Okładka książki "Wilk" i "Wilczek". Historia najsłynniejszego korsarskiego rejsu Wielkiej Wojny.
Andrzej Olejko Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka powieść historyczna
powieść historyczna
Bitwy/Taktyka
INFORTeditions
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Skrzydła zwycięzców, skrzydła pokonanych... skrzydła niepodległości 1918 Andrzej Olejko, Michal Plavec, Harald Potempa
Ocena 7,0
Skrzydła zwyci... Andrzej Olejko, Mic...
Okładka książki Migracje. Podróże w dziejach. Współczesność. Mare Integrans. Studia nad dziejami wybrzeży Morza Bałtyckiego. Rafał Bazaniak, Tomasz Bielecki, Andrzej Drzewiecki, Magda Gawinecka-Woźniak, Paulina Gosthorska, Mariusz Kardas, Wojciech Marciniak, Krzysztof Mroczkowski, Andrzej Olejko, Zbigniew Pilarczyk, Piotr Semków, Jordan Siemianowski, Marcin Jakub Szymański, Sergij Trojan
Ocena 0,0
Migracje. Podr... Rafał Bazaniak, Tom...

Książka jest obrazą dla wszystkich solidnie pracujących naukowców; cechuje ją "plagiat patchworkowy", braki w logice i ciężki styl. Autor w sumie nie wie nawet, jak nazywają się piloci "Wilczka", bo jednemu przekręca imię, a drugiemu nazwisko. Ta książka to także policzek dla czytelników sądzących, że Infort to solidne wydawnictwo.

Jestem mocno zdziwiony wysoką oceną tej słabej książki. Rozdział pierwszy w znacznej mierze bazuje na pracy M. Bakuna, bodaj większość cytatów ze wspomnień lotników została wzięta z Umiastowskiego, łącznie z ortografią z okresu międzywojennego [co A. Olejko skwitował "pisownia zgodna z oryginałem" i w przypisie podał niemiecką książką ;)]. Rzekome "archiwalia" w pracy to jest jakaś farsa - tak naprawdę jedynie jedna z czterech pozycji to archiwalia - wycinki z prasy. Brak za to podstawowego źródła - czyli dziennika pokładowego, który przechowywany jest we Fryburgu Bryzgowijskim.

A. Olejko błędnie (za Umiastowskim?) podaje nazwisko Fabecka jako Fabecha, mimo iż na reprodukowanej w jego książce fotografii widać to wyraźnie!

Również w tej książce A. Olejko nie wzgardził cudzymi tekstami, tym razem przepisując fragmenty hasła "Krążownik pomocniczy" z Wikipedii. Wątpliwości również można mieć w rozdziale pierwszym, przy okazji korzystania z prac. M. Bakuna...

Zapraszam do mojej wideorecenzji tej książki:
Dla chcących poczytać więcej - recenzja książki, napisana przeze mnie i dra Sławomira Kułacza:

Mam nadzieję, że podlinkowane przeze mnie materiały stanowią wystarczający dowód niskiej oceny tej publikacji.

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Wydawnictwo Inforteditions to taki ewenement w mojej biblioteczce. Poznane niedawno, nie dało mi jeszcze powodów do narzekań. Nawet jak publikuje książki w temacie dobrze mi znanym. Gdzieś jeszcze w głowie kołatała się dopiero co przyswojona książka "SMS Wolf. Jak niemiecki korsarz terroryzował Morza Południowe w czasie I wojny światowej". Wybrawszy przypadkowo z mojej głębokiej skrzyni pozycję opisywaną, w celu przeczytania podczas oczekiwania na badania okresowe- spodziewałem się powtórzeń. I zawiodłem się...
Książka trochę odwraca perspektywę. Więcej jest w niej "Wilczka" jak "Wilka". Mowa tu oczywiście o wodnosamolocie o tym wdzięcznym imieniu stacjonującym na korsarzu. Książka zaczyna od rozwoju tej gałęzi lotnictwa. Potem wyjaśnia co jest tak właściwie "rajder". Dalej już tylko uczestniczymy w słynnym rejsie.
Malutka publikacja naładowana jest dużą ilością wspomnień, głównie pilotów płatowca. Czyni to lekturę bardzo żywą i ciekawą. Czyta się bardzo szybko i pozostaje pozytywny niedosyt.
Wydanie ekonomiczne, szary papier i miękka oprawa ze skrzydełkami.
Jeżeli chcecie poznać losy "Wilczka" to polecam ten skromny tomik. Nie będziecie się nudzić.

Dodaj cytat z książki "Wilk" i "Wilczek". Historia najsłynniejszego korsarskiego rejsu Wielkiej Wojny.