Nauczyciel pożądania

Okładka książki Nauczyciel pożądania Philip Roth
Okładka książki Nauczyciel pożądania
Philip Roth Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
227 str. 3 godz. 47 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
227
Czas czytania
3 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372986573
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
536
155

Na półkach: ,

Powieść z 1977 roku, ciekawa z punktu poznawczego dla uzyskania wiedzy o karierze ówczesnego wykładowcy literatury i kilku epizodów z okresu, gdy wchodził w dorosłość. Kilka prawd o uczuciach, pożądaniu i ich przemijaniu, jako refrenie, który towarzyszy dwóm poprzednim. Gorzki wstęp do dorosłości i życia skazanego na kompromisy bądź porażki. Ciekawe językowo, Autor świetnie przedstawił nieco neurotyczny charakterowego bohatera.

Powieść z 1977 roku, ciekawa z punktu poznawczego dla uzyskania wiedzy o karierze ówczesnego wykładowcy literatury i kilku epizodów z okresu, gdy wchodził w dorosłość. Kilka prawd o uczuciach, pożądaniu i ich przemijaniu, jako refrenie, który towarzyszy dwóm poprzednim. Gorzki wstęp do dorosłości i życia skazanego na kompromisy bądź porażki. Ciekawe językowo, Autor świetnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
654
254

Na półkach:

[Jeśli ktoś sięga po tę książkę licząc na to, że Roth napisał jakiś poradnik czy coś w rodzaju samouczka, niechaj nie zawraca sobie głowy i nie traci czasu na czytanie].

Druga część z trzyodcinkowego miniserialu o nowojorskim profesorze literatury porównawczej, Davidzie Kepeshu. W pierwszej („Pierś”) David Kepesh opowiada, jak będąc entuzjastą Franza Kafki, któregoś dnia „prze-kafkował”, skutkiem czego zmienił się w damski biust.

(Co uznał zresztą za wyczyn przewyższający nawet „Przemianę”, albowiem Kafka „potrafił tylko wyobrazić sobie człowieka zamieniającego się w karalucha”).

„Nauczycielem pożądania” cofamy się do okresu sprzed metamorfozy. To czas „grzechu, nieopanowania i podniecenia”, gdyż David Kepesh już we wczesnej młodości postanowił zostać seksualnym hedonistą. Obecnie ma 34 lata. Jest szanowanym profesorem, wykładowcą, a karierę zawodową zbudował na fascynacji Kafką, Czechowem i Flaubertem. Zaliczył kilka „najbardziej zagadkowych i najbardziej szalonych” związków z kobietami, które mimo doznawanej erotycznej rozkoszy i poczucia wolności, były dla niego uwiązaniem i udręką. Za sobą pozostawił nieudane, wyniszczające małżeństwo.

David Kepesh podsumowuje swoje dotychczasowe życie. Chce się z tym życiem rozliczyć dzieląc się swoimi doświadczeniami ze studentami, toteż przygotowuje cykl wykładów, które nazwał „kursem pożądania”. Cykl ma się zaczynać taką oto inwokacją: „Studenci literatury, musicie raz na zawsze wyzbyć się nieśmiałości! Musicie stanąć oko w oko z tym, co nieprzyzwoite. Trzeba zejść na ziemię!”

(Przyznajcie, że raczej nie brzmi jak „Litwo, ojczyzno moja!”, nieprawdaż…;))

Na kartach powieści pojawiają się postaci znane z „Piersi”: ojciec Abe Kepesh, Arthur Schonbrunn i jego żona Debora, doktor Frederick Klinger – „specjalista od zdrowego rozsądku”, a przede wszystkim Claire Ovington – młoda narzeczona, której biust Kepesh nazywa „najsmakowitszym kąskiem jej ciała”(sic!)

Reasumując: nie ma co Kepeshowi zazdrościć jego erotycznej rozwiązłości. Gdyż on sam nazwał siebie mężczyzną, który "tyle poświęcił i tak dużo stracił pod wystrzępionym, czerwonym sztandarem jej wysokości żądzy”.

[Jeśli ktoś sięga po tę książkę licząc na to, że Roth napisał jakiś poradnik czy coś w rodzaju samouczka, niechaj nie zawraca sobie głowy i nie traci czasu na czytanie].

Druga część z trzyodcinkowego miniserialu o nowojorskim profesorze literatury porównawczej, Davidzie Kepeshu. W pierwszej („Pierś”) David Kepesh opowiada, jak będąc entuzjastą Franza Kafki, któregoś dnia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1614
796

Na półkach:

Tytuł więcej obiecuje niż treść spełnia. Taka sobie powieść, niczym szczególnym mnie nie ujęła a tymczasem wielu chciałoby tego pisarza uczynić laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Chyba nie za całokształt, raczej wybrane powieści, jak "Kompleks Portnoya" czy opowiadanie "Pierś"...

Tytuł więcej obiecuje niż treść spełnia. Taka sobie powieść, niczym szczególnym mnie nie ujęła a tymczasem wielu chciałoby tego pisarza uczynić laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Chyba nie za całokształt, raczej wybrane powieści, jak "Kompleks Portnoya" czy opowiadanie "Pierś"...

Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Trudno ustalić, która książka Rotha jest najgorsza, bo nawet na takie wyróżnienie trzeba czymś się zasłużyć. Jak zawsze: prostactwo, całkowity brak finezji i fantazji. DNO!! Jedynym wytłumaczeniem wzięcia przeze mnie czegoś takiego do ręki jest bardzo skromny wybór książek polskojęzycznych w torontańskiej bibliotece. Na swoje usprawiedliwienie podaję, że zrezygnowałem z dalszej lektury, mniej więcej, w połowie.

Trudno ustalić, która książka Rotha jest najgorsza, bo nawet na takie wyróżnienie trzeba czymś się zasłużyć. Jak zawsze: prostactwo, całkowity brak finezji i fantazji. DNO!! Jedynym wytłumaczeniem wzięcia przeze mnie czegoś takiego do ręki jest bardzo skromny wybór książek polskojęzycznych w torontańskiej bibliotece. Na swoje ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    97
  • Przeczytane
    87
  • Posiadam
    8
  • Ulubione
    2
  • 2020
    1
  • 2013
    1
  • 1001 książek które trzeba przeczytać
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Czekają
    1
  • "Nadczytane"
    1

Cytaty

Więcej
Philip Roth Nauczyciel pożądania Zobacz więcej
Philip Roth Nauczyciel pożądania Zobacz więcej
Philip Roth Nauczyciel pożądania Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także