Retro warzywa

kulinaria, przepisy kulinarne
Edgard
2016-06-08
2016-06-08

Okładka książki Burgerdream Grzegorz Kubarek, Paweł Łukasik, Dariusz Miszczyk, Grzegorz Targosz
Burgerdream Grzegorz Kubarek, P...
Okładka książki Dynia, ogórek, kabaczek i sznurek Paweł Łukasik, Grzegorz Targosz
Dynia, ogórek,... Paweł Łukasik, Grze...

Recenzja tej pozycji świetnie wpisuje się w klimat przedświątecznych przygotowań, bowiem książka ta zawiera mnóstwo tanich, lekkich i pysznych przepisów z warzyw, które można wykorzystać przy przygotowywaniu świątecznych potraw. Autorzy mają już na swoim koncie ciepło i pozytywnie przyjętą przez czytelników i kulinarnych twórców pozycję „Kipi kasza”, która zyskała miano bestsellera. Obaj panowie prowadzą wspólnie bloga kulinarnego – Gotowanie z pasją udowadniając, że męska kuchnia może być kreatywna, zdrowa, lekka i wysmakowana także wizualnie. Swoje przepisy publikują w wielu ogólnopolskich magazynach.

Pewnie niektórych z Was nurtuje pytanie, co to są te retro warzywa? Odpowiem trochę lakonicznie. To niby nam powszechnie znane, choćby ze słyszenia, ale trochę zapomniane, trochę za mało docenione, trochę leżące gdzieś w cieniu blasku fleszy. Nie bez wątpienia jest fakt, że po warzywa i owoce sięgamy ciągle za mało, sporadycznie, a niekiedy nawet wcale. A dzienna zalecana porcja warzyw i owoców - kilka razy dziennie, pamiętając o ich różnorodności. Zalet i walorów warzyw jest wiele. Przede wszystkim są mało kaloryczne, lekkostrawne, dają szybko poczucie sytości, zawarty w nich błonnik chroni przed zaparciami, a związki mineralne pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Poza tym błonnik, zwłaszcza ten rozpuszczalny, ogranicza wchłanianie cholesterolu, dzięki czemu zapobiega zmianom miażdżycowym. Są głównym źródłem węglowodanów (cukrów),które – obok tłuszczu i białka – są paliwem dla naszego organizmu. Niektóre gatunki zawierają ich więcej, inne mniej. Różnice dotyczą także tempa, w jakim węglowodany są przekształcane w glukozę, cukier prosty, który trafia do komórek.

Czym jest książka? Zbiorem 105 przepisów z siedmiu podstawowych składników, jakimi są właśnie warzywa. Znany burak ćwikłowy, z którego autorzy na potrzeby publikacji przygotowali osiemnaście przepisów, m.in. na pizzę, pierogi, tartę, sok, a nawet zakwas. Znany w polskiej kuchni rabarbar, wykorzystywany do wypieków ciast, sporządzania kompotów, tutaj zaś do przygotowania wątróbek drobiowych, burgerów wołowych, gulaszu, czy pieczonego boczku. Jarmuż wykorzystany do sporządzenia pizzy, lasagne, tarty, zapiekanki, chłodnika. Pochodzący z Hiszpanii skorzoner wykorzystany do przygotowania śledzi solonych, musaki z białych bakłażanów, fasolki po bretońsku, czy placków ziemniaczanych. Pasternak, znany dobrze ze starożytnego Rzymu i Grecji, gdzie podawano na początku posiłku w celach pobudzania apetytu, w książce pokazany w potrawach takich jak: flaki wegetariańskie, zupa tajska, sałatki, śledzi po japońsku. Brukiew często stosowanej przez naszych dziadków, dzisiaj na nowo odrywanej, szczególnie w daniach typu: kotlety z brukwi, marynowanej brukwi, surówki, różnych rodzai sałatek i surówek. Tapinambur to północnoamerykański rodzaj słonecznika wykorzystany do przygotowania: sałatki śledziowej, gulaszu rybnego, jesiotra, pierogów ruskich, kopytek, a nawet do wypieku chleba, czy sernika z kasztami i tapinamburem.

Zanim jednak pojawią się przepisy, każdy rozdział otwiera krótki rys historyczny danego warzywa i kilka słów ciekawostek na jego temat. Wartość pozycji podnosi bogata szata graficzna – zdjęcia potraw autorstwa Grzegorza Targosza. Przy każdym przepisie znajdziecie również ciekawostki, etykietkę z objaśnieniem: na ile osób wykonuje się danie, stopień jego trudności, czas wykonania oraz dla jakiego typu smakosza, np. wegetarianina czy alergika pokarmowego, bo są tu też przepisy i dla tej grupy konsumentów.

W „Retro warzywach” można się zakochać. To pozycja zarówno dla wegetarian, ale też i dla tych, którzy lubią w kuchni eksperymentować, poznawać nowe smaki, pokombinować ze składnikami. Dodatkowym jej atutem jest przepiękne wydanie. Duży format, czytelne przepisy, klimatyczne zdjęcia, objaśnienia, ciekawostki oraz bogactwo smaków i aromatów.

Może skusicie się na coś zupełnie nietypowego na te święta? Może coś zaskakującego, niesztampowego, nowego? Uważam, że książka idealnie nadaje się też na prezent dla kogoś kto lubi kuchenne i kulinarne klimaty. Polecam gorąco!

• Kulinarne Ekspresje
  • Kulinarnie
  • Na naszym regale
  • Książki kucharskie
  • Przepisy, żywienie
  • Kulinarne

Dodaj cytat z książki Retro warzywa