Mistrz i Małgorzata

2016-10-17
2016-10-17
Leokadia Anna Przebinda, Grzegorz Przebinda, Igor Przebinda
Igor Przebinda Leokadia Anna Przebida literatura rosyjska

Mistrz i Małgorzata to taki wielki i szanowany klasyk; nic jednak nie poradzę na to, że ja go chyba nie zrozumiałam. Z bijącym sercem czekałam na moment, w którym połączę kropki i doszukam się jakiegoś sensu w książce przeplatanej przypadkowymi, dziwnymi wątkami oraz historią Poncjusza Piłata. Niestety, ten moment nigdy nie nastąpił. Nigdy też nie dotarłam do takiej chwili, w której najbardziej uznawany cytat na temat tego, że damy piją spirytus, do mnie dotrze i go docenię. Nie potrafię pojąć tego fenomenu i fascynacji.

Ciężko było czytać tę książkę..nie zbyt mi się spodobała

Ciężko było czytać tę książkę..nie zbyt mi się spodobała

arcydzieło :)

arcydzieło :)

Czy za partnerkę mając Małgorzatę można być Mistrzem? Oczywiście. Jeśli sobie to tylko dobrze wyobrazić.Dobrze wyobraził sobie również dawno,dawno temu jeden Michał pewne rzeczy,ubrał to w niesamowitą historię, nawymyślał, nazmyślał a i w prawdzie pióra zapewne solidnie zamoczył. Losami bohaterów tak dziwnych,tak nierealnych co poniektórych, a tak rzeczywistych i prawdziwych tych innych, tasował i tak zręcznie balansował,że ułożyło się to wszystko idealnie i zazębiło w jedną pełną niesamowitą powieść. Długo się zbierałem to tej lektury,ale naprawdę warto było ją dopiero tak późno poznać. Jedynie rozdziałem lotu byłem lekko zawiedziony.Nie wiedzieć czemu tylko ta jedna rzecz mi lekko zepsuła całość.Ale to nic przecież.
Orginalny też nie będę wychwalając szczególnie jednego z większych łapserdaków literackich.Taka prawda.Behemot rządzi...

Klasyka, nic dodać nic ująć.
Trzeba przeczytać :)

Klasyka, nic dodać nic ująć.
Trzeba przeczytać :)

Tej książki nie da się opisać, ale aż wstyd nie napisać o niej nic. Każdy, na różnych etapach życia, wyciągnie z niej coś innego, ale potrzebnego. Jest po prostu piękna i magiczna, ale to też jest literatura wymagająca od czytelnika - przede wszystkim cierpliwości, wiedzy historycznej, obyczajowej i kulturowej, oka do niuansów. Wydaje mi się, że do niej trzeba w pewnym sensie dojrzeć, a i tak nie zawsze uda się wtedy ją w pełni zrozumieć, jeśli komukolwiek kiedykolwiek się w ogóle udało zrozumieć "Mistrza i Małgorzatę". Dzieło niezwykłe!

Ta książka bardzo mnie rozczarowała, ponieważ miałam duże oczekiwania wobec niej po przeczytaniu wielu pozytywnych ocen. Jak dla mnie niewiele w tej historii trzymało się kupy, a przez większość czasu wiało nudą. Czekałam niecierpliwie aż się skończy. Fajne momenty, które wciągały mnie na chwilę można policzyć na palcach jednej ręki. Szkoda!

Niezbyt ciekawa.Nie wiadomo o co chodzi.Ksiazkie wrecz przemeczylem.

Niezbyt ciekawa.Nie wiadomo o co chodzi.Ksiazkie wrecz przemeczylem.

Wiele osób za najlepszych powieściopisarzy rosyjskich uważa m.in. Dostojewskiego czy Tołstoja. Dla mnie to miano należy się Bułhakowi.
Jego dzieło zachwycało i będzie zachwycać. Brakuje słów, żeby opisać, co czuje, gdy myślę o tej powieści. Dlatego zamilknę i zachęcę po prostu do lektury. Może kogoś dodatkowo zachęci stwierdzenie, że w "literackim kanonie" ze świecą szukać równie genialnej i jednocześnie przyjemnie czytającej się książki.
Bałwochwalczo podchodzę do prozy Bułhakowa. Przyznaje. Ale książka stanowi powód i dowód.

P.S.
Bardzo polecam to wydanie!

Ostatnio przeczytana przeze mnie po raz trzeci. GENIALNA. U mnie numer jeden na równi z "Braćmi Karamazow" Dostojewskiego.