Heban

Okładka książki Heban Ryszard Kapuściński
Okładka książki Heban
Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego reportaż
reportaż
Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego
Czytelnik
2016-11-01
2001-01-01
Data 1. wydania:
2002-01-01
Afryka Ghana Tanzania Uganda Nigeria Etiopia Erytrea Somalia Rwanda Ruanda Senegal Liberia Kamerun Kenia Mali Zambia Sahel

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

świetny reportaż, podejmuje tematy rasizmu, apartheidu i niesprawiedliwości w sposób bardzo przystępny dla umysłu europejskiego

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawe, dużo dowiedziałem się o afrykańskiej polityce, zajmujące były zwłaszcza dzieje Liberii i Erytrei.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka warta przeczytania; dużo wnosi informacji na temat Afryki, poszerza horyzonty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wydaje się, że Kapuściński to jedyna osoba posiadająca zrozumienie sytuacji w afryce. Świetna pozycja dla osób które chciały by mieć pojęcie sytuacji od człowieka który poznał temat od środka. Świetnie się czyta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękny reportaż o Afryce czasów postkolonialnych, z perspektywy miejsc i ludzi. A może przede wszystkim ludzi. Autor zabiera nas w pasjonującą podróż po wielu państwach czarnego kontynentu, skupiając się na jego problemach, ale też tożsamości. Z jednej strony wydawałoby się, że jest to chaotyczna wielowątkowość, ale wszystko układa się w całość. Mimo, że książka opowiada o kilkunastu różnych krajach, w różnych latach, nie traci spójności. Traktować to należy jako zaletę, ponieważ można się wiele dowiedzieć o kontynencie, który nigdy nie był jednością, a z perspektywy przeciętnego Europejczyka, który nic o nim nie wie, nazywany jest jednym słowem Afryka i cała ta mozaika jest przez niego wrzucona do jednego worka o tej nazwie.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna spektakularna stylowo i warsztatowo książka R.K. Traktuje o sprawach bardzo trudnych ale jest świetnym, obiektywnym reportażem - autor się tu nie narzuca, ta ksiażka nie jest o jego podróżcha po Afryce (co w czasach i stylu jakim to robił było osiągnięciem samo przez się) ale sercem tej kiążki jest Afryka i jej trudna historia.
Jeśli mogłabym wybierać, wolałabym by zawierała więcej opowieśći z codziennego życia (jak te o powrocie z pustyni ciężarówką, podróżą pociągiem itp) ale opisana historia, wojny i śmierć są niestety głównymi bohetaermi tamtych czasów w Afryce i to też oddaje ten reportaż.

Jeśli mogłabym wybierać, wolałabym by...

Zdecydowanie najlepsza książka Kapuścińskiego

Zdecydowanie najlepsza książka Kapuścińskiego

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie warta przeczytania. Dająca do myślenia i poszerzająca horyzont pozycja. Momentami rzeczowa i naukowa, jednak w większości pełna opisów życia codziennego. Ciężko po przeczytaniu tej książki nie pomyśleć, że czytamy ją nie po raz ostatni.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Od czasu do czasu wracam do niej pamięcią. Pozostawia trwały ślad w pojmowaniu mentalności mieszkańców Afryki. Czytając nie da się zasnąć - trzyma w napięciu i zaciekawieniu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powiem szczerze, że nie miałem do tej pory doczynienia z Kapuścińśkim, choć słyszałem dobre opinie o jego książkach, a autor przewijał się w różnych gazetach i w tle różnych sytuacji życiowych. Heban jest pierwszym dziełem jakie czytam od niego. Książka jest zbiorem opowiadań czasem łączonych czasem oddalonych o lata od siebie. Dostajemy kondensat przygody, którą przeżywał, z wiedzą o Afryce, wojnami i konfliktami toczącymi się tam, z perspektywy reportera, nie skażonych obecnymi standardami. Jest tez duchowa podróż przez Afrykę, właściwie nie brakowało mi niczego, a opowiadania były bardzo ciekawe. Warto przeczytać.

8 376
    4 566