Trzy dni i jedno życie

Okładka książki Trzy dni i jedno życie
Pierre Lemaitre Wydawnictwo: Muza kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Trois jours et une vie
Muza
2017-09-27
2017-09-27
Joanna Polachowska
kryminał literatura francuska poczucie winy strach śledztwo śmierć zabójstwo zbrodnia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

W świecie małoletniego mordercy

666 428 114

Podobnie jak Georges Simenon, arcymistrz francuskojęzycznego kryminału , Pierre Lemaitre interesuje się przede wszystkim odpowiedzią na pytanie dlaczego? Dlaczego przestępca staje się przestępcą i co popycha go do zbrodni. 12-letni Antoine czuje się samotny, odrzucony przez rówieśników, przez własnego ojca, w końcu traci ukochanego psa- jedynego przyjaciela. W przypływie chwilowej agresji uderza młodszego od siebie syna sąsiadów. Cios okazuje sie niestety smiertelny. Ze strachu przed więzieniem, napietnowaniem przez lokalna społeczność, takze w obawie przed zawiedzeniem matki, ukrywa ciało chłopczyka i nie przyznaje się do zbrodni. Nie unika jednak kary - żyje w ciągłym strachu, że wszystko kiedys sie wyda i przy pierwszej nadarzajacej się okazji wyjeżdza z miasteczka. Po 12 latach, gdy wydaje mu sie, że wreszcie może odetchnąć - zostaje lekarzem i wybiera sie z ukochaną dziwczyna na zagraniczna misję humanitarną,popełnia błąd, który sprawia, że jego plany biorą w łeb. Musi poślubić dawna koleżankę ze szkoły do której nic nie czuje i podjąc praktykę lekarską w rodzinnym miasteczku z którego chciał sie wyrwać. Kara cie nie ominie - zdaje sie mówić Pierre Lemaitre.

nie sądziłam, że kiedykolwiek wystawie taką ocenę :0
generalnie książka nudna, ciężkim językiem napisana, totalnie bez sensu. zapowiadała się naprawdę dobrze z opisu ale była bardzo nudna I monotonna. przez 50% książki było opisywane dokładnie to samo tylko innymi słowami, reszta książki była taka "od czapy", totalnie bez sensu. ciężko mi było ją przeczytać, totalnie nie polecam. jedyny ciekawy wątek autor rozwalił ://

nie sądziłam, że kiedykolwiek wystawie taką ocenę :0

Książka o bardzo dużym potencjale, moim zdaniem nie wykorzystanym maksymalnie.
Pomimo dobrego pióra i mojej sympatii do autora, lektura nie przypadła mi do gustu.

Książka o bardzo dużym potencjale, moim zdaniem nie wykorzystanym maksymalnie.

Książka, która nie jest jednoznaczna.
Czyta się ekspresowo szybko (2 wieczory to max).

Fabuła rozciąga się na 3 dni, a póżniej po 12 latach jest kontynuacją.

Poznajemy wydarzenia z perspektywy dziecka, żyjącego w smutnych, szaroburych realiach francuskiego miasteczka, w którym się nie przelewa, kryzys gospodarczy powoduje coraz większe bezrobocie, ludzie są podminowani. Obok tego toczy się normalne dziecińśtwo - szkoła, koledzy, pierwsze fascynacje zdobyczami techniki (rok 1999), pierwsze zaurocznie, pierwsze porażki. Samotność. Samotność, która na skutek braku silnych relacji z rodzicami powoduje przeniesienie uczuć na zwierzę - psa sąsiadów. Jego śmierć wywoła wstrząs w 12 letnim chłopcu, który tlumi w sobie większość uczuć.

Bańka w końcu pryska doprowadzając do tragedii. Od tej pory nic nie będzie takie samo, a konsekwencje będą się ciągnęły za bohaterem całe życie. Strach będzie przejmował nad nim kontrolę. Czy uda mu się odnaleźć normalność i spokój ducha? Przede wszystkim, czy uda mu się zachować w tajemnicy swoją zbrodnię?

Obok głównego bohatera, możemy poznać zachowanie tłumu i zbiorowe reakcje społeczności Beauval - od szoku, niezdrowej ciekawości, po akceptację stanu rzeczy i wrócenie do własnych spraw. Jedynie rodzina zostanie z tragedią do końca swoich dni. Jedno istnienie, które zaważy na losach wielu osób.

