie królowi Karen Anderson, Pou...
Okładka książki Wielka księga opowieści o czarodziejach. Tom II Arthur Christopher Benson, James Bibby, Louise Cooper, Ralph Adams Cram, Peter Crowther, Esther M. Friesner, Ursula K. Le Guin, Tim Lebbon, Mike Resnick, David Sandner, Lawrence Schimel, Darrell Schweitzer
Wielka księga ... Arthur Christopher ...

Niektóre opowieści wciągały, inne nie... Czasami było ciężko przestawić się na "już" nową historię, gdy dopiero co się skończyło jedną.

ciekawy zbiór krótkich opowieści osobiście opowieść 1 i 2 uważam za najlepsze 10/10 ale są też takie które nie są oczywiście tylko moim zdanie zbyt ciekawe czyli np opowieść o deszczu nie pamiętam dokładnie jak się nazywała ale kiedy do niej dojdziecie to będziecie wiedzie że to ona

Niestety nie dokończyłam.. to jest jedna z tych pozycji, które połknęłabym zachwycona klimatem jakieś 15 lat temu. Wiem, że oczarowała by mnie swoją lekkością, futuryzmem i niedopowiedzeniem. Dziś, mam chyba inne potrzeby czytelnicze, dlatego moja ocena jest całkowicie podyktowana obecnymi oczekiwaniami. To nie jest słaba książka, jedynie w tej chwili nie dla mnie. Może kiedyś znów znajdzie się w kręgu moich zainteresowań.

Jeden z bardzo nielicznych zbiorów opowiadaniań gdzie autorowi mimo innych bohaterów w każdym z opowiadań książką stanowiła miłą do czytania całość. Dla mnie było to pozytywne zaskoczenie, spodziewałem się jak zwykle po zbiorze opowiadań, że będą raz gorsze a raz całkiem przyzwoite. A tutaj trzymały dla mnie równy dobry poziom oferujący czytelnikowi wytchnienie po ciężkim dniu. Autorce na pewno należy zaliczyć na plus lekkość pióra. Wszystkie opowiadania są pisane łatwym do odbioru językiem , ale jednocześnie nie tracąc treści jakiej mają do przekazania. Osobiście poleciłbym tą książkę czytając ją można w pełni się zrelaksować, przed snem idealna.

"Astralnia", to jedna z tych książek, które wyglądają całkowicie inaczej na zewnątrz niż wewnątrz. To jedna z tych książek, które mnie odstraszają przed ich przeczytaniem, i najpewniej nie tylko mnie. Jednak jest to również jedna z tych książek, których przeczytania nie żałuję. Po kilku miesiącach przełamałem się i wziąłem ją do ręki. To jednak dobra książka.

Ukryte wnętrze

Opowiadania zawarte w książce kosmiczne może są z tego względu, że osadzone są w odległej przyszłości na odległych planetach, gdzie rozwój technologiczny i/lub cywilizacyjny bardzo poszedł do przodu. Jest to jednak tak naprawdę jedynie otoczka, konieczność osadzenia głównego wątku w konkretnym gdzieś i kiedyś. W każdym opowiadaniu czuje się praktycznie od pierwszej strony, że najbardziej chodzi o głównego bohatera/bohaterkę, sama fabuła jest sprawą drugorzędną (jednak nie mniej interesującą). Książka tak naprawdę wydaje się dotyczyć natury człowiek, jego dylematów moralnych, pobudek którymi się kieruje, rzeczy do których jest zdolny, stosunku do drugiego człowieka/istoty, człowieczeństwa jako takiego. Filozoficzne rozmyślania na sensem istnienia, przeznaczeniem, granicami etyki i moralności - wszystko to ładnie wplecione w fabułę opowiadań. Niewidoczne na pierwszy rzut oka, jednak zmuszające do podświadomej empatii i analizy pewnych zachowań.

"Człowiek" marzący o lataniu; uzdrowiciel, który zaczął wątpić w swoje zdolności; kobieta ślepo wierząca w swoje przeznaczenie; naukowiec trzymający w rękach życie całej kolonii; artysta malujący zjawy i kobieta, która uwierzyła, że może zniknąć; dziewczyna z wymazaną pamięcią czy freeman - istota o specyficznych poglądach i sposobie życia o jakim czasami marzy każdy człowiek. Wszyscy ci bohaterowie mają swoją historię, w mniej lub bardziej niezwykłym świecie. Jednak dotyczą ich problemy jak najbardziej ludzkie niezależnie od fizycznej odległości. Czytelnik, mimo "kosmiczności" świata przedstawionego, fizycznej odmienności bohaterów odczuwa w pewnym stopniu podobieństwo ich problemów i przeżyć do tych z własnej codzienności.

Książka trochę odstrasza

Muszę przyznać, że tą książkę kupiłem całkiem w ciemno za, bodajże, 4zł. I mimo początkowej radości z taniego zakupu, dalej już był strach przed marną jakością. W moim odczuciu okładka, jak i cała oprawa graficzna jest co najmniej kiczowata. Dużo bieli z powklejanymi od niechcenia planetkami (im dziwniejsze i bardziej saturnowate, tym lepiej),żeby było bardziej kosmicznie i wielka twarz z kocimi oczami. Mi się to kojarzyło jakoś z produkcjami typu "Nowa Fantastyka" gdzie często wszystko jest na siłę, przesadnie udziwnione. Jakby tego było mało, na odwrocie książki 4 zajawki, dobitnie utwierdzają mnie w moim przekonaniu. Jeden akapit przesadnie patetyczny, drugi krzyczy przygodą a'la Indiana Jones, trzecie w stylu ostrzeżenia dla dzieci, a czwarte chyba jest kontynuacją drugiego, ale jakoś nie wszystko na to wskazuje. Wygląda na to, że osoba odpowiedzialna za oprawę tej książki raczej się nie za bardzo przyłożyła.

Jak dobrze, że się przełamałem i zacząłem czytać tą produkcję. Wnętrze diametralnie różni się od kreacji na okładce. Ciekawe, dojrzałe, porządnie skonstruowane opowiadania o zróżnicowanej długości. Co prawda, nie wszystkie powalają wysokim poziomem (czasem powiewa nudą, czasem czuje się leki niedosyt),ale ogólne wrażenie jest jak najbardziej pozytywne. Można by powiedzieć, że to jest taki typ twórczości na wieczorną posiadówę w fotelu z kubkiem herbaty: jeden wieczór - jedno lub dwa opowiadania. Taka flegmatyczność opowiadań, przemyślane, wyważone myśli, brak jakiejś wartkiej akcji - gdzie indziej uznałbym to za wielki minus, a tutaj wręcz odwrotnie, jest to główny atut, dla którego książkę dobrze się czyta.

Tak więc, jeśli widzieliście tę książkę na sklepowej półce i z miejsca Was odstraszyła, wróćcie, poszukajcie jej jeszcze raz i przeczytajcie. To jest dobra książka warta przeczytania ...mimo, że grafik mógł być innego zdania.

Ukryte...

• 52 książki 2012