Demaskator

Okładka książki Demaskator
John Grisham Wydawnictwo: Albatros Cykl: Lacy Stoltz (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2017-03-29
Data 1. wydania:
2016-10-25
Andrzej Szulc, Anna Dobrzańska
korupcja literatura amerykańska manipulacja niebezpieczeństwo powieść sensacyjna prawnik sędzia szantaż śledztwo thriller wyścig z czasem

Spodobał mi się opis dlatego kupiłam książkę już jakiś czas temu. Nie miałam czasu by ją przeczytać, bo zawsze coś i w końcu stwierdziłam, że trzeba sięgnąć po Grishama tym bardziej, że bardzo lubię tego autora. I muszę przyznać, że Grisham pisze lepsze książki, a przynajmniej czytałam lepsze od tej.

Do połowy książki naprawdę męczyłam się tą książką i nie miałam pojęcia czy w końcu ją odłożę i nie skończę ją czytać, czy jednak nie poddam się i przeczytam do końca. Naprawdę dopiero od połowy zaczęła się akcja, która mnie zaintrygowała. I gdyby książka była od początku z taką akcją jak od połowy dałabym naprawdę wysoką ocenę. Grisham naprawdę świetnie pisze, zawsze lubiłam jego książki i ten żargon adwokacki i pewne rzeczy, które mogą być skomplikowane wcale takie nie są, bo świetnie się go czyta.

Tyle, że tu nie wiem ta pierwsza połowa to tak jakby nie wiem kto pisał, a druga połowa to ten mój ulubiony Grisham.

Moja ocena to 6/10 - gdyby nie ten początek naprawdę byłaby wyżej ocena, warta zapoznania się, ale czy drugi raz bym do niej wróciła? Wątpię, chyba że pominęłabym tą część co mnie wymęczyła.

Do połowy książki naprawdę męczyłam się tą książką i nie miałam pojęcia...

Dwoje pracowników Komisji Dyscyplinarnej Sędziów po otrzymaniu informacji od tajemniczych informatorów na temat skorumpowanej sędziny wszczyna postępowanie...

John Grisham to jeden z moich ulubionych autorów. Przeczytałem kilkanaście jego książek i większość z nich wspominam bardzo dobrze. Zawsze doceniałem, jak ten autor potrafił zainteresować czytelnika tematami prawniczymi (i to niezwiązanymi z moim państwem zamieszkania).
Tym razem niestety książka mnie zawiodła. Historia była dość krótka i nie na tyle głęboka, żeby naprawdę wciągnąć. Z jednej strony mamy coś, co dzieje się na pograniczu systemu prawnego (ale nie wnika w niego w satysfakcjonujący sposób), a z drugiej książkę z dużą ilością akcji, która jest przez większość czasu nudna.
Na jakiś plus można zaliczyć bohaterów tej powieści (w szczególności Grega), ale antagoniści byli naprawdę płascy. Przeciwnicy wydawali się sztampowi - w szczególności 'tajna organizacja, o której nikt nie słyszał'. Zakończenie nie jest satysfakcjonujące, ale oczywiście nie będę tu wchodził w szczegóły.
Podsumowując - książka bardzo przeciętna. Można ją przeczytać z nudów, ale nie jest to wielka przyjemność.

