Zerowa Maria i puste pudełko: tom 7

Okładka książki Zerowa Maria i puste pudełko: tom 7 Eiji Mikage
Okładka książki Zerowa Maria i puste pudełko: tom 7
Eiji Mikage Wydawnictwo: Waneko Cykl: Zerowa Maria i puste pudełko (tom 7) Seria: Zerowa Maria i puste pudełko fantasy, science fiction
Zerowa Maria i puste pudełko (tom 7)
Zerowa Maria i puste pudełko
Utsuro no Hako to Zero no Maria 7
Waneko
2017-02-07
2017-02-07
Katarzyna Podlipska

Wstrzymywałam się z napisaniem opinii, póki nie przeczytam całej serii. Zrobiłam to przez wzgląd na własne lenistwo oraz fakt, iż jest to nowelka więc pojedyncze tomy są wystarczająco, krótkie by ich recenzje skondensować do jednej.
Mojej opinii brakuje z pewnością 'oczytania'. Jest to moja pierwsza nowelka więc też zbierze największe baty, gdyż ten gatunek nie do końca wpasował się w moje gusta.
Pomimo tego, że przeżyłam z bohaterami wiele stron i dni (w ich mniemaniu) to jednak nie byłam do końca w stanie się z nimi zżyć, a jest to dla mnie bardzo ważne. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż poznajemy postacie głównie poprzez ich dialogi czy spisane myśli, a nie przez opisy. To też jest dość popularną cechą nowelek, iż przeważnie są one krótsze od zwykłych książek właśnie przez te skrócone opisy rzeczywistości (ograniczone są one do najważniejszych przemyśleń postaci). Ale proszę nie zrozumieć mnie źle, pomimo ograniczonej ilości opisów świat jest wykreowany bardzo dobrze, choć trzeba wytężać wyobraźnię.
Jednak prócz tego co napisałam przed chwilą, nie doszukuję się innych wad. Fabuła jest bardzo przemyślana, rozbudowana i dość wciągająca. Były momenty, że z przyjemnością sięgałam po kolejne tomy, a o to chyba w tym wszystkim chodzi, czyż nie? Żeby książka zatrzymała nas na dłużej.
Pomimo, że nie zachwyca mnie forma nowelek (pozostaję jednak fanką książek z bogatszymi opisami) to i tak z chęcią sięgnę z ciekawości po kolejne. Przecież nie mogę oceniać całego gatunku na postawie jednego tytułu.

Nowelkę polecam fanom gatunku (choć pewnie oni już dawno ją przeczytali, w końcu to niezaprzeczalny hit) oraz osobom, które są zainteresowane destrukcją psychologiczną postaci. Wątpię by ktokolwiek zaprzeczył temu, iż jest to krwawy dramat (z dużą dozą fantastyki) w siedmiu tomach. Zerowa Maria zdecydowanie nadaje się dla czytelników lubujących się w makabrze i krwi, a tym samym odradzam ją tym delikatniejszym czytelnikom.
Nie jest to pozycja uniwersalna. Ma ona wiele przeciwwskazań, jak i cech, które mogą trafić idealnie do tych, którzy nie mają ochoty na śmiechy i motylki. Fani romansu muszą wiedzieć, iż wątek romantyczny jest właściwie tutaj drugim głównym, jednak pomimo swojej kluczowości ginie w natłoku innych wydarzeń.
Swoją drogą, nowelka zachęca moim zdaniem do wielu przemyśleń filozoficznych jak i egzystencjalnych co stanowi jej kolejny plus.

Końcówka dobra. Co do całej serii mam mieszane uczucia. Tomy mają nierówne poziomy. Gdybym nie kupiła od razu 2 i 3 tomu, to po bardzo słabej 2 chyba porzuciłabym serię.
W dodatku w odbierze szkodzi styl autora. Ciężko mi było czytać, ale przy końcówce było już w porządku. Może już przywykłam do jego języka albo się poprawił warsztat autora.
Fabuła jest spójna i nie kiedy byłam nieźle zaskoczona. Postacie natomiast miały metamorfozę fizyczną i także psychiczną.
Raczej polecam pomimo, że jakoś żadnej postaci nie polubiłam. Seria nadrabia za to fabułą. Co do wydania to niezbyt 4 tomie bardzo mnie irytowały liczne literówki. Tutaj na szczęście żadnej nie zauważyłam.

Fabuła jest spójna i nie kiedy...

Piękne zakończenie. Najlepszy tom, świetna seria.

Piękne zakończenie. Najlepszy tom, świetna seria.

• Light Novel
  • Light novel