Nowa psychologia sukcesu

Okładka książki Nowa psychologia sukcesu
Carol Dweck Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mindset: The new psychology of success
Muza
2013-02-28
2013-02-28
Data 1. wydania:
2008-01-01
Anna Czajkowska
osobowość potencjał sukces psychologia

Byłem na szkoleniu z pracy. Trenerzy mówili sporo o nastawieniu i sposobach nauki. Podczas prelekcji pojawiło się pojęcie: „growth Mindset” i „fixed Mindset”. Pojawiło się też nazwisko psychologa, który wprowadził te dwa pojęcia – Carol Dweck. Na zakończenie ta pozycja zmazała się na liście rekomendowanych lektur po warsztacie. Sięgnąłem po nią, czytając wiele pozytywnych opinii.

Lektura chwile poczekała na swoją kolej i przyznał szczerze, że nie była to książka z tych, którą jak zaczniesz czytać – nie możesz się oderwać. Podchodziłem do niej jakieś 4 razy i w końcu się udało skończyć :) Sam temat i teoria są ciekawe, ale blisko 300 stron strasznie zniechęca. Choć wydaje mi się, że książki amerykańskich psychologów takie są :)

Warto znać te dwa podejścia, zastanowić się nad swoim zachowaniem i wprowadzić to z nastawieniem na rozwój. Ode mnie ocena 7–.

Szczerze nie rozumiem zachwytów, które otaczają tę książkę. Autorka przedstawia pewne teorie i ścieżki myśleniowe, które nie są poparte ani badaniami naukowymi, ani szczegółowo opisanymi przykładami z życia. Traci się zaufanie w środku książki do autorki, ponieważ nigdy nie następuję ten moment, gdzie wszystko zostaje czymkolwiek poparte. Jakieś zmyślone teorie i tyle, aż się zdziwiłam.

Szczerze to chciałem przerwać lekturę po kilkudziesięciu stronach. Bolały mnie takie określenia jak „mroźny wieczór”, gdzie w następnym zdaniu okazało się było 7 stopni, albo cytowanie 4 latka, którego wypowiedzi nie powstydziłby się dorosły…

Książkę bronią dwie tezy: nie chwalić za charakter i nazywanie swojego „ja” (swojego ego?). Ciekawe okazały się też przykłady dla nauczycieli.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka czekała jakiś czas na przeczytanie :)

Jak dla mnie dobrze przekazana Idea, poparta wynikami badań + pokazanie perspektywy przed i po w wielu sytuacjach.

Nie miałem wrażenia parcia tylko i wyłącznie na jedną ze stron pokazaną w tej książce, a bardziej pokazanie zalet i wad każdej z opisanych technik na życie (że tak to ujmę)

Dla mnie dała do myślenia oraz zastanowienia się, a co ważniejsze ściągnęła trochę z głowy w aspekcie dążenie do perfekcji etc...

Jak szukasz czegoś co pozwoli Tobie inaczej spojrzeć na świat, na to co robisz to tutaj być może znajdziesz to co spowoduje, że wykonasz kolejny krok :)

Książka czekała jakiś czas na przeczytanie :)

Dla mnie dała do myślenia oraz...

Wspaniała książka, wiele układa w głowie, popycha do działania. Nie jest to pozycja z gatunku: jak zostać milionerem w dwa tygodnie, czy 5 kroków do szczęśliwego życia. Zachęca do pracy, kształcenia, ciągłego doskonalenia się, przekuwania porażki w motywator do działania. Przeczytałam i poleciłam moim dzieciom - 20llatkowi i 16-latce.

Chcę zwrócić uwagę na jeden szczególny aspekt.

Autorka książki twiedzi, że osoby nastawione na rozwój w stanie depresji różnią się od osób nastawionych na trwałość tym, że pomimo depresji działają z jeszcze większą determinacją niż zwykle. Jest to prawie cytat, dlatego uważam, że niesamowicie ważne jest podkreślenie, że to nieprawda, a takie twierdzenia są niezdrowe dla równowagi psychicznej.

Może wydawać się to dziwne, że psycholog użyła takiego stwierdzenia, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to osoba, która wykształcenie odbierała w latach, w których nie tak wiele na temat depresji wiedzieliśmy. Jest to choroba mózgu i w żadnym wypadku nie należy silić się na większą niż zwykle determinację, a skontaktować z lekarzem. Autorka również myli okresowe obniżenie nastroju z depresją, co może być źródłem błędu.

Chcę zwrócić uwagę na jeden szczególny aspekt.

Wnikliwie przeanalizowany temat nastawienia i jego wpływu na długoterminowe wyniki. Autorka przedstawia wnioski za pomocą przykładów z kilku dziedzin: sportu, biznesu, edukacji i relacji międzyludzkich. Dla mnie fascynująca i przekonywująca lektura.

Klasyk. Temat obecnie już tak mocno wymaglowany, że terminy "growth" i "fixed" mindset na stałe osiedliły się w naszej kulturze. Tym bardziej warto przeczytać, aby rozwiać mgłę różnych skrótów i dopowiedzeń, które nękają spopularyzowane tematy. Dobre odświeżenie istoty utrzymywania otwartej perspektywy na możliwości, jakie przed nami stoją.

Autorka pokazuje, że zawsze można wiedzieć więcej i nie zrażać się niepowodzeniami.

Microsoft CEO Satya Nadella polecił ta książkę w jednym z wywiadów. Czyta się bardzo łatwo.