Tu mówi Polska. Reportaże z PomorzaŚrednia ocen
6,3 / 10
249 ocen 26 opinii

Oceń przeczytaną książkę
i
Dodaj książkę do biblioteczki

Kup książkę

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama

Książki autora

Reklama

Podobne książki

Więcej
więcej

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
249 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinie [26]

Sortuj:
249
191

Na półkach:

Do tej pory przeczytałam tylko Koronkową robotę Łazarewicza, dlatego też do niej porównuję kolejną książkę autora. I na tym tle wypada ona blado. Data wydania i copyright wskazują rok 2017, a poszczególne reportaże nie mają dat swojego pierwszego wydania, więc kilka razy coś mi się grubo nie zgadzało w czytanym tekście - np.bohaterowie musieliby mieć dobrze ponad 100 lat...

więcej Pokaż mimo to

185
73

Na półkach:

Pomorze Zachodnie to bardzo dziwna kraina. Po wojnie wycięto jej historię, a ta, która zaczęła się tu tworzyć na nowo jakoś nie bardzo mogła się w to miejsce wpasować. Na przykład miasto Szczecin dopiero po pięciu dekadach zaczyna na nowo szukać swojej tożsamości. Poligon NATO w Drawsku wbrew oczekiwaniom nie stworzył nowych miejsc pracy, za to miejscową atrakcją stało się...

więcej Pokaż mimo to

715
66

Na półkach: , ,

Pewnie nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że po niniejszy zbiór reportarzy sięgnęłam po przeczytaniu "Żeby nie było śladów" oraz "Koronowej roboty". Jedna i druga książka wywindowały moje oczekiwania wobec "Tu mówi Polska" pod sufit, co prawdopodobnie rzutuje na niniejszą ocenę tego zbioru.

Książka "Tu mówi Polska" jest z lat 90, o latach 80-90 ubiegłego wieku. Żadna z...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
159
103

Na półkach:

Troszkę zawiodłem się na tym zbiorze, a to dlatego, że wiele z reportaży pochodzi jednak sprzed wielu lat. Jako czytelnik..., hm... w średnim wieku- kontekst i szerszą perspektywę na temat tamtych czasów mam, ale młodsze osoby mogą przy pewnych tematach (np. reportaż o rodzinie Lepperów) wzruszyć ramionami.

Pokaż mimo to

270
92

Na półkach:

Zbiór reportaży z przełomu wieku opisujący cały wachlarz emocji, życia, przestępstw w ówczesnej Polsce. Bardzo ciekawa lektura zmian jakie zaszły w społeczeństwie małomiasteczkowym i wiejskim w przeciągu ostatniego dwudziestolecia.

Pokaż mimo to

1029
36

Na półkach: , ,

Zachęcona przez „żeby nie było śladów” sięgnęłam po te reportaże. Niestety się zawiodłam. Reportaże z pat 90., część zostawione w pierwotnej formie. Skoro ktoś chciał zarobić na starych tekstach, mógł się wysilić i sprawdzić, jak opisane sprawy się zakończyły.

Pokaż mimo to

371
86

Na półkach: , , ,

To nie jest zbiór złych reportaży, jednak można trafić na lepsze, ciekawsze i bardziej angażujące.
Szeroki wybór tematów daje całkiem dobry obraz Pomorza, a i de facto całej Polski lat 90-tych (choć przydałoby się podawać datę powstania reportażu, to jakby nie patrzeć dość istotne dla odbioru).

Pokaż mimo to

495
336

Na półkach: ,

Zbiór reportaży, których podtytuł zdaje się sugerować, że wspólnym mianownikiem będzie Pomorze. Owszem, geograficznie tak, ale dla mnie kwintesencją zgromadzonego przez Łazarewicza materiału jest polskość: w tej ciemnej, prostej, zachłannej odmianie. Reportaże są z reguły krótkie i przez to bardzo konkretne, a przy tym różnorodne tematycznie. W pamięć zapadły mi najbardziej...

więcej Pokaż mimo to

133
54

Na półkach:

Dobry cykl reportaży. Teksty zwarte, rzeczowe, klimat pomorskich zadupi świetnie oddany (wiem, bom zadupianka). Żywy język oddający mentalność, charaktery, temperamenty bohaterów. Nie przepadam za reportażem jako formą, ale tutaj - całkiem spoko.

Pokaż mimo to

121
34

Na półkach: ,

Zbiór pod wszystko mówiącym tytułem. Łazarewicz przedstawia wybór (moim zdaniem) najlepszych reportaży "z Pomorza" ale tak naprawdę z Polski, ponieważ nazwy miast, miasteczek, wsi, upadłych PGR-ów nie mogłyby równie dobrze nazywać się NN, bo to historie z gatunku tych, które dzieją się wszędzie i nigdzie, może nawet za płotem naszego domu? Fantastyczny, wnikliwy, dyskretny...

więcej Pokaż mimo to

Dyskusje

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  327
 • Przeczytane
  293
 • Posiadam
  82
 • 2018
  26
 • Reportaż
  17
 • 2019
  12
 • Reportaże
  7
 • Teraz czytam
  6
 • Polska
  4
 • Z biblioteki
  4

Reklama

Reklama
Reklama

Tu pojawią się rekomendacje dla ciebie

Aby zobaczyć rekomendacje oceń 20 książek w serwisie

Oceń

Wypożycz z biblioteki

Reklama

Cytaty

Cezary Łazarewicz Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza
Cezary Łazarewicz Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza
Reklama

Mogą Cię również zainteresować

Reklama

Przeczytaj także

zgłoś błąd