Cylinder van Troffa

Okładka książki Cylinder van Troffa Janusz A. Zajdel
Okładka książki Cylinder van Troffa
Janusz A. Zajdel Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka fantasy, science fiction
Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Krajowa Agencja Wydawnicza
1990-01-01
1990-01-01

[audiobook wydawnictwa Aleksandria]
Powrót do Zajdla na długo po przeczytaniu wspaniałych "Paradyzji", "Wyjścia z cienia" i "Limes inferior".
Ciężko nie porównywać mi Zajdla do Lema, a szczególnie tej konkretnej książki do "Powrotu z gwiazd" tego drugiego, i gdybym mógł to osobiście wystrugałbym Zajdlowi złoty medal w tym konkursie. Lem zachwyca dziwacznymi pomysłami i zawodzi konstrukcją postaci i fabułą. Zajdel z kolei nie boi się trzymać pewnych schematów (wiele pomysłów powtórzył później w Paradyzji),ale nie brak tu oryginalnych pomysłów, zwłaszcza jak na tamte czasy. Nawet po latach książka się broni i miesza odlegle wizje sci-fi z osobistymi dramatami, związanymi z ułomnością naszych charakterów. Zwykłe ludzkie losy zdają się być niczym wobec ogromnej skali wszechświata oraz wydarzeń, które są tłem fabularnym "Cylindra". Moim zdaniem autor powinien jednak trochę dłużej trzymać czytelnika w niepewności i stopniowo odsłaniać karty, a tutaj w trakcie jednego dialogu odkrywamy 90% intrygi. I to prowadzi to drugiej wady książki: jest za krótka.
Ale to wciąż złoto.

[audiobook wydawnictwa Aleksandria]

Trochę nierówna - momentami bardzo mnie drażniło - naciągane/głupie zachowania, pewne dziury w logice czy fakt, że to jednak nie najnowsza książka (idea powszechnego podsłuchu - chociaż potencjalnego - od czasów Snowdena wkradł się w rzeczywistość). Jednocześnie ciężko było odłożyć tą książkę.
Do tego audiobook bardzo fajnie jest zrobiony - różne efekty dźwiękowe - to prawie słuchowisko :).
No i zakończenie - patrząc wstecz, na inne książki Zajdla - to chyba jego konik :D
Nie jest to ikona SF, ale z pewnością miło przeczytać.

Do tego audiobook bardzo fajnie jest zrobiony - różne efekty dźwiękowe - to...

Ależ ten facet miał pomysły! I jakie plastyczne opisy! Aż mi się zamarzył dobry serial, taki bez skrótów i zmian.
No i zakończenie - dawno mnie taka niespodzianka nie spotkała. Pełen podziw dla autora, nie pierwszy raz zresztą.

Rewelacyjna, wciągająca historia. Ciekawe wizje przyszłości, sposobów poradzenia sobie z przeludnieniem, z tym, że coś może się nie udać.

Rewelacyjna. Pan Zajdel to pisarz przez duże "P". Szkoda, ze tak szybko się skończyła. Klimat książki trafi do mnie bardzo dobrze. To książka która mogła by mieć 500 stron więcej i nie było by nudno. Właściwie bardzo szkoda że nie ma dalszych opowieści o głównym bohaterze oraz o losach miasta itd.

Książka, która zapoczątkowała moją przygodę z Zajdlem; powiedziałbym, że ponadczasowa...

Byłem ciekaw jak będzie wyglądać książka człowieka, którego nazwiskiem firmuje się nagrodę dla najlepszych książek fantasy i sci-fi.

Nie jestem zawiedziony. Język i narracja nie są jakieś bardzo hermetyczne. Wszystko w swoim czasie wyjaśnione. Co prawda akcja rozkręca się w drugiej połowie ale dynamika fabuły i tak jest w porządku.

No i uparcie, za pewne ze względu na wątek miłosny i pewne sceny, nasuwa mi się cały czas lemowskie Solaris. Właściwie zaryzykuję stwierdzenie, że te dwie książki są do siebie podobne - kosmos, miłosne rozterki, małość człowieka wobec odwiecznych praw wszechświata, no i pewien niedosyt na końcu. Coś w tym jest...

No i uparcie, za pewne ze względu na...

alez to jest wspaniala ksiazka!

alez to jest wspaniala ksiazka!

To dzieło z niemalejącym apetytem się pochłania. Jest bardzo zwarte, jednak stylistycznie na tym nie cierpi; świat przedstawiony jest żywy - jawi się w wyobraźni w sposób pełny, akcja przebiega dynamicznie, zwroty fabularne są wręcz pysznie zaskakujące i sprawnie zracjonalizowane. Dylematy moralne głównego bohatera i jego dialog wewnętrzny przedstawione zostały w sposób niebanalny i gdzieniegdzie oprószone reminiscencjami jego doświadczeń. Motyw miłosny nie został tutaj wyzuty z szeregu jakże ludzkich wątpliwości, wahań i rozważań.
Zajdel cudownie przedstawia relacje między rozproszonymi we Wszechświecie społecznościami, tworzącymi innym i samym sobie utopie różnymi metodami inżynierii społecznej.
Przebija się także mocno narracja presji środowiska i perspektywy ciągłości rzeczy jako głównych czynników motywujących ludzkie postępowanie.
Można byłoby z pozoru czepiać się tutaj nierozwinięcia niektórych aspektów fabularnych, oczekiwać jeszcze bardziej pogłębionej analizy socjologicznej, lecz w moim odczuciu utwór w swojej finalnej, skondensowanej formie jest kompletny i w odbiorze znakomity.

Czysty geniusz.

Czysty geniusz.