rozwińzwiń

Pieprzony los kataryniarza

Okładka książki Pieprzony los kataryniarza Rafał A. Ziemkiewicz
Okładka książki Pieprzony los kataryniarza
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Reklamowa MT Seria: Klasyka fantastyki / Superseria fantastyki fantasy, science fiction
266 str. 4 godz. 26 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Klasyka fantastyki / Superseria fantastyki
Wydawnictwo:
Agencja Wydawniczo-Reklamowa MT
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
266
Czas czytania
4 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
8389383128
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Piłsudski i sanacja - prawda i mity Grzegorz Braun, Maciej Giertych, Gabriel Maciejewski, Rafał Mossakowski, Henryk Nicpoń, Pan Nikt, Sławomir Suchodolski, Lech Wyszczelski, Jan Żaryn, Rafał A. Ziemkiewicz, praca zbiorowa
Ocena 4,8
Piłsudski i sa... Grzegorz Braun, Mac...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 55 (09/2017) Marcin Bartnicki, Sławomir Cenckiewicz, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Krzysztof Jasiewicz, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń, Tadeusz Nasierowski, Jakub Ostromęcki, Peter Padfield, Maciej Rosalak, Piotr Semka, Marian Słowiński, Tomasz Stańczyk, Hipolit Statkiewicz, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 4,8
Historia Do Rz... Marcin Bartnicki, S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
345 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
150
143

Na półkach:

Dopiero wpadła mi w ręce. Mocno spóźniona lektura choć wątki fantazji politycznej można odniesc również do aktualnej sytuacji politycznej.

Dopiero wpadła mi w ręce. Mocno spóźniona lektura choć wątki fantazji politycznej można odniesc również do aktualnej sytuacji politycznej.

Pokaż mimo to

avatar
145
16

Na półkach: ,

Przez większą część męczarnia, nieprzejrzyście, zawile opowiadana. Non stop odpływałem myślami nie mogąc zagłębić się w narrację i nie mogąc zrozumieć o co właściwie chodzi. Aż dziwię się, znając klarowność wypowiedzi tego autora z innych książek.

Przez większą część męczarnia, nieprzejrzyście, zawile opowiadana. Non stop odpływałem myślami nie mogąc zagłębić się w narrację i nie mogąc zrozumieć o co właściwie chodzi. Aż dziwię się, znając klarowność wypowiedzi tego autora z innych książek.

Pokaż mimo to

avatar
610
601

Na półkach: , , ,

Nie przebrnąłem, odpadłem już po kilkudziesięciu stronach. Nie mam podstaw by twierdzić, że to słaba książka... po prostu nie dla mnie. Meandry fabularne przypominały spacer do pracy przez dobrze znane osiedle. Nie patrzysz na drogę tylko rozglądasz się dookoła: o przewrócony kosz - no bywa, że brudno na osiedlu, o, nowa reklama - co za g***o teraz reklamują. Co to ja mam robić w pracy? Aha. O nowy sklep, ciekawe co będą sprzedawać. Tak właśnie wygląda lektura tej książki. Chcesz konkretu - nie, najpierw poznaj jak rzeczywistość obeszła się z wrażliwością autora. Może tam coś jest na końcu ale nie prowadzi to niego tunel pełen gwiazd. Może innym razem.

Nie przebrnąłem, odpadłem już po kilkudziesięciu stronach. Nie mam podstaw by twierdzić, że to słaba książka... po prostu nie dla mnie. Meandry fabularne przypominały spacer do pracy przez dobrze znane osiedle. Nie patrzysz na drogę tylko rozglądasz się dookoła: o przewrócony kosz - no bywa, że brudno na osiedlu, o, nowa reklama - co za g***o teraz reklamują. Co to ja mam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
487
85

Na półkach: ,

Raczej nie polecam. Autor wprowadza mnóstwo wątków, które do niczego nie prowadzą, istnieją chyba, tylko aby dać możliwość na komentarz polityczny do lat 90'. Uważam, że potencjał koncepcji kataryniarzy, VR oraz Corbenic został zrobiony po łebkach i zmarnowany. Możliwe, że w latach 90' lub dla kogoś, kto dobrze pamięta przemiany ustrojowe, ta książka była/będzie ciekawsza. Wydaje mi się, że "pieprzony los kataryniarz" strasznie się zestarzał i stracił na aktualności. Zarówno ze względu na wątki polityczne, jak i wątki s-f.