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po powieść autora, którego pióro jest mi znane. I choć przeczytana pozycja nie wyróżnia się czymś specjalnym w bogatym dorobku pisarza, to przyznam, że czas spędzony z lekturą uważam za przyjemnie spędzony. To jedna z tych wielu prawniczych opowieści, którymi autor swego czasu oczarował mnie. Tym razem Grisham zabrał mnie na Florydę. To tutaj poznałem najbardziej skorumpowaną sędzię w historii Ameryki. To tutaj byłem świadkiem ustawionych procesów i bezprawnych wyroków. W końcu to na Florydzie najwięcej kasyn należy do Indian.
Demaskator to prawniczy kryminał, w którym główne skrzypce należą do dwójki bohaterów pracujących w stanowej Komisji Dyscyplinarnej w sprawie sędziów. To w ich ręce trafia skarga dotycząca domniemanej łapówki, którą miała przyjąć sędzia. W tle przez cały czas przewija się kasyno. Oczywiście autor ujawnia nam kim jest osoba przekazująca informację o korupcji. Ale niestety nie znany źródła, z którego pozbawiony uprawnień adwokat czerpie dane. Czy można wierzyć w prawdziwość przekazanych informacji. Podoba mi się ta rozbudowana fabuła, śledztwo napotykające na przeszkody i sposób, który doprowadza, że w końcu w sprawę angażuje się FBI. Autor po mistrzowsku ukazuje zawiłe szczegóły prawniczych rozgrywek. Mamy tutaj wyraźne sylwetki bohaterów drugoplanowych i obraz tego, jak łatwo dać się skorumpować, beznadziejnie zakochać się w forsie. Czytając zastanawiałem się kto jest kretem, źródłem, sygnalistą. Kto u licha jest tym tytułowym demaskatorem? Zaskoczył mnie autor totalnie, a to z kolei podwyższa moją ocenę i chęć sięgnięcia po kolejne powieści Grishama. Muszę wspomnieć, że w moim przekonaniu bardzo realistycznie wygląda ta cała batalia z usunięciem sędziego. Autor znakomicie ukazał rozległą działalność przestępczą i ludzi, którym się wydaje, że mogą kupić wszystko i wszystkich.

Początek mnie bardzo męczył, dopiero w połowie książki zaczęłam doceniać bohaterów i akcję jaka się dzieje. Jest ok, ale nie zachwyciła mnie na tyle by skończyć czytać w 2 dni.

John Grisham w świetnym wydaniu. Od początku zaczyna wciągać aż do momentu kiedy nie można jej odłożyć na półkę, bo tak bardzo chcemy wiedzieć kto, co zrobił i dlaczego. Zaskakuje, uzależnia. Polecam serdecznie!!!

Książka, która w 2016 roku miesiącami nie schodziła z pierwszego miejsca listy bestsellerów New York Timesa. Po jej przeczytaniu wcale się temu nie dziwię.
Ta książka jest niczym dynamit...
Odpala się na pierwszej stronie i... i z coraz większym sykiem i efektami pędzi do końca...

Ta książka jest niczym dynamit...

Indiańskie kasyno, skorumpowana sędzina, tajemniczy kret i informator...wszystkie te elementy są częścią intrygi całkiem zgrabnie stworzonej w ”Demaskatorze”. John Grisham a raczej jego bohaterowie demaskują chciwość i zachłanność potężnej grupy przestępczej, w szeregach której prawdopodobnie spory udział ma popularna i znana sędzina. Dwojgu członkom Komisji Dyscyplinarnej Sędziów przyjdzie zmierzyć się z najtrudniejszą i najniebezpieczniejszą sprawą z jaką dotychczas mieli do czynienia.

Ach jo. Typowy Grisham. Bez szału ale i bez przypału. Można przeczytać, tylko nie wiem do końca czy warto.

Książka moim zdaniem dzieli się na trzy części:
pierwszą w której czytelnik dostaje jedynie skrawki informacji a akcja książki toczy się bardzo wolno, drugą gdy tempo akcji zaczyna przyspieszać a na jaw wychodzą nowe fakty i więcej kart zaczyna być odkryte oraz trzecią kiedy akcja jest już całkowicie rozwinięta a wszystkie niewiadome zaczynają łączyć się w całość.
To druga książka Grishama po którą sięgnęłam, była całkiem dobra, jednak nie zachwyciła mnie na tyle by móc przeczytać ją w krótszym czasie. Jednak intryga którą autor potrafi stworzyć podoba mi się na tyle, by jeszcze nie raz sięgnąć po jego książki.

Książka moim zdaniem dzieli się na trzy części:
To druga...