Imperium

Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego literatura faktu
2016-11-01
2016-11-01
Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego
Związek Radziecki ZSRR podróże wspomnienia

Na półkach: , , , , ,

Cesarz reportażu. Kapuściński przybliżył mi bardzo zakątek świata który zamierzam kiedyś zwiedzić, ale też w zniewalający sposób wprowadza w klimat tych miejsc i przybliża historie narodów.

Pierwszy raz przeczytałam jeszcze na studiach, krótko po jej wydaniu. To była sensacja, do dziś dla mnie najlepszy reportaż Kapuścińskiego. Tak pisać o upadku ZSRR mógł tylko on. Co ciekawe pierwsze rosyjskojęzyczne wydanie ukazało się w 2010 roku :)

Jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza książka opisująca imperiums sowieckie oraz czas po jego rozpadzie. Kapuściński w najwyższej formie. Zdecydowanie polecam.

Zdecydowanie bardziej podobał mi się Heban.

Brak 10 dlatego, że książka ma swoje lata i temat trąci momentami myszka. Nie będę się wysilał na ocenę warsztatu i pisarstwa, bo na temat Pana Kapuścińskiego powstawały osobne opracowania. Powiem od siebie, że warto przeczytać by poznać perspektywę na kraje dawnego bloku sowieckiego sprzed 30 lat. Niektóre tematy wydają się zaskakująco aktualne. Inne czyta się z uśmiechem...

Jeśli zastanawia Cię czym tak naprawdę jest Rosja(?). Przeczytaj Imperium, wtedy przynajmniej zrozumiesz dlaczego nie jesteś w stanie ogarnąć tego rozumem. Człowiek, który się tam nie urodził nie jest w stanie pojąć tej irracjonalnie bezwzględnej i okrutnej rzeczywistości. Imperium Kapuścińskiego, to coś więcej niż tylko reportaż nt. Związku Radzieckiego, to próba...

Świetny Kapuściński, reportaż poetycki, może i bez wgłębiania się w detale ale za to jak napisany! Uczta dla duszy :)

Ta książka mistrza była dla mnie pewnym rozczarowaniem, może dlatego, że naczytałem się książek i reportaży o Rosji i niewiele tu nie mogło mnie zaskoczyło, ogólnie jest to niestety nieco powierzchowne i powtarzające znane stereotypy, oczywiście napisane jest bardzo dobrze i czyta się świetnie.

Wpisywanie daty przeczytania tej książki jest w moim przypadku bez sensu, czytam ją co kilka lat i za każdym razem odkrywam inny zapisany fragment mateczki Rassiji - tak się powinno pisać instrukcję obsługi współczesnego świata

RECENZJA W 7 ZDANIACH: „Imperium” Ryszarda Kapuścińskiego to reportaż o Związku Radzieckim ukończony na początku lat 90-tych. Używam słowa ukończony nieprzypadkowo - książka obejmuje 60 lat spotkań pisarza z tym tworem, zlepkiem wielu narodów, gdzie dominowali Rosjanie. Reportaż, mimo opisywania okrucieństw i bezsensu tego imperium bezkresu, jest przesycony optymizmem i...

Dyskusje

5 545