Czekopłaszczada

Czekopłaszczada
Novae Res
2016-11-15
2016-11-15

"Bo widzisz, każdy z nas ma jakąś życiową rolę do odegrania".

Muszę się wam do czegoś przyznać – uwielbiam czekoladę pod każdą postacią. W zasadzie mogłabym nie jeść niczego innego, tylko czekoladę – jestem bowiem od niej uzależniona. Sporo więc ze mnie z dziecka, gdyż jak wiadomo, dzieci uwielbiają czekoladę. Myślę, że polubią także "Czekopłaszczadę" – książkę, która przeniesie ich do zupełnie innego świata.

Beata Filipp to mieszkanka Gdyni, która naucza języka polskiego w liceum. Autorka publikowała swoje wiersze dla dorosłych, zadebiutowała natomiast książką dla dzieci pt. "Co można znaleźć?". Lubi kręcić filmy, uprawia amatorsko teatr. "Calineczka w świecie dźwięków" autorki gościła w gdańskim Teatrze Oknie.

Pewnego dnia, mama kilkuletniego Janka pod wpływem złości zamienia się w małą Michasię – dziewczynkę z mleczakami, nie umiejącą jeszcze czytać, uwielbiającą czekoladę. Bohaterowie wraz z psem Kanisem wyruszają do magicznej krainy w celu uratowania niewidzialnego przyjaciela Michasi – Krzysia. Tam czeka na nich wiele przygód.

Beata Filipp w swojej kolejnej książce dla dzieci wykorzystała motyw znany z innych bajek pod postacią magicznego przejścia do zupełnie innego świata. A świat ten, wykreowany przez autorkę jest barwny i kolorowy – występuje w nim najmniejsza czarownica świata, pies zamieniony w smoka, krasnal z zanikami pamięci, czy też proszek, który powiększa i pomniejsza. A wszystko to przez kieszeń płaszcza, stającą się wrotami do magii i wielkiej przygody.

"Czekopłaszczada" to książka, przy której dziecko nie będzie się nudzić. Wartka akcja, kolejne przygody Janka i Michasi oraz pozytywny klimat, jaki otacza ich historię, wciągają i zapewniają dobrą czytelniczą rozrywkę, nie tylko dla najmłodszych. Czytając tę książkę byłam bardzo ciekawa, jak zakończą się losy bohaterów i czy mama Janka odzyska z powrotem swoją właściwą postać.

Warto wspomnieć, że poszczególne rozdziały "Czekopłaszczady" urozmaicają rysunki wykonane ręką Andrzeja Macioszczyka – prawnika z wykształcenia, a rysownika z zamiłowania. Rysunki czarno-białe, ale oddające klimat całej bajki, niewątpliwie pobudzające wyobraźnię młodego odbiorcy.

Czytanie z tabliczką czekolady – przy książce Beaty Filipp jest to jak najbardziej wskazane. To ciekawa propozycja dla młodego czytelnika lubiącego przygodę i magię.

"Bo widzisz, każdy z nas ma jakąś życiową rolę do odegrania".

........................................................................

Grudzień to miesiąc pełen wyzwań, porządków i przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, ale też czas gorących rodzinnych spotkań. Takie spotkania owocują w niezapomniane chwile przy grach, czy książkach. Kiedy trzeba zainteresować dzieci, które szaleją po całym domu najlepszym rozwiązaniem jest opowiedzenie im niesamowitej historii, która zaciekawi i uspokoi na dłuższą chwilę pociechy. Dlatego właśnie zaczęliśmy czytać wspólnie nową książkę Beaty Filipp. Awanturnicza powieść z gatunku płaszcza i czekolady zaciekawiła słuchaczy nie tylko tych najmłodszych, ale również tych starszych.

Czekopłaszczada to literacki powrót do ukochanych książek autorki z czasów dzieciństwa, co znakomicie widać w lekko napisanym tekście. Autorka jest nauczycielką języka polskiego, co z pewnością ułatwiło jej napisanie książki, która dotrze do dzieci, ale będzie też ciekawa dla dorosłych. Z pewnością warto przeczytać tę lekturę z pociechami, aby się przekonać jak wiele ciekawych i niezwykłych przygód może się wydarzyć przez zwykłą niechęć do szkoły...

