Tusz

Okładka książki Tusz
Alice Broadway Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Księgi skór (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Sylwia Chojnacka
fantastyka tajemnica utopia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Zaczynam czytać, narazie mi sie podoba, co bedzie dalej, jestem ciekawa.

Zaczynam czytać, narazie mi sie podoba, co bedzie dalej, jestem ciekawa.

Trzy słowa, które określają człowieka: naznaczony, nienaznaczony oraz zapomniany. Można by to przedstawić jako: dobry, zły oraz nieistniejący. Fabuła książki krąży wokół tych trzech przymiotników.

Główna bohaterka to młoda dziewczyna, która wkracza w dorosłość. Na imię ma Leora.
Jaka jest? Chce zostać tatuażystką. Jest „nijaka”. Takim przymiotnikiem sama się określa. Prawie nic jej się w sobie nie podoba. Martwi się o swoją „banalną” historię zapisaną na skórze.
Ma specyficzne sny. Jakby prorocze. Nie do końca wie co one oznaczają. Potrafi czytać ludzi. Patrząc na tatuaże człowieka potrafi rozwinąć jego historie życia. Tusz przekazuje jej więcej: emocje, uczucia oraz niekiedy relacje. Ma to po matce. Jest do dar, który trafia się nielicznym. Poznajemy ją w momencie niezwykle trudnym, ponieważ traci ona ojca. Z czasem rozpocznie swoją wymarzoną pracę. Pozna Obela, Oskara… Rozpoczęcie pracy tatuazystki.
Poznanie obela i Oskara przybliża prawdę o ojcu. Utarty schemat bycia „wybrańcem”, który będzie zmieniał na lepsze pozornie doskonały świat. Bohaterka na pierwszy rzut oka nie wydaje się nikim szczególnym do czasu…

Podoba mi się pomysł na znaczenie tatuażami oraz pośmiertnego tworzenia z nich „księgi skór”. Choć sam zabieg wydaje się dość makabryczny to dzięki opisom tradycji oraz wiatry w siłę naznaczenia z biegiem czasu już nie wydawał się taki okropny.
Tatuowanie oraz księgi skór są niezwykle ważne dla społeczeństwa. Są one składnikiem wiary oraz niejako prawem. Tusz zostaje na ciele człowieka aż do śmierci.

Przedstawia historie życia, którego wartość określa później „sąd ostateczny”. Określa on na mocy prawa czy dusza człowieka będzie zbawiona czyli czy żył na tyle dobrze by zasłużyć sobie na życie wieczne. Wspomnieć można o tatuażach, które otrzymuje każdy obywatel. Niejako z urzędu: imię, nazwisko, kropki to lata, drzewo genealogiczne itp. Pierwszy tatuaż można porównać do chrztu. Po nim człowiek jest już naznaczony.

Ciekawy jest kult rodziny poprzez trzymanie i przechowywanie ksiąg swoich przodków u siebie w domu. Księgi te mają specjalne miejsce. Pielęgnowanie pamięci o zmarłych krewnych odbywa się poprzez czytanie ich życiorysów. Jest to pewna ochrona przed zapomnieniem. Bardzo ważna jest pamięć o człowieku. Jeżeli rodzina osoby zmarłej się wykrusza to wtedy korzysta się z obrzędu wspominek. Jest to podtrzymywanie pamięci o zmarłych przez innych obywateli, którzy czuwają nad ich duszami. Zabieg podobny jak w bajce „Coco”. Albo coś na podobieństwo zapalania u Nas znicza na opuszczonym grobie. Kiedy nie ma bliskich osób pozostają dobrzy, bezinteresowni, obcy ludzie.

Dużo wierzeń zawartych jest w baśniach. Tłumaczą one to co złe i dobre. Najważniejsza z nich opowiada o dwóch siostrach, których historia doprowadziła do powstania tradycji tatuowania się. Prezentuje klasyczny podział na to co właściwe oraz na to co zakazane. Piękno łączy się z dobrem a brzydota ze złem. Verity, jej przyjaciółka, wydaje się być jej przeciwieństwem. Prawie jak dwie siostry z baśni… Czy będzie to później jakoś pociągnięte czy to tylko moja nadinterpretacja? Wszystko okaże się w swoim czasie. Tylko czy takie postrzeganie jest właściwe? Czy nie ma w tym wszystkim odcieni szarości? Chyba, że zakładamy zakłamanie lub podkoloryzowanie całej historii. Czy historie o nienaznaczonych są prawdziwe? Czy to wszystko bajki?

