rozwiń zwiń

literatura piękna
Wielka Litera
2017-04-26
2005-01-01
kradzież literatura polska miłość niebezpieczeństwo nienawiść pojedynek Rosja rywalizacja ucieczka walka o przetrwanie walka o życie wędrówka
Inne

Oficjalne recenzje i

Cięcie!

Link do recenzji

1917 14 297

U Rylskiego nie ma dobrych i złych, nie ma nawet dobrych i złych pobudek. Hoszowski kontra Rangułt, kupiecka logika kontra kawaleryjska fantazja. Historia, która porażką Cesarza maskuje porażkę człowieka – Polaka, żołnierza, ułana. To nie jest wciągająca wartka fabuła, raczej pogłębione studium trudnych, niejednoznacznych i bardzo skomplikowanych postaci. Nienawidzą się i kochają, odpychają i przyciągają jednocześnie. Nie ma tam szczęścia, nie ma desperacji, żadnych czystych i jednoznacznych uczuć i stanów. Wszystko, jak w życiu, jest balansem pomiędzy wieloma bodźcami, wieloma stanami. Jest tam wielkie pragnienie życia, od początku, we wszystkich. Nawet Andrzeja Rangułta skłonność do wojny, zabijania i ryzyka, do balansowania na cienkiej granicy dzielącej od śmierci, jest tylko afirmacją życia, pragnieniem coraz głębszego wchodzenia w nie, aż do momentu, gdy ono powie: nie! I na odwrót, ta sama chęć życia w Semenie Hoszowskim, to ostrożność, twarda logika, mocne stanie na ziemi i pogarda dla wszelkiej, pustej jego zdaniem, idei, prowadzącej ludzi na zgubę: wojna, wróg, honor, ojczyzna. Pogarda dla wszystkiego co nie jest namacalne, żywe, jędrne.
I piękna oś powieści zbudowana na tym balansie charakterów: przyjaźń z nienawiści, nienawiść z wzajemnej dopełnialności. Największe przywiązanie, zbudowane na niemożliwej wrogości.
No i mistrzowskie rzemiosło Rylskiego, waga każdego zdania, plastyczność obrazów, płynność fabularna, słowem: wspaniałe doznania czytelnicze.

Dekonstrukcja mitów narodowych to tak naprawdę obowiązek pisarza. Odpowiedzialnego pisarza, oczywiście. A czasem wydaje mi się, ze duża część tego, co nam przez lata podawano do wierzenia jako "prawdziwą historię" Polski, to jeden wielki fake news....

Armia napoleońska w triumfalnym (bo jakimżby innym) pochodzie na Moskwę. Już prawie u jej bram. A przy wielkiej armii i Polacy. Jeszcze nic tu nadchodzącej klęski nie zapowiada, jeszcze pochód wydaje się niepowstrzymany. Mistrzowski punkt na umieszczenie historycznej powieści, godny prawdziwie wielkiego pisarza. Bo toż i powieść gruntująca pozycję Rylskiego jako mistrza słowa.
Znajomość szwoleżera Rangułta z oficerem sztabowym Hoszowskim zaczyna się nie najlepiej: prostoarmijne obwąchiwanie pod ogonami, próba sił charakteru, pojedynek, aż wreszcie kontrakt na zabójstwo, które miało w generalskim założeniu chyba unieśmiertelnić szwoleżera jako pomnikową ikonę armii, a rozwiązać wszelkie z nim związane problemy doraźne. Zdarza się jednak tak, że obaj oficerowie – już jako wyrzutkowie – podejmują wspólną wyprawę przez zaśnieżąjącą się Rosję, która już za chwilę połknie dumną i niepokonaną armię Napoleona. A podróż to śmiertelnie ryzykowna, niemal bez szans na jej przetrwanie, a jednocześnie zbliżająca dwóch głównych bohaterów, którzy stają się zwyrodniałymi braćmi, gdzie na wzór braci syjamskich – bardziej przypadkowo i z konieczności niż wyboru – życie jednego ściśle zaczyna zależeć od przetrwania drugiego.
To tyle w warstwie fabularnej, bo w konstrukcyjnej i stylistycznej – czegóż tu nie mamy: jest i epopeja wojenna, jest i powieść drogi, jest i powieść łotrzykowska, a i romans czai się w drugim planie, by wybrzmieć w pełni. A wszystko to w przemyślanych i ściśle odważonych przez autora proporcjach. Wszystko spisane z ogromnym szacunkiem dla słowa, a wcześniej jeszcze wykoncypowane tak, że znać tu równie wielki szacunek dla historii, unikalną umiejętność przekonywującego osadzania w realiach epoki.
Może to moje niewyjaśnialne uwielbienie dla autora powieści, ale stawiam „Warunek” wyżej niż wszelkie inne wielkie Dumasy! Nie sądziłem nigdy, aby powieść z czasów napoleońskich mogła mnie tak obezwładnić.

Geneza 'Warunku' sięga lat 80-tych XX wieku, kiedy to australijski producent poprosił pisarza o napisanie scenariusza z epoką napoleońską w tle. Film nigdy nie powstał, a pisarz nie zmarnował podjętego tematu.
Według Eustachego Rylskiego nieuniknione jest dla pisarza przydawanie swoim bohaterom własnego widzenia świata. W tym wypadku chodzi o pesymizm i wrażliwość cechujące hrabiego i popiego syna.
Przepięknie opisana przyroda. Mistrzowski styl i niezwykła uroda języka. Jego doskonałość i nienaganność zachwycają.
Autor to wirtuoz słowa.