Raczej nie polecam. Autor wprowadza mnóstwo wątków, które do niczego nie prowadzą, istnieją chyba, tylko aby dać możliwość na komentarz polityczny do lat 90'. Uważam, że potencjał koncepcji kataryniarzy, VR oraz Corbenic został zrobiony po łebkach i zmarnowany. Możliwe, że w latach 90' lub dla kogoś, kto dobrze pamięta przemiany ustrojowe, ta książka była/będzie ciekawsza. ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
813
802

Na półkach: , , , , , ,

Jestem, jak to autor prawidłowo rozpoznał, „robolem”, uważającym, że „polityka jest wstrętna i brudna, wszyscy politycy kłamią i porządny człowiek winien omijać ją z dala, ograniczając się tylko do ucapienia, co jest.” Jako taki, zdaniem Ziemkiewicza, nie mam prawa do narzekań, że to inni rządzą mną i decydują, którędy droga. Owszem, autor ma tutaj sporo racji, ale czy „Pieprzony los kataryniarza” na tym zyskuje?

Doświadczenia z kariery politycznej Ziemkiewicza miały zapewne duży wpływ na wybór tematu i jego omówienie w tej dziwnie skonstruowanej powieści. Skrótowo mówiąc, chodzi o Polskę niedalekiej (w latach 90-tych) przyszłości, której obywatele, „wciśnięci” między uwarunkowania historyczne i nowo zdobyte postkomunistyczne swobody muszą zdecydować, co z tą nową wolnością począć w życiu codziennym.

Ten czysto polityczny wątek powiązany jest z ciekawą wizją świata zarządzanego przez działającą w zupełnym ukryciu grupę, wykorzystującą istnienie internetu (wtedy temat zupełnie na topie). Jak w wielu powieściach cyberpunkowych, dochodzi tu do bezlitosnego prześcignięcia fikcji przez rzeczywistość: Co jeszcze 25 lat temu brzmiało jak absolutna SF, wywołuje dzisiaj zaledwie ledwo zauważalny uśmieszek politowania. Taki to już los fantastyki bliskiego zasięgu.

Trzecia warstwa „Kataryniarza” zaskoczyła mnie. Ziemkiewicz analizuje postawy nowego pokolenia Polaków. Owych „młodych”, żyjących w ciągłej pogoni za koneksjami, pieniądzem i wpływami, konfrontuje z „dinozaurami”, dla których treści polskiej literatury romantycznej nadal mają jakieś znaczenie, nadal zobowiązują. Autor stawia ciekawe pytania, ma też konkretne odpowiedzi, z którymi można się zgadzać, lub też je odrzucić. Faktem jest, że książka nadal zmusza do zajęcia pozycji i pozostaje, przynajmniej w tej warstwie, nadal aktualna.

Jestem, jak to autor prawidłowo rozpoznał, „robolem”, uważającym, że „polityka jest wstrętna i brudna, wszyscy politycy kłamią i porządny człowiek winien omijać ją z dala, ograniczając się tylko do ucapienia, co jest.” Jako taki, zdaniem Ziemkiewicza, nie mam prawa do narzekań, że to inni rządzą mną i decydują, którędy droga. Owszem, autor ma tutaj sporo racji, ale czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
356
79

Na półkach:

Ziemkiewicz pisząc tę powieść był jeszcze pisarzem. Nie jest to dzieło wybitne, ale ważne dla polskiej fantastyki.