Piękny kontrast pomiędzy przestawianiem złej czarownicy. Pomimo tego, że jest pierwszą kobietą, która została zapomniana tak naprawdę jest przywoływana każdego dnia. Codziennie ktoś straszy nią swoje dzieci. Ktoś opowiada o niej na lekcji historii. Tak naprawdę jest wiecznie żywa. Żywa w historii. Żywa w opowieściach. Żywa w wierzeniach. Niezapomniana zapomniana.

Wraz z rozwojem fabuły oraz w wyniku prowadzonych rozmów ze swoimi przyjaciółmi pojawiają się pytania egzystencjonalne: o sens posiadania tatuaży. Czy mają znaczenie. Czy da się dobrze poznać kogoś tylko po nich. Czy można tak naprawdę stwierdzić czy był dobrym człowiekiem. I przede wszystkim, czy jeden zły uczynek powinien przekreślać wszystko to co było dobre. Zasiane wątpliwości oraz rozterki wpływają na działania głównej bohaterki. Toczy wewnętrzną walkę z samą sobą i głęboko wpajanymi przekonaniami. Do tego dochodzi natłok informacji o przeszłości jej biologicznych rodziców. Wszystko się komplikuje. Nic nie jest i nie będzie już takie samo jak kiedyś. Nie pozostaje nic innego jak pogodzenie się z sytuacją, w której się znalazła co skutkuje idealnym wręcz zakończeniem pierwszego tomu. Następuje symboliczne zaakceptowanie swojego miejsca w świecie. Zrzucenie szat itp. W serialu byłoby to rewelacyjne zakończenie sezonu. I wtedy w końcowych minutach wchodzi „odmieniona”ona…

Co więcej? Prosty język. Bardzo młodzieżowa. Czyta się przyjemnie. Na pewno sięgnę po drugi tom. Dobra pozycja dla osób, które chcą przeczytać coś mniej skomplikowanego. Czytałam tą książkę w takim momencie kiedy miałam dosłownie kwadrans na lekturę. I tu na duży plus okazały się krótkie rozdziały. Zazwyczaj na spokojnie mogłam doczytać je do końca i niemożliwe było zagubienie się w akcji.

Książka dobra, choć na mojej półce są lepsze. Co muszę przyznać, pomysł na fabułę bardzo dobry ale trochę nie wykorzystany? Bohaterowie byli średnio opisani. Na początku miałam wrażenie, że nie wiem jak wygląda główna bohaterka. Sama książka nie była nudna, pojawiło się w niej kilka zaskoczeń, które na pewno ja urozmaicają, jednak końcówka mnie zawiodła. Uważam, że zakończenie było za szybkie i lekko nie przemyślane.

Książka była dobra, ale nic poza tym. Nie mogłam przez nią przebrnąć, bo historia mnie nie wciągnęła. Nie odradzam jej, ale też nie polecam.

Świat strasznie płytki i słabo wyjaśniony, mimo wielu podejmowanych prób. Do połowy książki nie byłam pewna czy tatuaże w tym świecie się robi, czy pojawiają się same. Bardzo dużo rzeczy nie ma żadnego sensu, albo nie jest wyjaśnione.

Główna bohaterka pod koniec podejmowała strasznie frustrujące decyzje, nie sposób było za nią nadążyć. Właściwie, to żadna postać nie była konsekwentna w swoich zachowaniach, to co robili i jak reagowali na sytuacje chyba było generowane losowo.

Zdarzenia można było przewidywać z wyprzedzeniem około 100 stron i trzeba było tylko czekać te 100 stron aż główna bohaterka dojdzie do tych samych wniosków co my. Ostatnie 100 stron książki były natomiast chaotyczne i conajmniej dziwne. Dodatkowo, książka kończy się cliffhangerem.

Na półkach: , , , , , , ,

Naprawdę fajna młodzieżówka. Bardzo się wciągnęłam i wręcz ją pochłonęłam. Mimo, że zawiera trochę schematów, to naprawdę mi się podobała.