Eustachy Rylski postanowił napisać powieść. Łatwo powiedzieć, ale jak? Co? To może niech będzie o drodze. Historie drogi są bardzo nośne i ludzie je lubią. No tak, ale w jaki sposób ma zostać przebyta? Samochodem, na rowerze a może samolotem. Samolotem? No bez przesady, to ma być powieść, nie opowiadanie. Na piechotę, niech bohaterowie dygają na nogach. A odcinek do pokonania? Powinien być egzotyczny, trudny, najeżony przeciwnościami. No niech pomyślę. Wschód, tak wschód jest egzotyczny. Moskwa. Uhym, niech opowieść zaczyna się pod Moskwą a koniec usytuujemy w Polsce, albo jeszcze lepiej na Kresach. Tak, to brzmi dobrze. I żeby było jeszcze dobitniej akcję osadzimy w 1812r. tuż przed zdobyciem Moskwy przez Napoleona. No wiadomo, niebezpieczeństwo, zagrożenie, niepokój… brak asfaltowych dróg. I nadchodząca zima. Zima pod Moskwą. Oj to nie łaskotki, Napoleon nie podołał. Jest dramatycznie. A kogo skazać na taką przeprawę? Dwóch Polaków, napoleońskich żołnierzy. No tak, ale oni są po tej samie stronie, a musi być napięcie między nimi, napięcie i przyciąganie. Polacy i „po tej samej stronie”, żarty jakieś? No ale dobrze, niech będzie, dodamy trochę dramatyzmu. Pierwszy, kapitan, będzie szlachcicem, hrabią, bohaterem wojennym, oddanym bitce sercem i ciałem. Drugi, porucznik, syn popa, racjonalny, z atawistyczną wolą przetrwania. Będą się kochać i nienawidzić, zrosną się w jeno, współzależni i przeciwstawni.

„Nagle jak szmata jakaś opadło z nich człowieczeństwo, pozostawiając, w przeciwieństwie do towarzyszących im zwierząt, dosłowną, zawstydzającą biologię.

Taka to będzie powieść!

Mam bardzo mieszane odczucia. Powieść nie była zła: miała klika dobrych fragmentów. Bardzo ciekawie śledziło mi się wędrówkę bohaterów przez Rosję, aż żałuję, że było jej tak mało i była tak fragmentaryczna. Jak dla mnie, mogłaby nawet zajmować całą fabułę.
Dodatkowo kilka interesujących przemyśleń na temat roli bohatera w armii, a także jej funkcjonowania.
Wydarzenia w Nekli uważam za dość nudne, w ogóle nie porwał mnie wątek miłosny(?), Annę uważam za średnio udaną, mało ciekawą postać.
Lektura całkiem w porządku, aczkolwiek uważam, że trzeba choć minimalnie orientować się w sytuacji historycznej, której dotyczy. Nie żałuję, że przeczytałam, choć na dobrą sprawę można sobie darować.

Wydarzenia w...

Niezwykle udane połączenie powieści historycznej obdartej z warstwy mitologizującej bohaterów z głębokim studium psychologiczno/egzystencjalnym. Przy czym książkę tą można czytać bez konieczności jednoczesnego zagłębiania się w każdy z tych wymiarów. Jako powieść historyczna z okresu epoki Napoleońskiej dostarcza ona rozrywki poprzez (w pewnym sensie) postmodernistyczne interpretowanie wydarzeń. Główni bohaterowie wepchnięci zniewagą w konflikt wieńczony koniecznością odbycia pojedynku grzęzną w dramatycznych wydarzeniach. Wspomniany pojedynek, kradzież, ucieczka, walka z wrogiem, naturą, a w końcu aberracyjna przyjaźń i miłość to wszystko przypada im w udziale. Pomimo kształtności tej strony powieści, jej druga perspektywa zalotnie wciągnęła mnie bezpowrotnie. Zatopiłem się w dylematach wyrażanych wprost, bądź świadomie lub też nie sugerowanych przez autora. Kluczowym dla tych dylematów jest przyjęta przez Rylskiego konstrukcja budowania tożsamości dwóch głównych bohaterów. Osadzona pomiędzy ich własnym o sobie wyobrażeniem, a wyobrażeniem jakie względem nich mają inne osoby. Wahanie, gra jaka zachodzi pomiędzy tymi dwoma różnymi podejściami do tworzenia istoty własnej tożsamości, uruchamia mrowie psychologicznych wariacji fabularnych i naszych interpretacji. Zasadnym stają się pytania typu: kim jesteśmy? w jakim stopniu jesteśmy bez innych? na ile sami kształtujemy siebie, na ile jesteśmy zwierciadlanym odbiciem kształtu tworzonego przez innych? jakie warunki musza być spełnione by w tym zwierciadlanym odbiciu doszukać się jakiegoś archetypu samego siebie? czy jesteśmy uwarunkowani kontekstem tego odbicia ulegle realizując niezależne od nas cele?
Owa psychologiczna natura książki nie dominuje nad powieścią. Można z przyjemnością czytać Warunek pomijając egzystencjalne dylematy.
Doskonała wielowymiarowa powieść. Najlepsza Eustachego.

Świetna historia, świetne pióro, pozorna lekkość i doskonałe drugie dno. Czytać koniecznie!

Tę książkę należy czytać zimą. Wytrzymać te kilkadziesiąt trudnych na początku stron, a potem delektować się pięknym pisarstwem i wciągającą opowieścią. Trafiłem przypadkiem, ale okazało się to strzałem w 9...

Czegoś tu zbrakło.
Postacie ciekawe, ale ich perypetie lekko nudziły.

Czegoś tu zbrakło.
Postacie ciekawe, ale ich perypetie lekko nudziły.