Z psychopatologii życia seksualnego

Okładka książki Z psychopatologii życia seksualnego Antoni Kępiński
Okładka książki Z psychopatologii życia seksualnego
Antoni Kępiński Wydawnictwo: Sagittarius nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sagittarius
1992-01-01
1992-01-01
seksuologia seks edukacja seksualna dewiacje seksualne orientacja seksualna autoerotyzm płeć

Bardzo krótka, szybka, treściwa książeczka. Przeczytałam bardzo szybko, choć z dosyć sporą uważnością w bibliotece. Myślę, że mogę jeszcze do niej wrócić, aby bardziej się przyjrzeć ogółowi, a nie tylko rzeczom, które mnie zainteresowały.

Widać w tej pozycji, że dżenderowe tendencje już dawno tliły się pod skórą postępowej części środowiska psychologicznego, do czego przyczynił się Freud i Kinsey - obaj przywoływani przez Kępińskiego z lekkim dystansem, ale jednak chętnie z nich czerpie.

Z jednej strony homoseksualizm przedstawia jako zboczenie, ale z drugiej zaleca jego społeczną normalizację, lecz warto podkreślić, że nie ma mowy o żadnych związkach homoseksualnych, a już na pewno w głowie by się Antoniemu nie pomieściło "małżeństwo homoseksualne". Kępiński zaledwie zaleca, aby homoseksualistów nie potępiać, ale pozwolić im na funkcjonowanie na marginesie społecznym, w swoich zamkniętych enklawach i dedykowanych klubach. Homoseksualizm nie jako sposób na życie, ale jako sam akt, zrealizowanie wyuzdanych fantazji, aby nie przeradzały się w nerwice, a jego normalizacja w celu zapobiegania przestępstwom seksualnym, do których te nerwice i zaburzenia mogłyby doprowadzać. Ciekaw jestem co by powiedział dzisiaj, bo jak się okazuje, sprawdziło się stare porzekadło: Daj im palec, a wezmą całą rękę.

Na polskiej scenie psychologii jawi się jako awangarda myślenia: "nikt nie jest stuprocentowym mężczyzną czy kobietą, lecz znajduje się gdzieś na płynnej skali pomiędzy"; "Każdy człowiek jest biseksualny w większym lub mniejszym stopniu" i inne freudowsko-kinseyowskie urojenia. Warto podkreślić, że nie raczył nigdzie zdefiniować kulturowego mężczyzny i kobiety, poza lakonicznym stwierdzeniem, że w każdej kulturze są czymś nieco różnym.

Patriarchalizm i płeć jako konstrukt społeczny też są wspomniane.

Pojęcie osobowości uznał raczej za czysty wymysł, ale nie przeszkadzało mu to w wielokrotnym korzystaniu z tego pojęcia w innych częściach książki.

Widać sympatie do eklektyzmu w wersji postępowej, ale generalnie czuć swądek naturalizmu i reizmu. Jasno zdeklarowany przedstawiciel "psychologii pozytywnej", której celem jest zadowolenie klienta, a nie pomoc w dostosowaniu do rzeczywistości. Kępiński zdaje sobie sprawę, że takie podejście wyrywa jednostkę z większej całości na potrzeby "leczenia" i totalnie ją atomizuje, ale świadomie ignoruje równoległe skutki takiego podejścia, bo dla takiego psychiatry najważniejszy jest klient i to, żeby się sam ze sobą dobrze poczuł takim jakim jest teraz, a nie wspólnota, do której on powróci i w której będzie musiał funkcjonować. A jeśli taki roszczeniowy niedorozwój wpędzi członków swojej rodziny w jakieś nerwice czy zaburzenia, to przecież będzie profit w postaci kolejnych klientów.

Gdyby wyciąć powyższe, reszta jest całkiem użyteczna. Trzeba przyznać, że pisze bardzo lekko i przystępnie.

Warto też podkreślić, że zdaje sobie sprawę z przemijających trendów (mód) w psychologii i psychiatrii, zatem ęczaki*, jeszcze tylko trochę waszych aberracji, a rzeczywistość w końcu zweryfikuje te urojenia (co już się zaczęło: "detranzycja") i wiatr zawieje w inną stronę (albo we właściwą, albo znów w tę, gdzie będzie łatwy zysk na naiwniakach dla farmaceutycznych korporacji).

*celowo pomijam jedną literkę, jak oni pomijają jeden kolor tęczy. Zacznijmy w końcu rozróżniać tęczę od postępackiej ęczy. Nie pozwalajmy im łatwo zagarniać symbolu przymierza Boga z człowiekiem i nie bójmy się zdziwienia znajomych - wystarczy wyjaśnić różnicę między tęczą i ęczą, i konsekwentnie się tego trzymać.

Współcześnie nie powinno się już traktować tej pozycji jako źródła naukowego, ponieważ zawiera przestarzałe, dawno obalone teorie dotyczące norm seksualności człowieka. Autor zmarł w 1972, książka ukazała się rok po jego śmierci, a od tego czasu psychologia, psychiatria i seksuologia poczyniły postępy, które Antoniemu Kępińskiemu mogłyby się wydać kuriozalne. Znalazłam tu kilka interesujących wątków, ale myślę, że w XXI wieku warto sięgać po pozycje, które opierają się na najnowszych badaniach, a nie na bibliografii z końca lat 60.

Ciekawa książka wyjaśniająca zaburzenia seksualne każdego rodzaju.

Ciekawa książka wyjaśniająca zaburzenia seksualne każdego rodzaju.

Dość łatwa do przyswojenia minipigułka, aczkolwiek pewne kwestie są przedstawione z archaicznego punktu widzenia. Jednak nawet psychologia robi kroki naprzód :D

Autor z dużą delikatnością i wyczuciem omawia wrażliwe tematy. Systematyka patologii wymagałaby dopracowania. Lekko archaiczna: przedstawia homoseksualizm jako jedną z patologii. Wartość historyczna przeważa poznawczą, ale to normalne po tylu latach od publikacji.

Książka powstała pod koniec lat 70-tych, więc jest dość mocno przestarzała (np homoseksualizm nadal pojęty jest w niej jako choroba). Wiele treści jest ponadczasowych i dla tych treści warto ją przeczytać, w trakcie lektury wskazany jest jednak krytycyzm.

• Psychologia
  • Seksuologia
  • Chcę mieć
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Z psychopatologii życia seksualnego