Bardzo się zawiodłam, liczyłam na więcej. Brakowało mi jakiegoś "wow".

Bardzo się zawiodłam, liczyłam na więcej. Brakowało mi jakiegoś "wow".

Moje pierwsze podejście do tej autorki.

Biorąc do ręki "Tusz" nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać. Nigdy nie czytałam dystopi, ale lubię fantastykę. Różdżki, zaklęcia, miotły... Jednym słowem coś w stylu "Harry' ego Pottera".

Leora przeżywa stratę ojca. Miała z nim bardzo silną więź i wiele wspomnień. Z powodu żałoby opuściła się w nauce, ale szybko ją nadrabia i zostaje wysłana na staż jako tatuażystka.

Kiedy chce zobaczyć księgę swojego taty, nie wie jeszcze jak zmieni to jej życie. Okazuje się, że jej ojciec był naznaczony jako zapomniany. W związku ze swoimi podejrzeniami rząd nie pozwala jej oglądać i bada sprawę Joela Flinta.

Dziewczyna ma wrażenie, że wszyscy coś przed nią ukrywają, że wszyscy wiedzą więcej niż ona. Postanawia sama na własną rękę się czegoś dowiedzieć... I w ten sposób poznaje Oscara.

Przyznam się, że nie wiedziałam czego mam się spodziewać. Dlatego stwierdziłam, że nie będę mieć jakichś wysokich oczekiwań. Zadziałało. Jednak mam mały problem z tą książką - z jednej strony jest napisana wciągającą, szybko się ją czyta, w sam raz jak chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, z drugiej - wiele fabularnych luk, które mogą wynikać z tego, że są jeszcze dwa tomy. Mam nadzieję, że w następnych częściach się coś więcej wyjaśni.

Będę kontynuować serię. Czy polecam? Jeśli lubicie wolne tempo akcji i nie macie dużo oczekiwań to jak najbardziej tak.

Moje pierwsze podejście do tej autorki.

15str

15str

Ale mam problem z tą książką. Tak rewelacyjny pomysł na młodzieżówkę, a tak koncertowo zmarnowany! Tyle nielogiczności i dziur fabularnych, że aż wstyd. Zachowanie bohaterów nie pasujące do osobowości postaci. Książka ma prawie 400 stron a nie dzieje się w niej prawie nic. Bardzo dużo obyczajowych rozterek nastolatki i mie byłoby to złe gdyby przemyślenia były faktycznie ważne, bądź budowałyby relacje z innymi bohaterami. Mam wrażenie, że można było ją streścić na jednej kartce a5. Jak dla mnie ten pierwszy tom to jakby wstęp do czegoś większego, taka nowelka prolog. Początek dość ciekawy, potem nudy, przemyślenia, rozterki na poziomie czy zrobić herbatę czy kawę. Później dziwny zwrot akcji bez słowa wyjaśnienia skąd to wynika. Nie tłumaczymy jak i dlaczego tylko po co.
Zakończenie, mam wrażenie enigmatyczne i jakby symboliczne ale znów nie dowiadujemy się jak, dlaczego tylko wydarzenie symbol. I w pewnym sensie jest to fajne zakończenie ale zostawia tylko pytania.
Co do konstrukcji świata to niesamowicie niedopracowany. Taka dystopia ale nie wiemy jakie technologie są dostępne i człowiek się zastanawia czy to nasze odbicie w lustrze czy są kamery, dlaczego nie używają telefonów itd. Porównam to do takiej kreacji wyspy, którą nie wiadomo co otacza - czy jest to woda czy powietrze, czy piasek i wiemy że jest tam drzewo ale nie wiemy czy ma liście czy igły.
Główna bohaterka z jednej strony jest empatyczna i szanuje ludzi a w pewnej scenie zachowuje się jak bezduszna nazistka. Kompletny brak konsekwencji prowadzenia postaci.
Bohaterowie drugoplanowi podziurawieni jak durszlak na makaron. Np chłopak który o mało nie zabija głównej bohaterki z zazdrości rękoma nagle pomaga jej w rządowej jednostce. Ale co, jak, dlaczego?
Książka zrób to sam i się domyśl. Daje 5 bo w sumie ciekawi mnie co dalej ale nie mam wysokich oczekiwań.