rozwińzwiń

Wybór prozy

Okładka książki Wybór prozy Joseph Conrad
Okładka książki Wybór prozy
Joseph Conrad Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II klasyka
854 str. 14 godz. 14 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Biblioteka Narodowa: Seria II
Tytuł oryginału:
Youth; Heart of Darkness; The Duel: A Military Story; Prince Roman; Lord Jim; Typhoon
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
854
Czas czytania
14 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361056898
Tłumacz:
Aniela Zagórska, Krystyna Tarnowska, Halina Carroll-Najder
Tagi:
literatura angielska XIX wiek XX wiek
Średnia ocen

8,8 8,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,8 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
328
328

Na półkach: ,

Zabójczy koktajl. Ćwiartka polskiego romantyzmu oraz ćwiartka anglosaskiego sceptycyzmu. Dla pogłębienia smaku ten romantyzm nosi znamiona nieuleczalnego schorzenia psychicznego. I jeszcze ćwiartka pozytywistycznej wiary we wrodzoną człowiekowi uczciwość i solidną ciężką pracę oraz ćwiartka pozbawionej złudzeń świadomości ludzkiej natury – egotycznej, skłonnej do przemocy i gorliwej w przyjmowaniu póz boskich. Natury, która prowadzi do totalitaryzmu. Wszystko to wstrząsane jest wątpliwościami, a nie zmieszane pewnymi ruchami, udającej porządek, mieszczańskiej bezrefleksyjności.
Ta świadomość ułomności ludzkiej natury, skłonności do zła i stawiania się w roli boga widoczna jest zwłaszcza w postaci oraz działalności Kurtza z „Jądra ciemności”. Conrad potrafił przewidzieć do czego potrafi doprowadzić inteligencja i umiejętność panowania nad tłumem zderzone z kompleksami i niespełnieniem. Zresztą nie tylko Kurtz jest u Conrada protoHitlerem/protoStalinem. Przecież nasz słodki Jim z „Lorda…” – człowiek z wyjątkowo wybujałym ego, goniący za swoim wyobrażeniem, w chwili naszego rozstania jest Kurtzem à rebours. Ale kto wie, jak potoczyły by się jego losy dalej, gdzie by zaszedł uszczęśliwiając „ciemny lud”, wprowadzając „cywilizowane” porządki na zapomnianej przez bogów i ludzi wysepce.
Joseph Conrad był wytrawnym i pozbawionym złudzeń znawcą ludzkiej duszy. Jego umiejętność syntetyzowania naszej natury, stawia go w rzędzie największych pisarzy świata. Ale tym największym pisarzem nie zostałby, gdyby nie potrafił zapisywać swoich przemyśleń. A jeżeli jego zrozumienie natury człowieczeństwa budzi podziw, to sposób pisania wciąż zapiera dech swoją odwagą formalną i precyzją. „Jądro ciemności”, „Lord Jim” czy „Tajfun” to „filmowa” obrazowość i narracyjna perfekcja, umiejętność spojrzenia na historię z różnych stron przy jednocześnym utrzymywaniu czytelnika w nieustannym napięciu. „Tajfun” to także perła dziennikarstwa. Chyba najlepszy w dziejach reportaż ze zmagań ułomnego człowieka z wszechmocną naturą. Emocjonalny rollercoaster przy którym „Szybcy i wściekli” mają tempo „Klanu” a modne dramaty psychologiczne głębię „Na Wspólnej”.
Mocna, przejmująca proza. Chwilami, zwłaszcza w przypadku „Lorda Jima” trudna do przebrnięcia – zdania Conrada chwilami mocno się posunęły w latach – ale warta poświęcenia kilku godzin. Choćby po to, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że jeden z największych pisarzy ever był Polakiem. Szkoda, że tak mało się o tym mówi w naszym nabzdyczonym patriotycznie kraju. Może dlatego, że wielkość osiągnął poza granicami naszego grajdołu, z dystansem patrząc na naszego ducha.

Zabójczy koktajl. Ćwiartka polskiego romantyzmu oraz ćwiartka anglosaskiego sceptycyzmu. Dla pogłębienia smaku ten romantyzm nosi znamiona nieuleczalnego schorzenia psychicznego. I jeszcze ćwiartka pozytywistycznej wiary we wrodzoną człowiekowi uczciwość i solidną ciężką pracę oraz ćwiartka pozbawionej złudzeń świadomości ludzkiej natury – egotycznej, skłonnej do przemocy i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
672
621

Na półkach:

Nawrócony na Conrada...

