Obrońca

2017-04-18
2017-04-18
Adrian Tomczyk
apokalipsa dystopia

Niesamowicie zaskakująco dobra opowieść drogi, taka w starym, amerykańskim stylu. Prawdziwie oldskulowa. Trochę przypomina mi "Aleję potępienia" Rogera Zelaznego, ale jest...zdecydowanie lepsza. Słuchając jej "w ciemno" zakładałem, że będzie to kolejna opowieść o końcu świata, ale tutaj zaskoczenie. Tak jest o tym, ale stopniowo dowiadujemy się, co się właściwie stało. Nie do końca zostało to wyjaśnione, ale bez straty dla fabuły. Zakładam, że w kolejnych tomach będzie to rozwinięte. Sama idea tego Armageddonu jest intrygująca, choć też chyba po części zaczerpnięta z "Dysfunkcji rzeczywistości: Petera F. Hamiltona. Niemniej polecam. Świetnie zarysowani bohaterowie, wciągająca historia i niebanalne zakończenie.

Książka w moim odczuciu trafiła zdecydowanie gdzieś na dół mojej hierarchi książkowej ,tematyka zdecydowanie w moim guście i liczyłem na dużo więcej ale niestety mocno się przeliczyłem ,ciężko mi się czytało i nie mogłem się wciągnąć w przedstawiany świat jak ma to miejsce w wielu innych książkach. Tak jak wiele książek mógłbym z przyjemnością polecić to niestety tej nie mogę.

Książka o której w zasadzie trudno napisać coś pozytywnego,w moim odczuciu jest ona bowiem dojmująco i totalnie nijaka. Opisywana w tej powieści historia, mimo że początkowo ma swój jakiś tam potencjał,prowadzona jest w tak miałki sposób, tak bezbarwnie że przypomina momentami film w którym tylko od czasu do czasu przebijają kolory a obraz co jakiś czas zwalnia ,co skutecznie wybija z rytmu.Szumne zapowiedzi ,że niby zasługuje by ją ustawić w kanonie gatunku,obok " Bastionu" Kinga to jedynie zwykły marketingowy bełkot. Jedynym plusem jakiego się dopatrzyłem odsłuchując ją w formie audiobooka jest to ,że nadaje się ona idealnie na temperatury 35 plus,kiedy mózg się lasuje od gorąca i nie chce się nawet myśleć, nie ma obawy że czegoś się w niej nie zrozumie,lub coś nam umknie,a nawet jeśli to i tak niewielka strata.

Pomysł ciekawy, stopniowo rozwijany i od razu widać, że jest tu potencjał na kilka części. Przesłuchałem, polubiłem bohaterów i nawet mi się spodobało, ale zabrakło tego czegoś.

Autorka ma talent do spowalniania i przyspieszania akcji. Scenografię miejsc traktuje szczegółowo, dzięki czemu możemy zobaczyć w wyobraźni to, co i ona. W 'Obrońcy' mamy kontakt z południem USA, Teksasem, szerokimi, pustymi drogami (i to w czasach post-apokalipsy),przydrożnymi motelami, kasynami, oraz gangiem itp.
Świetnie zbudowane postaci, każda wypowiada się w specyficzny dla siebie sposób.

Książka jest gruba (538 stron),jednak po przeczytaniu można zdać sobie sprawę, że tak na prawdę opisano tylko kilka wydarzeń, a na pozostałą część składają się myśli i wspomnienia dwóch głównych bohaterów - dorosłego mężczyzny Pielgrzyma (Obrońcy) i jego towarzyszki, nastolatki Lacey. Ogólnie dobrze się czyta, czcionka średnia szeryfowa, papier z tych pachnących, no i oczywiście 'uroki' rzeczywistości post-apo przyciągnęły mnie w pierwszej kolejności.

W wersji angielskiej wyszły 4 tomy serii 'Głosy' do których zalicza się 'Obrońca' (= 'Defender', a pozostałe to 'Hunted', 'Survivors' i 'Ghosts'). W grudniu 2021 r. wydano 'Duchy' i jest to wg. autorski zwieńczenie całej serii, jednakże nie uświadczymy jej jeszcze na rynku polskim. Ba, nie znalazłam nawet polskich wydań pozostałych dwóch książek, mimo, że na ostatnich stronach 'Obrońcy' wydawnictwo Filia reklamuje kolejną książkę autorki pt. 'Polowanie'. Takiej pozycji nie mają jednak w katalogu, więc chyba nie doszło do jej wydania.

Świetnie zbudowane postaci, każda wypowiada się w...

„Wybija się ponad inne powieści ze swojego gatunku”.
– Guardian

Serio? Widać, że nie widzieli książek rosyjskich autorów.

„Wybija się ponad inne powieści ze swojego gatunku”.
– Guardian

Serio? Widać, że nie widzieli książek rosyjskich autorów.

Audiobook pomieszany wiec trudno ocenic ale dobry

Audiobook pomieszany wiec trudno ocenic ale dobry

Przeciętna.

Przeciętna.

Jest to moje pierwsze spotkanie z postapo i w żadnym stopniu się nie zawiodłem. Książka mnie zupełnie wciągnęła i pochłonęła. Jest napisana w przyjemnym stylu, który dokładnie obrazuje nam miejsca, postacie i sytuację.
Postacie są tak dobrze napisane, że nie sposób ich nie lubić. Wręcz przywiązujemy się do nich, dzieląc z nimi trudy życia w postapokaliptycznej przyszłości.
Fabuła jest wciągająca, dobrze przemyślana i, co najważniejsze, zaskoczy czytelnika niejednym zwrotem akcji.
Zupełnie nie mogłem się od niej oderwać i skończyłem ją tak szybko jak ją zacząłem. Zdecydowanie polecam nawet tym, którzy nie mieli nigdy wcześniej kontaktu z postapo.

Dobrze, że wybierając lekturę nie sugeruję się opiniami znalezionymi w internecie. Książka bardzo fajna, poprawnie napisana, bez dłużyzn i dziwnych wątków - fajny klimat opustoszałej Ameryki, dobrze zarysowane bestialstwo postaci w ekstremalnych warunkach. Ogólnie mi się podobała, szkoda tylko, że chyba nie doczekamy się wydania PL pozostałych części ze względu na wynik sprzedaży I tomu.

• Audiobooki
  • Postapokalipsa