Imperium

Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego literatura faktu
2016-11-01
1993-01-01
Czytelnik
Związek Radziecki ZSRR podróże wspomnienia
literatura faktu
2016-11-01
Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego
Związek Radziecki ZSRR podróże wspomnienia

RECENZJA W 7 ZDANIACH: „Imperium” Ryszarda Kapuścińskiego to reportaż o Związku Radzieckim ukończony na początku lat 90-tych. Używam słowa ukończony nieprzypadkowo - książka obejmuje 60 lat spotkań pisarza z tym tworem, zlepkiem wielu narodów, gdzie dominowali Rosjanie. Reportaż, mimo opisywania okrucieństw i bezsensu tego imperium bezkresu, jest przesycony optymizmem i...

Pierwsza moja książka z pozycji literatury faktu. Cóż ocena 7/10 to zarówno podstawa jak i najwyższa ocena dla reportaży. Dlaczego? W Imperium są omawiane zdarzenia, które się wydarzyły naprawdę, zero fałszu. Bez ogródek kawa na ławę i tyle. 7/10 to bardzo sprawiedliwa ocena.

Moim zdaniem najlepsza z książek Kapuścińskiego. Polecam!

Jestem zadowolony z tej książki,
Dowiedziałem się wiele o historii tej części świata w bardzo przystępny sposób. Język pisania też piękny,

Otwiera oczy na rzeczywistość rosyjską, różnorodność narodów składających się na ZSRR, a także ogromną bezwzględność systemu za czasów stalinowskich. Dobry wstęp, aby zacząć pogłębiać wiedzę na temat ZSRR i Stalina.

Kapuściński to klasyka, niestety jego sposób pisania jest bardzo ciężki do przerobienia, przynajmniej dla mnie. Gdyby nie masa ciekawych historii, o których mówi, książka, jak dla mnie, dostałaby 4. Jednak właśnie dzięki tematom się broni. Jako człowiek, który również jeździ często na Wschód, ciekawy dodatek do podróży. Gdyby tylko było przystępniej napisane...

Na półkach: , , , , ,

Niesamowita pozycja - jak zresztą chyba wszystkie Mistrza. Przenikliwe obserwacje, humanitarne podejscie do każdego człowieka i wręcz profetyczne podsumowania czy analizy. A pisane w latach 90.,więc grubo ponad 2 dekady temu!!!

"Ciekawe, że ten sam człowiek, którego natura jest w swojej istocie tak podoba i niezmienna, wytwarza pod różnymi szerokościami tak sprzeczne obyczaje. Bo w jednych cywilizacjach ambicją mężczyzny jest twarz swojej kobiety jak najbardziej odsłonić, a w innych - jak najbardziej zakryć. "

"Po 73 latach bolszewizmu ludzie nie wiedzą co to jest swoboda myślenia i na jej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie polecam przeczytanie tej jakże przemawiającej do naszej wyobraźni podróży po wielu republikach byłego Związku Radzieckiego, Wzruszające historie ludzi, przekrojowe wytłumaczenie ideologii, a przede wszystkim spojrzenie na świat ich oczami - moim zdaniem lektura obowiązkowa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moja pierwsza książka tego autora. Styl od początku przypadł mi do gustu, musiałem się tylko przyzwyczaić do porwanych, niekompletnych wątków. Większość opowiadań bardzo fajna (Sobór zmieniony na basen, przejazd przez granicę pociągiem, lot samolotem do Abchazji bodajże, Syberia itp), kilka trochę słabszych. Za parę lat warto odświeżyć.

Dyskusje

5 338