"Co robić, gdy pewnego razu mama zmienia się w dziewczynkę, którą była dawno temu? Nie jest już dorosłą Michaliną, lecz Michasią, ma zęby mleczaki, nie umie jeszcze czytać i cały dzień najchętniej jadłaby czekoladę! A to tylko początek niezwykłej przygody."

Czekopłaszczada to książka, która zawiera tak wiele niesamowitych historii, że ciężko jest je spamiętać. Wiecie jak małe dzieci są ruchliwe i ile pomysłów mają na minutę? Dokładnie tak wiele ciekawych i niezapomnianych historii przeczytamy w tej niewielkiej lekturze. Michasia, Janek i ich pies Kanis zaczynają swoją przygodę od poznania tajemniczego, niewidzialnego Krzysia, który na początku się gubi, a może wcale nie? W każdym bądź razie w pewnym momencie dochodzi do porwania jednego z bohaterów przez najmniejszą czarownicę świata. Żeby zamieszania było mało, podczas poszukiwań, które rozpoczynają się w kieszeni płaszcza, pies zamienia się w smoka. I nie, nie jest to już połowa tego, co autorka chce nam pokazać. To dopiero początek niesamowitych przygód. Mamy tu nie tylko do czynienia z tajemniczym proszkiem zmniejszająco-zwiększającym, ale również z krasnalem, który ma zaniki pamięci.

Andrzej Macioszczyk z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rysownik. Autor komiksów i rysunków satyrycznych obdarzony charakterystyczną kreską wywodzącą się wprost z bazgrołów pomagających przetrwać długie godziny wykładów, narad, roboczych spotkań i szkoleń. Rysunki do Czekopłaszczady to jego profesjonalny debiut, czy udany? Oto rysunek, który skradł moje serce:

Podczas lektury, miałam kilka razy wrażenie, że gdzieś to widziałam lub czytałam. Niedosłownie, ale coś podobnego i nagle mnie olśniło – pamiętacie film Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki z 1989 roku? Autorka znakomicie bawi czytelnika, a podejrzewam, że podczas pisania sama znakomicie się bawiła. Przywoływanie lat młodości i wspomnienia jakie towarzyszyły nam podczas czytania zdecydowanie umilały wieczory. Słownictwo, które dociera do młodzieży oraz akcja, która goni akcję sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko. Należy jednak pamiętać o czekoladzie, która przy tej lekturze jest obowiązkowym załącznikiem. Osobiście uważam, że książka powinna być sprzedawana w pakiecie z tabliczką dobrej czekolady.

Beata Filipp w swoim utworze łączy chyba wszystkie najciekawsze magiczne i śmieszne wątki, jakie są potrzebne, żeby zachęcić dzieci do czytania. Kilka elementów z Alicji w Krainie Czarów, kilka z Opowieści z Narnii i kilka o Świętym Mikołaju. Magia, przygoda i dobra zabawa bohaterów, który oczywiście mają misję do wykonania, ale koniecznie sami musicie sprawdzić jak się przy tym świetnie bawią. Autorka znakomicie bawi młodego czytelnika, a dorosłym pokazuje zwariowany świat małego czytelnika. Drodzy rodzice nie obawiajcie się tego zakupu. Będzie to dobra inwestycja dla Was jak i dla Waszych pociech. Obiecuję, że po jakimś czasie wrócicie lub oni sami wrócą do tej niesamowitej podróży w głąb płaszcza.

........................................................................

Czekopłaszczada do swoisty debiut do dziecięcych wspomnień, lektur i seriali, które na zawsze utkwiły w naszej pamięci. To książka, która spodoba się młodym odbiorcom i wciągnie ich niczym kieszeń płaszcza. Drodzy rodzice, pamiętajcie, by w pogotowiu mieć tabliczkę czekolady!

Więcej na: http://krainaksiazkazwana.blogspot.ie/2016/12/czekopaszczada-beata-filipp-recenzja.html

• Egzemplarz recenzencki
  • Literatura młodzieżowa