Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie

Okładka książki Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie
Data 1. wydania:
2019-02-05
Anna Dorota Kamińska
minimalizm media społecznościowe

Pierwsze moje spotkanie z autorem uważam za udane. Nie jestem fanką poradników, a właściwie omijam je szerokim łukiem. Tym razem sięgnęłam po książkę za poleceniem kogoś, kogo szanuję. Moje wrażenia? Książka napisana jest lekko, łatwo i przyjemnie. Porusza sporo ciekawych tematów. Jedne są bardziej oczywiste, inne mniej. Jest zachęcająca, jeśli chodzi o zmniejszenie użytkowania mediów społecznościowych, nie jest "nawiedzona", raczej spokojna i dość rzeczowa. Dla niewprawnego w poradnikach czytelnika jest jak najbardziej ok. Wyzwanie na nieużytkowanie mediów społecznościowych przez 30 dni podjęte. Warto. Dla siebie, dla uważności.

Nie jestem fanką tego typu książek, poradniki to nie moja bajka z uwagi na ogrom banałów. Tu o dziwo nie ma ich wiele, za to dużo ciekawych anegdot, które dają do myślenia. Wnioski na temat mojego cyfrowego uzależnienia są bolesne. Postanowilam podjąć wyzwanie rzucone w książce, zobaczymy jak będzie z skutecznością i czy uda mi się wytrwać w cyfrowym minimalizmie, może wtedy zweryfikuję ocenę. Polecam wszystkim, którzy potrzebują zachęty do wylogowania się.

Książka dla mnie lepsza od Głębokiej pracy. Lanie wody jest na znośnym poziomie.

Jest wiele racji w tym co pisze autor, rozpraszacze uwagi powoli przejmują naszą uwagę, uzależniając i tworząc z nas cyfrowych narkomanów.

Książkę przesłuchałem w połowie grudnia, mamy początek stycznia a ja już nie pamiętam treści - to niedobrze świadczy o książce.
Nie no, ja po prostu miałem nadzieję na nieco inną treść, bardziej na to jak minimalizować w swoim "cyfrowym świecie", a to książka raczej o tym żeby się ograniczyć bo portale i firmy w taki i siaki sposób polują na naszą uwagę - to też nawet ciekawe zagadnienia, ale jednak nie tego szukałem.

(czytana/słuchana: 8-9.12.2021)
3+/5

Jest to pierwsza książka tego autora, jaką przeczytałem i jestem w 100% usatysfakcjonowany. Mnóstwo rzeczowej wiedzy popartej dziesiątkami różnych źródeł i przykładów bardzo do mnie przemawia. Część zaleceń z książki wdrożyłem od razu do swojego życia, część rzeczy lepiej poukładałem sobie w głowie. Dla kogoś dopiero wchodzącego w świat Cala Newport'a i odzyskiwania kontroli nad własnym życiem jest to pozycja obowiązkowa.

Książka nie jest zła, ale po tym autorze spodziewałem się jednak więcej.

Jest najmniej praktyczną z książek autora, moim zdaniem niepotrzebnie przeciągnięta. Ogólnie jak ktoś zaczyna z tematem to jest ok, ale nie ma tu nic specjalnie odkrywczego.

Książka nie jest zła, ale po tym autorze spodziewałem się jednak więcej.

W książce wprawdzie nie znajdziemy nic naprawdę odkrywczego, ale zbierając do kupy wszystkie podstępne sztuczki jakie wykorzystują producenci smartfonów oraz twórcy wszelakich portali pożerających czas pomaga uświadomić sobie jak bezdennie głupim i bezsensownym zajęciem jest bezrefleksyjne klikanie w ekran w poszukiwaniu kolejnych lajków, memów i nic nie wnoszących artykułów. Pomaga także wypełnić czas który zyskujemy dzięki rezygnacji z tych zajęć. Jestem w trakcie "cyfrowego odgradzania" i czuję się jakbym rzucił papierosy, albo zgubił 20 kilogramów - naprawdę warto!

Oceniam wersję angielską. Jestem fanką Cala Newporta, dlatego "w ciemno" sięgam po jego kolejne książki i eseje. Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Jej treść nie będzie odkrywcza dla osób, które śledzą co Cal Newport przedstawia na swoim blogu czy w podcastach, czy też dla osób, które interesują się filozofią, czy tym jak działa ludzki mózg. Jednak może "otworzyć oczy" tym, którzy dopiero zaczynają wchodzić na ścieżkę "życia na własnych zasadach". Mój jedyny zarzut do tej książki jest taki, że jak wiele tego typu amerykańskich pozycji, napisana jest w formie anegdotycznej, i dość monotonnej. Przykłady są jednak ciekawe i dobrze ilustrują porady, którymi dzieli się autor. Polecam, szczególnie tym, którzy nie potrafią już żyć offline.

Dobre aczkolwiek skupione głównie na współczesnych soszialmediach więc podejrzewam że za kilka lat się zdezaktualizuje. To co powtarza się i jest podkreślone w wielu publikacjach. Unikaj szybkich, masowych treści, skup się na wolniejszym konsumowaniu wartościowych tekstów, pracy własnych rąk i czasowych odłączeniach od mediów. Uniwersalne

" Cyfrowy minimalizm" to dla mnie książka przełomowa i niezwykle praktyczna. Autor opisuje w niej negatywny wpływ smartfonów na jakość naszego życia oraz pokazuje możliwości jak zyskać kontrolę nad czasem spędzanym online.
Pozycja mocno zainspirowała mnie do zmian i z pewnością chcę wprowadzić w swoje życie okres 30 dniowego " cyfrowego odgracania".
Polecam każdemu :)

Polecam każdemu...

Dodaj cytat z książki Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie