Ashia zaprasza do stołu

Okładka książki Ashia zaprasza do stołu Ashia Ismail-Singer
Okładka książki Ashia zaprasza do stołu
Ashia Ismail-Singer Wydawnictwo: Sonia Draga kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Ashia's Table
Sonia Draga
2023-10-25
2023-10-25
Anna Sznajder
kuchnia Indie

Powiem Wam, że ja dwa razy w życiu byłam w prawdziwej indyjskiej restauracji i ufff.. na moje szczęście oba zamówione dania mi smakowały, chociaż prawda wyglądała tak, że nie miałam zielonego pojęcia co wyląduje na moim talerzu. Mój mąż jest za to ogromnym miłośnikiem tych dalekowschodnich smaków dlatego zdecydowałam się sięgnąć po książkę „Ashia zaprasza do stołu”. Po pierwsze muszę Wam powiedzieć, że jest ona przepięknie wydana! W twardej oprawie, z tasiemką.. naprawdę wow! W środku znajdują się przepisy na szybkie przekąski, lekkie lunche, dania główne, dodatki do potraw oraz słodkości! I co najważniejsze.. do każdej potrawy mamy zdjęcie, więc finalnie wiemy, co będziemy jeść! Jak mówi sama autorka, uwielbia gotować, a ta książka jest po prostu ukoronowaniem jej największej pasji, której z przyjemnością oddawała się od dzieciństwa. Potrawy w niej zawarte są proste, zdrowe i łatwe w przygotowaniu.. takie, aby każdy z nas mógł urządzić w domu ucztę w iście indyjskim stylu! Coś fantastycznego!

Książka „Ashia zaprasza do stołu. Rodzinne przepisy z Indii i nie tylko” przyciąga wzrok złotymi napisami na czarnym tle. Na wstępie autorka opowiada trochę o sobie i swojej rodzinie. Pisze, że książka ta powstawała przez 8 lat! Ashia jest imigrantką, mieszkała najpierw w Malawi w Afryce, później w Wielkiej Brytanii, a w końcu w Nowej Zelandii. Od zawsze lubiła gotować i kocha dobre jedzenie. Jej pasja rozwijała się od dzieciństwa i ukoronowaniem jej jest właśnie ta książka kucharska.

Na początku znajdujemy spis produktów niezbędnych w spiżarni, czyli przyprawy tj. chili, czosnek, imbir, paprykę, odpowiedni ryż, masło itd. Następnie potrawy zostały podzielone na działy: Coś do podjadania, Lekkie lunche, Dania główne i Dodatki. Każde przedstawione danie ilustrowane jest fotografią, na której wygląda smakowicie. Przepisy podane są przejrzyście, po lewej stronie podana mamy listę składników, a po prawej krótki opis, mamy też podany czas przyrządzania i ilość porcji.

Książka jest bardzo starannie wydana. Sztywna oprawa, większy format i przepiękne zdjęcia, które sprawiają, że je się dosłownie oczami przedstawione potrawy. Prawie czujemy zapach kardamonu, curry czy szafranu. A autorka udowadnia w niej, że kuchnia indyjska nie musi być skomplikowana. Wiele potraw łatwo przyrządzić w domu.

Polecam nie tylko miłośnikom indyjskiej kuchni, ale wszystkim poszukiwaczom dobrych, zdrowych, ciekawych i czasem egzotycznych smaków.
M.J.
Szkolny Klub Recenzenta

Korzystacie z książek kucharskich?
Kiedyś w każdym domu stały wręcz kolekcje, potem wyparł je internet. Ta roznorodność i mozliwość wyszukania po konkretnym składniku. Dziś jest tak wiele stron i tak wiele przepisów, że nie wiemy już gdzie szukać oraz brakuje nam pewności,że są one dobre. Dlatego powoli znów wracamy do książek, szczególnie tych,które zachwycają.
Taką właśnie książką jest #ashiazapraszadostołu , w której znajdziemy tradycyjne indyjskie przepisy oraz cudowne nowe wariacje. Każdy przepis okraszony jest pięknym,pełnym barw zdjęciem, na którego widok aż ślinka cieknie. Spomiędzy stron unosi się niezwykle aromatyczny zapach,który zachęca do gotowania. Przyznam,że nim napisałam tą recenzję spróbowaliśmy kilku przepisów (na zdjeciu curry z kurczakiem i kokosem). Są one napisane w prosty i przejrzysty sposób,więc nawet ktoś, kto dużo nie gotuje da sobie z nimi radę.

Korzystacie z książek kucharskich?
Taką...

Zrobiłam ryż z przepisu z tej książki kucharskiej - był super - już nigdy nie ugotuję ryżu w woreczku! Nigdy! Z zasady nie gotuję, nie lubię, mogłabym żyć bez kuchni w domu ALE kocham jeść i kocham indyjską kuchnię za przyprawy, za to że można jeść, płakać i smarkać jednocześnie. Miałam możliwość mieszkać przez trochę w induskim domu, próbować domowej kuchni, za którą od powrotu do Polski szalenie tęsknię. Książkę wzięłam do współpracy głównie z powodu przypomnienia sobie tego czasu w Indiach.
Zrobiłam jedno danie, które w sumie nie jest daniem, ale szykuję się na kolejne bardziej zaawansowane, które nawet dla mnie wydają się dość proste w wykonaniu - jak dla mnie duży plus tej książki. Czytałam z nostalgią i trochę łezką w oku. Większość dań znam z Indii i mimo, że jeszcze ich nie gotowałam, przypominałam sobie te smaki.
Książka jest bardzo ładnie wydana, zdjęcia dań oraz kawałka Indii robią robotę - przeglądając robiłam się głodna. Bardzo na plus lista składników potrzebnych w kuchni, ile tam aromatów, kolorów i smaków!!! Autorka napisała bardzo przyjemne wprowadzenie o swojej rodzinie, korzeniach i rodzinnej kuchni. Rozbudziła we mnie jeszcze większe pragnienie powrotu do Indii - jak nie zamieszkam tam na starość, to się wkurzę.

Ps. Przede mną książkę czytała moja mama i to raczej ona będzie wypróbowywać wszystkie z niej przepisy - ja będę jeść, bo jeść kocham, zwłaszcza domowe induskie jedzenie. Obie polecamy, zachęcam do spróbowania, kupowania tych wszystkich aromatycznych przypraw i jedzenia z bliskimi, bo ta książka to też i książka o rodzinie.

• Elitki
  • Kuchnia
  • Kuchnia
  • Domowa biblioteczka
  • Współpraca barterowa
  • Niedokończone
  • Recenzenckie
  • B 24

Dodaj cytat z książki Ashia zaprasza do stołu