Powrót prawdziwej prawicy

Okładka książki Powrót prawdziwej prawicy Daniel Friberg
Okładka książki Powrót prawdziwej prawicy
Daniel Friberg Wydawnictwo: Capital publicystyka literacka, eseje
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Capital
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364037870
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
418
356

Na półkach: , ,

Z jednej strony jest tu kilka ważnych wskazówek, które polska prawica powinna bezwzględnie przyjąć. Chodzi mi tutaj głównie o znaczenie metapolityki i walki kulturowej, co w sumie od wydania tej książki w 2017 roku mocno rozwinęło się w jej świadomości. Z drugiej strony część porad przedstawionych przez autora jest przydatna głównie w państwach, w których "prawdziwa prawica" działa w dużo trudniejszych warunkach niż ma to miejsce w naszym kraju. Należy więc traktować tę publikację raczej jako mały szkoleniowy wstęp do bardziej intensywnej działalności.

Z jednej strony jest tu kilka ważnych wskazówek, które polska prawica powinna bezwzględnie przyjąć. Chodzi mi tutaj głównie o znaczenie metapolityki i walki kulturowej, co w sumie od wydania tej książki w 2017 roku mocno rozwinęło się w jej świadomości. Z drugiej strony część porad przedstawionych przez autora jest przydatna głównie w państwach, w których "prawdziwa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
165
63

Na półkach: , , ,

Po dekadach marginalizacji i notorycznego przemilczania w życiu publicznym prawdziwa prawica powraca i powoli ugruntowuje pozycje w szerzej pojętym krajobrazie społeczno-politycznym Europy. Kolejnym zwiastunem tejże zmiany jest pojawienie się pozycji Daniela Friberga zatytułowanej właśnie „Powrót prawdziwej prawicy – podręcznik dla prawdziwej opozycji”.
Środowisko to w ostatnich latach wykonało szereg pracy, aby zaistnieć szerzej w opinii publicznej. W Szwecji nowa prawica powołała ośrodek intelektualny „Motpol”, wydający szereg publikacji związanych z tematyką politologiczną, socjologiczną i filozoficzną. We Francji taką rolę pełni ośrodek GREECE, którego założycielem jest francuski filozof Alain De Benoist.

Istota metapolityki

Jedną z ostatnio wydanych książek jest przetłumaczony na język polski „Powrót prawdziwej prawicy – podręcznik dla prawdziwej opozycji” Daniela Friberga. Pomimo skrajnie niekorzystnego klimatu politycznego i medialnego w Szwecji środowisku temu udało się stworzyć pewnego rodzaju przeciwwagę dla mediów głównego nurtu. Książka składa się z dwóch zasadniczych części – w pierwszej części opisywane są czynniki, które wpłynęły na powstanie takiego kierunku ideowego nowej prawicy. Wśród nich Friberg wymienia zasadniczo rewoltę 1968 , przeprowadzoną z pełnym powodzeniem przez nową lewicę. Rewolta dokonała trwałej dekonstrukcji w życiu społecznym niemalże wszystkich narodów europejskich. Friberg w tym wypadku podkreśla rolę metapolityki, jako decydującej o ustanowieniu władzy kulturowej. Władza kulturowa pozwala z kolei stopniowo zdobywać panowanie w innych dziedzinach życia – zarówno na płaszczyźnie społecznej i politycznej. Przejmowanie wpływów w poszczególnych dziedzinach życia prowadzi zaś do całkowitego zaakceptowania przez społeczeństwo określonych postulatów. Tą drogą poszła nowa lewica, która w ten sposób odniosła niekwestionowane zwycięstwo nad „starą prawicą”. Friberg dostrzega to i chcę osiągnąć to podobną drogą. Stąd zaadaptowanie w wątkach nowej prawicy niektórych wątków filozofii Antoniego Gramsciego.

