Niech będzie wola twoja

Okładka książki Niech będzie wola twoja Maxime Chattam
Okładka książki Niech będzie wola twoja
Maxime Chattam Wydawnictwo: Sonia Draga kryminał, sensacja, thriller
Que ta volonté soit faite
Sonia Draga
2016-11-16
2016-11-16
Marta Olszewska
Marta Olszewska

Okrutna opowieść o ciemnej stronie ludzkiej duszy z zaskakującym zakończeniem.

Okrutna opowieść o ciemnej stronie ludzkiej duszy z zaskakującym zakończeniem.

„Próbował przywołać ten sen, ale nie zdołał. Pozostało tylko uczucie z niego wyniesione. Może stwory przyszły go ostrzec. Przed czym? Że nie umie w sercu dziecka rozniecić tego, co w jego sercu obróciło się w popiół”.
Cormac McCarthy, "Droga"

Mocna, pełna szoku, niedowierzania i ogromu przemocy książka. Powód dla, którego po nią sięgnęłam to różne opinie na temat tej książki, z pewnością jest to pozycja dla ludzi o mocnych nerwach, ociekająca brutalnością, niezgodą czytelnika na egzystowanie takiej postaci jak Jon Petersen, wśród normalnych ludzi. Sama wielokrotnie chciałam "chwycić za broń i go uśmiercić". Nie żałuję podjętej decyzji o przeczytaniu tej książki, bo jak żadna dotąd inna pokazuje ludzkie słabości, złudne poczucie wielkości, wręcz boskości, mocy dzięki której można robić innym, okrutną krzywdę. Carson Millis to miasteczko, jakich wiele, szeryf Jarvis "Jeff" Jefferson staje przed nie lada zadaniem: odnaleźć i wymierzyć sprawiedliwość osobie lub osobom odpowiedzialnym za zniknięcie zbyt wielu zwierząt i zbyt wiele gwałtów na młodych niewinnych dziewczynach.
Czy jest możliwe, aby jedna osoba miała w sobie tak wiele zła? Co sprawiło, że Jon Petersen - miejscowy dziwak uważany jest za wcielenie Szatana?

Cormac McCarthy, "Droga"

Bardzo mnie nużyła ta książka, nawet brutalne opisy mnie nie poruszyły, wszystko było bez polotu, nudne. Może końcowe rozdziały trochę bardziej mnie zaciekawiły, ale to za mało, żeby dać wyższą ocenę. No i nie zgadzam z końcową oceną narratora, ja nie życzyłam śmierci Jon'owi, w żadnym wypadku nie czuję się jego zabójczynią;). Bardziej niż zachowanie Jona szokowało mnie zachowanie władz miasteczka, społeczności. Można powiedzieć, że nie zrobili nic, żeby dorwać Jona, żeby pomóc jego rodzinie, albo jemu jak był mały i zaczął wykazywać chore zachowanie. Łaskawy szeryf przymykał oko na to jak zarabia Joyse, bo sama nie wiem czemu... Jedynie wątek Ezry był zaskakujący, to na plus.
Pierwszy raz czytałam powieść tego autora, ale nie zachęciła mnie do odkrywania jego kolejnych dzieł.

Powiem szczerze, że jestem trochę rozczarowany.
Cała historia jest jakaś mętna i źle się czyta tą książkę.
Tak jak lubię thrillery ta jest za bardzo przesycona brutalnością i zdecydowanie odbiega od tego do czego nas autor przyzwyczaił innych książeczkach.

Powiem szczerze, że jestem trochę rozczarowany.
Cała historia jest jakaś mętna i źle się czyta tą książkę.

Witamy w Carson Mills, małym miasteczku na Środkowym Zachodzie, otoczonym polami maków i lasami, a w eleganckich domach mieszkają ludzie, którzy się znają. Byłby to prawdziwy raj na ziemi, gdyby nie Jon Petersen. Najgorszy z ludzi, którego boi się sam diabeł. Pewnego dnia wasze drogi się skrzyżują. A wtedy… niewątpliwie obudzi się w nim pragnienie, by zniszczyć to, co w was dobre…
Maxime Chattam manipuluje nami od początku do końca tej niepokojącej historii, której zakończenie jest równie nieoczekiwane, co spektakularne.

Czytam dużo. Zdarza się natrafiać na dużo chłamu. Ta książka jest rewelacyjna. Dziwi mnie tak niska ocena. Dawno nie przychodziły mi ciarki po plecach czytając książkę. Prosta historia. Wgniata w fotel. Nie jest to kryminał. Współczesna wersja z " Z zimną krwią " Capote.

Zamysł na książkę dość interesujący, w dodatku zmysł estetyczny autora splótł wyrazy w elokwentnie, lirycznie brzmiące zdania (wykluczając zabieg stosowania "brzydkich" sformułowań dopasowanych do opisów sytuacji). Zakończenie jednak potrąciło znacznie pozytywne wrażenie, tym bardziej, że dało wyraz sprzeciwu ateistycznym poglądom.

Książka okrutna pełna okropności i podłych ludzi, ale tak miało być. Autor dokładnie przewidział co będziemy czuć zagłębiając się w lekturę.
Zakończenie nietypowe i zaskakujące. Ta część jest najciekawsza

Zakończenie nietypowe i zaskakujące. Ta część jest najciekawsza

Brutalność, przekleństwa, dewiacje seksualne. A zakończenie jest jedyne w swoim rodzaju. Nie jest to książka dla każdego i zapewne każdy odbierze ją zupełnie inaczej.

Zaskakujące zakończenie, trzyma w napięciu, czytało się dość lekko, przeczytana jednym tchem.

• Audiobooki