Lód

Wydawnictwo Literackie
2020-09-02
2007-12-06
Inne

Za rozmach, za bezczelność, za talent, za wyobraźnię, za konsekwencję, za historię niełatwą, ale wartą przebrnięcia.

Lód jest to literacki majstersztyk, który ma tę maleńką wadę, że w zasadzie nie da się go czytać. Trochę szkoda, że tyle fascynujących koncepcji zostało pogrzebanych pod zwałami niestrawnej eksperymentalnej prozy.

Książkę otrzymałem w prezencie… Stąd mój apel do wszystkich! Nie dawajcie jako prezentu książek, których nie da się przeczytać w jeden wieczór. To taka niepisana zasada, chociaż… jakby się nad tym zastanowić właśnie teraz ją zapisałem😊
Przejdźmy jednak do rzeczy. Jako, że książka jest nieoczywista, daruje sobie plusy i minusy. Podzielę się po prostu swoimi obserwacjami.

1. Należy wspomnieć o sporej liczbie stron, która w połączenia ze stylem literackim wymaga od czytelnika wiele czasu. Powieść nie czyta się „sama”, wymaga uwagi i skupienia.
2. Autor, najpewniej dla klimatu oparł sposób narracji o nazwijmy to dziwną formę czasownika. Osobiście bardzo mi przeszkadzała, ale nie w eksplozywny sposób. Z niemalże każdym przeczytanym zdaniem odczuwałem lekką irytację związaną z pojawieniem się czasownika. Porównałbym to do uporczywej muchy, co rusz przypominającej o sobie, zimnym dotykiem na wystającej spod kołdry stopie.
3. W powieści znajdziemy sporo, albo i bardzo dużo filozoficznych rozprawek.
4. Pan Dukaj tworząc alternatywną historie zadbał o szczegóły, przyłożył się. Uniwersum jest wiarygodne, nie tylko dzięki naukowym, fizyko – chemicznych wstawkom.
5. Spotkamy całe mnóstwo postaci pobocznych, które nie są randomowymi Npc. Z jednej strony ich liczba może przytłaczać, z drugiej buduje wiarygodność świata przedstawionego.
6. Opisy lokacji oddają wiele szczegółów, w pewien sposób ożywiają w naszych umysłach, zamysły autora.
7. Tempo powieści jest powolne, dla wielu aż za wolne. Autor lubi się zagłębiać, a gdy zaczyna się zagłębiać, czyni to dogłębnie😊
8. Wbrew pozorom w „Lodzie” znajdziemy sporo humoru.
9. Mnogość poruszanych tematów, ich skala, dla wielu potwierdza wyjątkowość książki.

Tyle z ogólnych spostrzeżeń. Na koniec zostawiłem największy problem jaki mam z powieścią:
Otóż autor zadaje ogromną ilość ciekawych pytań, ale w nieciekawy sposób… Przypomina mi osobę, która wróciła z dalekiej podróży i zamiast opowiedzieć o powiedzmy piramidach, mówi o sobie obok piramidy.

No cóż może się powiedzieć się, w świecie lata opinia o książce może być prawdą, albo kłamstwem, nie można stwierdzić z pewnością, czy książkę przeczytało się, bo przeszłość nie istnieje, jest tylko wspomnienie o niej, ale w lecie wszystko jest możliwe, może ona być arcydziełem, albo nie uda się dotrwać do jej końca. W każdym razie należy się szacunek za jej stworzenie autorowi. Jak będziecie zapalać swoje ćmieczki to wspomnijcie o Benedykcie, który musiał zamarznąć, żeby zacząć istnieć.

Mogę powiedzieć wreszcie ... Fantastyka chyba jeszcze nigdy mnie tak nie zmęczyła. Książke czyta się ciężko, koncept niby fajny ale przez zastosowaną formę narracji jest ciężka w odbiorze. Dokończyłem ją tylko dzięki uporowi. Polecam w zasadzie cokolwiek innego, jak najdalej od Lodu.

Wciągająca, ale też wymagająca od czytelnika, dużego zaangażowania intelektualnego. Najlepsza książka, jaką było mi dane przeczytać.

Nie będę kłamać. Doczytałem do połowy i z jakiegoś powodu książka mnie nie wciągnęła.
Samo prowadzenie fabuły oraz wydarzenia nie sprawiły, że chciałem dowiedzieć się co będzie dalej.
Za to na pochwałę zasługuje wykreowany świat, którego tajemnica sprawiała, że chciałem czytać dalej. Ale jednak przy tak długiej książce okazało się to być za mało

dobra

dobra

Boże, co mnie podkusiło, żeby się za to zabrać. Ta książka nie tylko potrafi zrazić do czytania Dukaja, ona potrafi zrazić do czytania w ogóle.