Był sobie chłopczyk

Reportaż
Czarne
2017-10-11
2017-10-11
dziecko kłamstwo literatura faktu manipulacja poszukiwanie prawdy przemoc w rodzinie reportaż szantaż śledztwo śmierć w rodzinie
Inne

Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...
Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...

Jedna ze sławniejszych zbrodni jeśli chodzi o morderstwo dziecka. Przez dwa lata policja szukała rodziców porzuconego w stawie Szymona. Służby dwoiły się i troiły, by go zidentyfikować i pociągnąć rodziców do odpowiedzialności. Wciągająco napisana, dużo detali w kwestii śledztwa. Ostatni rozdział o pojedynczych miastach i ich historia była moim zdaniem umiejscowiona w złej części książki.

Przeczytałam jednym tchem. Pamiętam doskonale tą sprawę i chłopczyka. Autorka nie ocenia. Przekazuje rzetelnie fakty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko ocenić książkę o takiej trudnej tematyce, jednak uważam, że to świetnie napisany reportaż. Nie mogłam się oderwać nawet mimo tego, że bardzo dobrze znam historię. Obowiązkowa pozycja dla osób, które ciekawią się tematyką prawdziwych zbrodni.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wszyscy słyszeli tą historię, a jednak ile razy by się o niej nie słuchało czy czytało zawsze wstrząsa.
Historia chłopca, który powinien być kochany, bezpieczny, szczęśliwy, a został porzucony w zimnym stawie.
Ktoś kto powinien kochać to maleństwo, kto powinien go bronić własną piersią, stał się jego oprawcą...rodzice.
Szymon zwany Jasiem, chłopiec o którym słyszeli wszyscy.
Książka choć nie jest długa i na pozór pokazuje tylko suche fakty wstrząsa.
Część pierwsza gdzie poznajemy całą historię śledztwa od momentu zalezienia Szymonka, jest szokująca. Ogrom pracy i zaangażowania, tysiące sprawdzonych tropów, miliony prób, a to wszystko prowadzi do ślepego zaułka.
Część druga jest druzgocząca. Poznajemy historię krótkiego życia Szymonka, cierpienia i smutku którego zaznał. W swoim życiu ciepło i miłość otrzymał jedynie od babci. W domu doświadczał bólu, poniżania, nienawiści, a to tylko dlatego, że był wątłego zdrowia, że był bardziej delikatny niż jego siostry.
Ostatniego godziny życia Szymonka łamią serce. Tak maleńkie ciało doświadczyło tyle bólu.

Jeśli jeszcze nie znasz historii Szymonka z Będzina, to myślę, że tak książka będzie najlepszym zgłębieniem tej spawy z najdrobniejszymi szczegółami.

Szymon zwany Jasiem, chłopiec o którym słyszeli...

Krótka ale bardzo wzruszająca książka o zabójstwie młodego chłopca 14 lat temu. Książka podzielona na 3 części z uwzględnieniem charakterystyki i historii tej patologicznej rodziny. Książkę czytałem jako ojciec 2 letniego dziecka więc przyznaję że czasami w oczach pojawiały mi się łzy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Reportaż jest bez zarzutu, nie mogę dać gwiazdek, bo to jakby oceniać tragedię małego, niewinnego dziecka. Historią żyła cała Polska, nie potrzebuje dodatkowego komentarza.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Reportaż był krótki, ale dość ciekawy i solidny. Historia patologicznej rodziny, gdzie przemoc , chciwość i bestialstwo wzięły górę. Zawsze mnie zastanawia, że patusy tak się rozmnażają jak króliki. Dla nich kolejne dziecko w tą czy tamtą stronę to żadna różnica. Od zapłodnienia do zapłodnienia, byle się nachlać i wziąć zasiłek. To według mnie obraz przeważającej części Polski i Polaków. Głupotą tego społeczeństwo można obdzielić wiele innych krajów. Brak jakiekolwiek świadomości, prostactwo, nazwałbym to wręcz plugastwem. I kogoś jeszcze dziwi, że większość Polaków w ogóle nie czyta? Mnie w ogóle. Reportaż też przybliża tzw Zagłębie, do którego należy Będzin, w którym rozegrała się historia. Nigdy nie wiem jaka to różnica między Zagłębiakami i Ślązakami. Szybko się czytało, ciekawa lektura, ale bez najmniejszego podjazdu do klasycznych reportaży.

Pamiętam tę sprawę z przekazów medialnych. W ogóle wszystkie dramatyczne, tragiczne historie dotyczące dzieci zapadają mi głęboko w pamięć i tkwią latami jak zadry. Przeczytałam więc ten reportaż przypominając sobie szczegóły tej sprawy i znów dopadły mnie niechciane, brzydkie uczucia wobec rodziców skrzywdzonego - w tym przypadku zamordowanego dziecka. Nie wyobrażam sobie, jaką bestią trzeba być, aby tak znęcać się nad dziećmi, w szczególności swoimi własnymi.

Pamiętam historię chłopczyka z Cieszyna, małej Madzi z Sosnowca też. Jestem matką i bardzo mnie ta historia poruszyła.
Bardzo dobry reportaż. Mały Szymek zasługuje na to by o nim pamiętać.

Bardzo dobry reportaż. Mały Szymek zasługuje na to by o nim pamiętać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

niepotrzebnie to czytałam; coś okropnego! Nasuwa mi się tylko jedna rada - kochajmy swoje dzieci!

• Reportaż
  • Literatura faktu