Do tej pory negatywnie oceniałem dzieła Josepha Conrada zarzucając im nadmierne zawikłanie, nieprzejrzystość czy dziwaczną narrację. Pomimo, iż te zarzuty w dużym stopniu ciągle podtrzymuje to jednak po bliższym, bardziej wnikliwym zapoznaniu się z twórczością Korzeniowskiego dostrzegłem wreszcie potencjał intelektualny jaką ta proza jest przesiąknięta. Cóż, nie każdy wielki pisarz potrafi jak Dostojewski w prostym, zrozumiałym języku od razu porwać za sobą masy czytelników...

Na początek wielkie podziękowania dla wydawcy, Biblioteki Narodowej, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu za kapitalne opracowanie książki. Solidna ponad 100 stronicowa analiza wstępna twórczości Conrada niezwykle przydatna przy lekturze (szczególnie „Lorda Jima” i „Jądra Ciemności”).

Pierwszym utworem jest „Młodość” – opowiadanie o katastrofie pewnego statku z dwóch perspektyw; młodego uczestnika, pełnego entuzjazmu dla morskiej przygody i starszego mężczyzny, który w sposób stonowany relacjonuje to wydarzenie.

„Jądro ciemności” to najsłynniejsze opowiadanie Conrada, będące wielkim oskarżeniem bezwzględnego kolonializmu europejskiego, łupieżczej działalności tzw. siewców białej cywilizacji.

Kolejnym utworem (wszystkie w kolejności chronologicznej zamieszczone) jest „Pojedynek”. Satyra na żołnierskie poczucie honoru, zapalczywość, zawziętość, które to cechy mogą przesłaniać zdrowy rozsądek i być źródłem zgryzoty przez wiele lat.

Pesymistyczną wizją polskich dążeń niepodległościowych z tragiczną historią powstania listopadowego w tle jest „Książę Roman”.

„Lord Jim” opowiada o wielkim poświęceniu, o utraconym i odzyskanym honorze za najwyższą cenę... Tutaj szczególne słowa uznania za opracowanie tej skomplikowanej fabuły. Bardzo przydatny chronologiczny plan wydarzeń a także opis wieloosobowej narracji.

„Tajfun” to typowa marynistyczna opowieść. Dzielny a zarazem wyśmiewany kapitan musi stawić czoła niebezpiecznej burzy morskiej, przewożąc na statku robotników.

Podsumowując, „Wybór prozy” Conrada to świetnie opracowany zbiór utworów polskiego szlachcica piszącego w języku angielskim. Nie jest to typowa składanka „the Best of” , raczej wybór utworów podkreślających różnorodność twórczości beletrystycznej Józefa Teodora Korzeniowskiego. Obok najsłynniejszych dzieł Conrada są też te mniej znane jak np. poruszający polską walkę niepodległościową „Książę Roman”.

Nawrócony na Conrada...

Do tej pory negatywnie oceniałem dzieła Josepha Conrada zarzucając im nadmierne zawikłanie, nieprzejrzystość czy dziwaczną narrację. Pomimo, iż te zarzuty w dużym stopniu ciągle podtrzymuje to jednak po bliższym, bardziej wnikliwym zapoznaniu się z twórczością Korzeniowskiego dostrzegłem wreszcie potencjał intelektualny jaką ta proza jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
208
31

Na półkach: ,

Lord Jim - 8,5; Tajfun - 7,5; Jądro ciemności - 8,5; Młodość - 5,5; Pojedynek - 7,5; Książę Roman - 7,0

Lord Jim - 8,5; Tajfun - 7,5; Jądro ciemności - 8,5; Młodość - 5,5; Pojedynek - 7,5; Książę Roman - 7,0

Pokaż mimo to

avatar
1333
24

Na półkach: ,

Świetne tłumaczenie. Bardzo dobre wrażenia.

Świetne tłumaczenie. Bardzo dobre wrażenia.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  45
 • Przeczytane
  21
 • Posiadam
  11
 • Wyd. zbiorcze
  1
 • Literatura piękna
  1
 • Blok: XIX wiek
  1
 • Literatura
  1
 • MUSZĘ przeczytać / priorytet
  1
 • Beletrystyka
  1
 • Papier
  1

Cytaty

Więcej
Joseph Conrad Wybór prozy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także