Dość zaskakujące zakończenie, to z całą pewnością plus tej historii.

Wyzwanie LC 2021 styczeń: "przeczytam książkę z liczbą w tytule"

Książka, która nie jest jednoznaczna.
Czyta się ekspresowo szybko (2 wieczory to max).

Fabuła rozciąga się na 3 dni, a póżniej po 12 latach jest kontynuacją.

Czytało się szybko chociaż jak na mój gust nieco zbyt melancholijnie i nieco nudnawo momentami...

Bardzo ale to bardzo lubie kryminały Lemaitre'a! Dlatego tym bardziej sie zdziwiłam, ze napisał tak słabą książkę. Czyta sie dobrze, bo ma dobry warsztat i sprawne "pióro" ale niestety, zabrakło tego czegoś.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Zawiodłam się. Myślałam, że dostanę coś co będzie mnie trzymało w napięciu. Z jednej strony brakuje mi kryminałów pisanych z punktu widzenia mordercy ale ta książka jest strasznie mdła. Nie jest to książka, którą będę wspominać po latach.

Jestem mile zaskoczona tą lekturą. Długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki i jakoś nie mogłam się do niej zabrać, bo zazwyczaj nie lubię powieści gdzie morderca znany jest od samego początku. Tutaj jednak otrzymujemy historię pełną napięcia, pomimo, że największe zło wydarzyło się już na pierwszych kilku stronach. Pierre Lemaitre po raz kolejny mnie nie zawiódł i potrafił jeszcze zaskoczyć na sam koniec. Cieszę się, że jednak sięgnęłam po tę książkę.

Za wszystko w życiu trzeba zapłacić ... To wiemy od początku tej historii. Ale zakończenie jest zaskakujące.

Każdy może być mordercą
Morderstwo kojarzy nam się z przemocą, bestialstwem, niezrównoważeniem psychicznym osoby która je popełnia. Ale co jeśli tym mordercą jest dziecko?
Pierre Lemaitre w swojej książce porusza temat małoletnich morderców i pokazuje jak niewiele trzeba, że tylko kilka sekund potrafi zmienić całe życie, zabrać dzieciństwo i skazać na ciągły lęk, niepokój. Głównym bohaterem powieści "Trzy dni i jedno życie" jest 12-letni Antoine. Jest to chłopak samotny, czuje się opuszczony. Towarzystwa dotrzymuje mu najczęściej pies sąsiadów i to właśnie jego śmierć staje się początkiem tragedii chłopca.
Antoine czuje się źle, stracił ukochanego psa, odsunęli się od niego koledzy, a dziewczynka, która mu się podoba dała mu kosza. Te wszystkie zdarzenia doprowadzają do tego, że w chłopcu rośnie gniew, który wyładowuje na 6-letnim chłopcu. W wyniku uderzenia w skroń chłopiec umiera a Antoine staje się mordercą. Takim mordercą mógł stać się każdy z nas, bo wszyscy traciliśmy panowanie nad sobą nie mogąc sobie poradzić z narastającymi w nas emocjami.
Powieść w przeciwieństwie do większości nie śledzi poczynań policji czy rodziny chcących odnaleźć zabójcę, ale losy mordercy, który chce się od kary uwolnić i robi wszystko by zatuszować swój czyn.
Choć pierwsze strony trochę mi się dłużyły, ponieważ początkowe opisy były trochę zbyt długie i rozbudowane to okazała się ciekawą pozycją. Później już było tylko lepiej, akcja trochę przyspieszyła, choć nie można tu powiedzieć o jakiś zaskakujących zwrotach. Czytając tą książkę mimowolnie utożsamiamy się z głównym bohaterem, próbujemy go usprawiedliwiać, tłumaczyć, szczerze mamy nadzieję, że wymiar sprawiedliwości go nie dosięgnie. Książka pozostawiła niedosyt. Uważam, że autor mógł jeszcze bardziej skupić się na psychice małoletniego mordercy, dobitniej opisać jaki wpływ na jego całe dalsze życie miało te kilka sekund słabości, jak rozpada się jego osobowość.
Książka jest na prawdę ciekawą pozycją i warto ją przeczytać.

Każdy może być mordercą

Dodaj cytat z książki Trzy dni i jedno życie