Bóg Bestia. Studium samobójstwa

Okładka książki Bóg Bestia. Studium samobójstwa
Al Alvarez Wydawnictwo: Aletheia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Savage God
Aletheia
2011-10-12
1997-01-01
978-83-61182-76-4
Łukasz Sommer
samobójstwo Sylvia Plath

Mądra książka. Analiza pojęcia samobójstwa na tle literatury od starożytności do współczesności. Analiza mądra, głęboka psychologicznie, wyczerpująca w znacznym stopniu temat i bardzo dobrze napisana.
Wymagająca ale ciekawa.

Wymagająca ale ciekawa.

Nie twierdzę, że zgadzam się ze wszystkimi opiniami Alvareza, z których czasami przebija lekki konserwatyzm, ale część książki poświęcona kulturowo-społecznemu pojmowania samobójstwa na przestrzeni wieków jest fantastyczna. Warto przeczytać.

Instynkt plemienny każe mi odnotować fragment o Tadeuszu Borowskim.

Instynkt plemienny każe mi odnotować fragment o Tadeuszu Borowskim.

Mało mam do powiedzenia o tej książce. Samobójstwo Sylvii Plath było przypadkowe? Whoa? ?! Skupiłam się na jej wątku. Marne przemyślenia i śladowe fakty z rozmów autora z Sylvią. Dalej, żadnych przykładów, mnóstwo teorii, obleczonych w słowa samych samobójców, zagarniętych przez autora. Bzdura.

Książka, tak kontrowersyjna, że aż piękna.

Książka, tak kontrowersyjna, że aż piękna.

Rozumiem, że ta praca w zamierzeniu nie miała być "Suicydologią" Hołysta, ale brak w tym bądź co bądź naukowym studium jakiejś rzetelności i ugruntowania w szerszym spektrum humanistyki niż poeci-samobójcy i Freud. Alvarez w moim odczuciu ślizga się tylko po powierzchni, jest tu dużo jego osobistych spostrzeżeń i opinii (które są nieraz wręcz śmieszne) a wybór cytowanych tekstów zdaje się już niemal zupełnie losowy. Niektóre rozdziały są niezwykle nużące, jak na przykład ten poświęcony Chattertonowi, który jest dziś zupełnie nieistotny i żyje tylko w anegdocie jako fałszerz (i samobójca-pierdoła). Dobrze, że rzecz kończy się osobistym fragmentem, w którym Alvarez przywołuje własne doświadczenia, który zrozumieją zwłaszcza będący, że tak powiem, "w temacie".

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra. Bardzo jasna, opatrzona setką celnych spostrzeżeń, cytatów, a także napisana bardzo przyjemnym językiem, jak na taki gatunek literacki. Czyta się dobrze, zapamiętuje się wiele; pozycję polecam wszystkim, których choć troszkę interesuje tematyka samobójstwa w ogóle, a polecam obowiązkowo tym, którzy lubują się w literaturze i zastanawiają się nad zjawiskiem śmierci samobójczej wśród twórców. Oczywiście nie ma tu odpowiedzi, lecz jest to solidny materiał do dyskusji. Poza tym wydanie bardzo ładne, świetnie wygląda na półce.