Niepełnia

Anna Kańtoch Wydawnictwo: Powergraph Seria: Kontrapunkty kryminał, sensacja, thriller
Powergraph
literatura polska niebezpieczeństwo obsesja poszukiwanie prawdy poszukiwanie własnej tożsamości strach uczucie
kryminał, sensacja, thriller
Kontrapunkty
Inne

Oficjalne recenzje i

Przelewa się z jednego w drugie

[ 16 ] Link do recenzji

Zaiste ciekawa i wciągająca fabuła, przypominająca trochę kryminał, trochę powieść obyczajową, doprawioną lekką nutką fantastyki. Z jednej strony zaprezentowana historia wydaje się zupełnie nieprzewidywalna, z drugiej zaś da się wyczuć zamysł spinający całość, co potęguje chęć dalszego czytania. Książka opisana jest z tyłu okładki jako opowieść pudełkowa. Ja...

Anna Kańtoch, która słynie z budowania niepowtarzalnego klimatu w swoich powieściach kryminalnych, w "Niepełni" pokazała się jako mistrzyni wyrafinowanego obrazu, który trudno opisać, streścić, czy chociażby umieścić w ramach przestrzennych lub czasowych.
Świat przedstawiony w powieści łączy różne alternatywne rzeczywistości, a losy pogubionych w nich bohaterów przeplatają...

Cudownie zakręcona. Tyle razy, ile się pogubiłam. Dalej nic z tego nie kumam. Zakręt totalny, ale podoba mi się.

Świetny pomysł, ale od całości odpadłem.

Seria Kontrapunkty została stworzona specjalnie na potrzeby Czytelników lubiących nietypowe, aczkolwiek niezwykłe opowiadania pobudzające do przemyśleń. Początkowo nie byłam zbytnio zainteresowana tematem, ani nie dostrzegałam jakiejkolwiek w niej wyjątkowości. Dałam się zwieść zwyczajnym początkiem, prostym zagraniem w morderstwo, a potem ignorowałam ukryty przekaz....

Dziwna, niepokojąca, pozostawiająca czytelniczkę sam na sam z domysłami. Nie każdy polubi ten typ książki, gdzie autorka daje ogromną przestrzeń do domysłów, dopowiedzeń. Czyta się świetnie - przeczytałam tak naprawdę przez jeden weekend, ale nie każdemu przypadnie ona do gustu.

Jaką tajemnicę skrywa zasypany śniegiem biały dom na odludziu? Kto w nim mieszka (mieszkał), kto w nim jest (był) więziony i kto w nim umiera (umarł)? Lektura Niepełni przypomina wędrówkę pokojami pałacu. W miarę otwierania kolejnych drzwi rośnie napięcie, a związek między bohaterami nabiera nowych znaczeń.

Sięgając po książkę spodziewałem się czegoś zupełnie innego, ale...

Znakomita, nieprzeciętna i nieoczywista lektura. Kańtoch potwierdza swój kunszt, panuje nad materiałem, pisze pięknym językiem. Najbardziej licząca się polska pisarka, na której nowe powieści czekam.

Nie ocenię tej ksiażki, bo nie da się jej jednoznacznie ocenić.
Autorka dowodzi, że umie pisać. Naprawdę w krótkich opowiadaniach świetnie buduje atmosferę grozy, zdania są płynne, czuć lekkość pióra. Ale.
Lubię takie zabawy gdy do czegoś prowadzą, gdy opowieść w jakimś stopniu się domyka lub jeśli nie, to dzieje się coś, co uzasadnia całą historię.
Tutaj jest po prostu...

Ta powieść wymaga kolejnego przeczytania. Ale jest bardzo dobrze. Kańtoch świetnie pisze.

Dyskusje

• 2018