Wątek paneuropejski

Bardzo istotną treść książki stanowi odwoływanie się w szerszym kontekście cywilizacyjnym. Friberg używa bardzo często słowa „Europa”, jako wspólnego dziedzictwa i dobrodziejstwa narodów europejskich. Taka postawa jest zbliżona do paneuropeizmu. Można stąd wnioskować poparcie dla idei federacyjnej Europy, do czego dążą włodarze UE. Jednak różnica pomiędzy „paneuropeizmem” unijnym a nowoprawicowym jest aż nadto widoczna – choćby w wypadku oparcia się o kompletnie inną hierarchię wartości. Wynika to niejako z podstaw ideowych UE, które zostały stworzone przez prekursorów nowej lewicy – Altiero Spinellego i Antoniego Gramsciego. Paneuropeizm w tej książce to forma zjednoczenia, szanująca różnorodność narodów oraz ich prawo do suwerenności.
W książce wyraźnie widać także postulat świata polibiegunowego. Autor wychodzi z założenia, iż jest to konieczne do zachowania równowagi politycznej w skali globalnej. Wzmocnienie i globalna hegemonia jednego z mocarstw powoduje zaś nierównowagę, gdyż panujące mocarstwo dąży za wszelką cenę do podporządkowania sobie pozostałych słabszych państw. Europa jest określana jako podmiot, który nie może być podporządkowany żadnym innym imperiom – takim jak choćby USA bądź Rosja (dawniej ZSRR),a właśnie taka sytuacja miała miejsce po zakończeniu II WŚ.
Właściwe miejsce płci
Odnosząc się do przemian społecznych, Friberg usiłuje dokonać pewnego szkicu, podstaw do sformułowania wskazówek postępowania dla współczesnych kobiet i mężczyzn. W działach poświęconym tej kwestii Friberg podkreśla konieczność przeciwstawienia się dzisiejszym trendom kulturowym, w postaci wszechobecnego konsumpcjonizmu i hedonizmu. Tym cechom charakterystycznym współczesnego stanu przeciwstawia postawę zdyscyplinowania i konsekwentnego budowania własnego życia, niejako w opozycji do dzisiejszych trendów. Friberg wyraźnie sytuuje się przeciwko wytworowi świata współczesnego zwanym genderyzmem; podkreślona jest podmiotowość danej płci zdeterminowanej biologicznie, a nie kulturowo.

Zbiór istotnych pojęć

Ostatnią część książki stanowi słowniczek metapolityczny. Jest to zbiór najważniejszych pojęć związanych ze środowiskiem nowej prawicy. Dzięki tej części książki można zaznajomić się z podstawowymi ideami, doktrynami, na bazie których bazuje dzisiejsze środowisko nowej prawicy. Zbiór pojęć nie obejmuje jednakże tylko i wyłącznie idei, z których czerpie się wzorce. Oprócz tego opisane są tutaj pojęcia kosmopolityzmu, indywidualizmu i liberalizmu, które znajdują się po przeciwnej stronie ideologicznej.

Książka warta przeczytania

Podsumowując książka Friberga jest pewnego rodzaju szkicem programowym tego środowiska. Nie można mówić tutaj o jakimś manifeście, ze względu na niedostateczne rozwinięcie pewnych wątków w sferze ideowej. Niemniej jednak pozycja ta jest warta przeczytania. Polecam ją szczególnie osobom interesującym się szerzej pojętą europejską sceną polityczną oraz ideami. Lektura Friberga pozwala bowiem skonfrontować się z narracją lewicowo-liberalnych mediów. Z reguły, gdy w takich środowiskach poruszany jest bowiem temat związany z niniejszym środowiskiem jest on z reguły sprowadzany pod wspólny mianownik, pod którym kryją się pojęcia populizmu, rasizmu a czasem też neonazizmu. Tym bardziej jest ona warta przeczytania.

Po dekadach marginalizacji i notorycznego przemilczania w życiu publicznym prawdziwa prawica powraca i powoli ugruntowuje pozycje w szerzej pojętym krajobrazie społeczno-politycznym Europy. Kolejnym zwiastunem tejże zmiany jest pojawienie się pozycji Daniela Friberga zatytułowanej właśnie „Powrót prawdziwej prawicy – podręcznik dla prawdziwej opozycji”.
Środowisko to w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    3
  • Publicystyka wszelkiej maści
    1
  • Ewentualnie do kupienia
    1
  • Do kupienia
    1
  • Do poczytania
    1
  • 3.1. Książki naukowe i popularnonaukowe
    1
  • Myśl polityczna
    1
  • 1.7. Esej
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Powrót prawdziwej prawicy


Podobne książki

Przeczytaj także