rozwińzwiń

Reportaż
Czarne
2017-10-11
2017-10-11
dziecko kłamstwo literatura faktu manipulacja poszukiwanie prawdy przemoc w rodzinie reportaż szantaż śledztwo śmierć w rodzinie
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Zagadki babci Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Ocena 7,7
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...
Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Ocena 6,4
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...

Mogą Cię zainteresować

Reportaż opowiada o chłopcu znalezionym w stawie w Cieszynie w 2010. Sama niezbyt dobrze pamiętam tę historię, dlatego większość faktów była dla mnie nowa.
Samej historii nie będę oceniać, bo tego ocenić się nie da. To, co spotkało to małe dziecko, jest przerażające, podczas czytania miałam łzy w oczach.
Reportaż czytało się dobrze, szybko, z przejęciem. Bardzo porusza, wywołał we mnie szereg emocji, od smutku, przez przerażenie, pogardę dla zachowań pokazanych w książce, po złość.
Przerażające są rzeczy, o których się tam czyta i pozostałe historie osób występujących w tle (np. poszlaki). Ilość patologii, która jest w tej książce, naprawdę daje do myślenia, tak samo jak bezsilność.
Niezrozumiałe jest dla mnie jednak zakończenie, gdzie czytamy o historii Będzina, nie pasowało mi to do tego reportażu. Zrozumiałabym napomknięcie o tym mieście, aby pokazać sytuację mieszkańców.
Na pewno jest to ważny reportaż, który wywołuje wiele emocji.

Reportaż czytało się dobrze, szybko, z przejęciem. Bardzo porusza,...

Bardzo poruszająca historia, o której przedtem nie słyszałam - możliwe, że "w cieniu" Waśniewskiej, a może też dlatego, że ciągnęła się latami. Bardzo wciągnęła i poruszyła mnie ta historia, przeczytałam w parę dni. Niegodziwie niskie wydają się wyroki dla zwyrodnialców... Ich listy z więzienia gdzie wyliczają co im kupić z zerową refleksją wołają o pomstę do nieba...

Połknęłam ten reportaż podczas jednego posiedzenia.
Styl reporterki jest dość zachowawczy, sama nie feruje wyroków, aczkolwiek trudno mi uwierzyć, żeby ta historia nie wzbudziła w kimś całej gamy trudnych, nieznośnych uczuć.

Nie wiem, czy istniała taka możliwość, ale chętnie zapoznałabym się z opiniami biegłych psychologów na temat sprawców (chociaż, prawdę powiedziawszy, do tej tragedii przyczyniło się więcej osób niż tylko biologiczni rodzice) - owszem, pojawiła się wzmianka o tym, że oboje byli poczytalni, ale trochę brakowało mi pogłębienia tego tematu. Tak porażająca znieczulica nie bierze się znikąd.

Za najtrafniejsze zdanie tej książki uważam wypowiedź Beaty, która stwierdziła, że nie potrafi kochać, bo nikt nie kochał jej. Oczywiście to absolutnie nie jest usprawiedliwienie jej haniebnych zaniedbań. Jak wyglądała jej relacja z matką? Jak wyglądał system rodzinny Jarosława?

Z drugiej strony rozumiem, że książka opowiada o chłopczyku, którego ciało wyłowiono z cieszyńskiego stawu. Dla niego niezaleczone traumy rodziców nie powinny mieć znaczenia.

Połknęłam ten reportaż podczas jednego posiedzenia.

Solidny, mocny i smutny reportaż. Oby jak najmniej takich przykrych historii.

Solidny, mocny i smutny reportaż. Oby jak najmniej takich przykrych historii.

Przeczytałam drugi raz, po latach, już jako młoda mama. Brak słów. Szymek był.

Przeczytałam drugi raz, po latach, już jako młoda mama. Brak słów. Szymek był.

Treści nie można ocenić, ale warsztat reporterski autorki tak. Bardzo dobrze odtworzyła wydarzenia.

Niestety moim zdaniem to kiepski reportaż. Jak na bardzo trudny temat-bo zabójstwo dziecka, to książka jest nieco płaska i jałowa. Przeszkadza natłok imion, reportaż ponadto jest dziwnie skonstruowany. Ostatnie rozdziały, gdzie autorka wyjechała nagle z tematem Sosnowca- no błagam!

Bardzo dobry, wnikliwie napisany reportaż. Było mi strasznie żal małego, cierpiącego Szymonka. Jak można pobić, patrzeć jak umiera i wyrzucić własne dziecko??! Dla takich "rodziców" -bestii powinna być KS. Historia tragiczna i smutna, mocno chwytająca za serce. A ile jeszcze takich....

Długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki, w obawie przed jej ciężarem emocjonalnym. O sprawie bezimiennego chłopca z Cieszyna pewnie słyszał każdy.Dzieciak został pobity przez rodziców ze skutkiem śmiertelnym .Zwłoki chłopczyka utopili w stawie. Faktycznie książka przeorała mnie dokładnie, żal mi Szymonka, że nie zaznał miłości rodziców, że umierał w cierpieniu. Nie wyobrażam sobie jak można skrzywdzić dziecko, znęcać się psychiczne czy fizycznie.Jeśli ktoś nie chce czy nie potrafi kochać dzieci nie powinien ich mieć.
Reportaż bardzo chwyta za serce, smutna historia, jedyne pocieszenie, że winni zostali ukarani, a chłopiec pochowany jako NN odzyskał swoją tożsamość.

Bardzo cenię pracę Pani Ewy.
Nie jestem w stanie nawet sobie wyobrazić z iloma osobami musiała rozmawiać, i to na jaki temat! Zabójstwa, morderstwa małego dziecka którego sprawą żyła cała Polska. Sama pamiętam, oglądając telewizję dziwiłam się dlaczego rodzice go nie szukają, a później- czy nikt nie zauważył braku dziecka? Nie znając szczegółów sprawy, nawet nie pomyślałam że istniała bliska rodzina- babcia, dziadek, siostry którzy mogli zainterweniować.
Temat jest okropny, zachowania ludzi niepojęte.Szkoda że to nie fikcja.

Bardzo cenię pracę Pani Ewy.

1 949
    1 518