Ziemkiewicz pisząc tę powieść był jeszcze pisarzem. Nie jest to dzieło wybitne, ale ważne dla polskiej fantastyki.

Pokaż mimo to

avatar
151
137

Na półkach:

Cyberpunk po polsku. Wtedy choroba Ziemkiewicza powoli zaczynała się rozwijać.

Cyberpunk po polsku. Wtedy choroba Ziemkiewicza powoli zaczynała się rozwijać.

Pokaż mimo to

avatar
481
476

Na półkach:

To nie tak, że "Pieprzony los kataryniarza" jest niewybaczalnie zły albo niekompetentnie napisany. A jednak książka jest moim zdaniem skonstruowana raczej pokracznie - pierwsze 3/4 to przerzucanie się wątkami prowadzącymi donikąd, wprowadzanie postaci tylko i wyłącznie celem dostarczenia kolejnej dawki ekspozycji, i wałkowanie poglądów politycznych autora; ostatnia 1/4 to pospiesznie sklecone cyberpunkowe mambo dżambo z morałem. To też nie tak, że satysfakcję z lektury przysłoniła mi reputacja Rafała "Kto-nie-wykorzystał-nietrzeźwej" Ziemkiewicza, bo sztukę oddzielania autora od jego dzieła posiadłem w stopniu zadowalającym. Potrafię wskazać trzy główne bolączki. Po pierwsze, cyberpunkowe wyobrażenie o Internecie z roku 1995 było niestety skazane na paskudne zestarzenie się. Po drugie, za mało pamiętam z niepokojów politycznych lat 90-tych, więc umknęła mi masa aluzji. Nie chciało mi się zaś z okazji lektury robić historycznego researchu, żeby to nadrobić, bo - po trzecie - zwyczajnie śmiertelnie mnie znudziła. Cóż poradzić.

To nie tak, że "Pieprzony los kataryniarza" jest niewybaczalnie zły albo niekompetentnie napisany. A jednak książka jest moim zdaniem skonstruowana raczej pokracznie - pierwsze 3/4 to przerzucanie się wątkami prowadzącymi donikąd, wprowadzanie postaci tylko i wyłącznie celem dostarczenia kolejnej dawki ekspozycji, i wałkowanie poglądów politycznych autora; ostatnia 1/4 to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
606
477

Na półkach:

Rafał Ziemkiewicz w najlepszym wydaniu.

Rafał Ziemkiewicz w najlepszym wydaniu.

Pokaż mimo to

avatar
2594
795

Na półkach: , , ,

Książka napisana 20 lat temu, a w swej warstwie socjologicznej nadal aktualna. Ciekawa fantazja polityczna, robi wrażenie, świetnie opisuje „polskie piekiełko”. Wymowa jest jednak smutna, uczciwość i patriotyzm nie popłacają, ale stanowią przeszkodę w karierze. Przestaje być powoli książką s-f, gdyż już teraz najbardziej cenna jest informacja i szybkość jej zdobycia. Dobrze napisana książka, podobał mi się jej klimat.

Książka napisana 20 lat temu, a w swej warstwie socjologicznej nadal aktualna. Ciekawa fantazja polityczna, robi wrażenie, świetnie opisuje „polskie piekiełko”. Wymowa jest jednak smutna, uczciwość i patriotyzm nie popłacają, ale stanowią przeszkodę w karierze. Przestaje być powoli książką s-f, gdyż już teraz najbardziej cenna jest informacja i szybkość jej zdobycia. Dobrze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    499
  • Chcę przeczytać
    226
  • Posiadam
    130
  • Teraz czytam
    17
  • Fantastyka
    16
  • Ulubione
    11
  • Science Fiction
    6
  • Literatura polska
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • SF, Fantasy i Horror
    3

Cytaty

Więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Pieprzony los kataryniarza Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Pieprzony los kataryniarza Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Pieprzony los kataryniarza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także