Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników

- Data wydania:
- 2016-09-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2001-01-01
- Liczba stron:
- 500
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308062104
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Tagi:
- człowiek inwazja obcych literatura polska misja kosmiczna technologia science fiction sztuczna inteligencja
- Kategoria:
- fantastyka, fantasy, science fiction
- Data wydania:
- 2016-09-15
- Liczba stron:
- 500
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308062104
- Tagi:
- człowiek inwazja obcych literatura polska misja kosmiczna technologia science fiction sztuczna inteligencja
Piętnaście najlepszych opowiadań mistrza literatury science fiction!
Top fifteen. Najlepsze z najlepszych. Piętnaście prezentowanych tu opowiadań Stanisława Lema wybranych zostało w drodze plebiscytu wśród czytelników, z udziałem samego autora oraz wybitnego lemologa i krytyka literackiego, Jerzego Jarzębskiego, którzy wskazali swoje ulubione teksty.
Wszystkie opowiadania ułożono według miejsca zajmowanego w czytelniczym rankingu, który zadecydował o pozycji trzech pierwszych utworów. Są to: Simon Merril: „Sexplosion”, Trzej elektrycerze i Alistar Waynewright: „Being Inc.”. Im dalej w spisie treści, tym większa stosunkowo rola pisarza i krytyka w ich doborze.
Jedno jest pewne − teksty pochodzące z różnych cykli i tomów zebrane obok siebie brzmią jeszcze mocniej i pełniej. To utwory nadal żywe, pełne fantastycznych pomysłów, groteskowego humoru, nieoczekiwanych rozwiązań fabularnych i głębokich podtekstów filozoficznych.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Mistrzowska selekcja
Wznowiona właśnie przez Wydawnictwo Literackie antologia opowiadań Stanisława Lema bliska jest doskonałości. Między innymi dzięki temu, że oszukuje w podtytule („Antologia opowiadań według czytelników”), bo choć czytelników zapytano o preferencje, to potem opaczne wybory Stanisław Lem skorygował, zostawiając tylko to, co sam ceni i nie wahając się umieścić w zbiorze przegranych rankingu. Powstał zbiór różnorodny, ale z przewagą charakterystycznego dla Lema absurdalnego humoru i z dużą ilością filozofowania. Do tego, co może jeszcze ważniejsze, zbiór niezwykle uniwersalny. Znakomity dla czytelników takich jak ja, którzy po latach chcą sobie Lema przypomnieć i równie dobry na pierwsze z Lemem spotkanie.
Znajdziemy tu Ijona Tichego, w dwóch podróżach z „Dzienników Gwiazdowych”, w dwóch „Wspomnieniach” oraz „Kongresie Futurologicznym”, cztery recenzje nieistniejących książek z „Doskonałej próżni”, trzy bajki robotów, jedno opowiadanie o Trulru i Klaupacjuszu z „Cyberiady”, „Maskę” i jedną „Opowieść o pilocie Pirxie” („Terminusa”). Czytelnik dostaje pełny przegląd najważniejszych w twórczości Lema motywów, łatwo sam może zdecydować, co i dlaczego podoba mu się najbardziej. Nie ma tu tekstów słabych, większość jest znakomita, ja wyrzuciłabym trzynastą podróż Ijona Tichego, nie dlatego że jest złym opowiadaniem, ale, według mnie, najsłabszym w antologii i sadzę, że przy jej wyborze wygrała zasada, że trzeba wyraźny, poprawny profil polityczny autora gdzieś w tekście zamieścić.
Zabrakło mi dwóch rzeczy. Po pierwsze dla zaspokojenia mojej plotkarskiej ciekawości, umieszczenia gdzieś w książce owego rankingu, na podstawie którego nie powstała (za to bez szkody dla czytelnika można by skrócić dość nużące posłowie Jerzego Jarzębskiego). Po drugie na końcu każdego opowiadania chętnie przeczytałabym datę jego powstania (podaną tylko przy Masce) i tytuł tomu z którego tekst pochodzi, co zresztą jest w ogóle dobrą praktyką przy antologiach.
Czym Lem może dzisiaj zaskoczyć czytelników? Moim zdaniem przede wszystkim dwiema rzeczami: wspaniałą językową ekwilibrystyką, biorącą się z świetnego wyczucia brzmienia słów (będzieje na określenie analogicznej do historii nauki, ale traktującej o przyszłości to absolutny, prześmieszny majstersztyk) i poczuciem humoru - każdy wielbiciel absurdu powinien Lema poznać: Ijon Tichy i Trulr to gwiazdy na tym samym firmamencie co Monty Python. Natomiast mnie osobiście Lem najbardziej zaskoczył pilotem Pirxem: czytałam zbyt dawno, nie pamiętałam, że to jest tak dobre. "Terminus" jest wyśmienicie skonstruowanym opowiadaniem, z nastrojem, którego nie powstydziłby się najlepszy horror, z wyborną scenografią i wyrazistymi bohaterami. Chciałabym to zobaczyć jako hollywoodzki film.
A jako że cała rzecz (w teorii) wzięła się z rankingu, przyznam, że mój numer jeden to "Elektrybałt Trulra". Trulr, co się byle trudnościom nie kłaniał, skonstruował tak cudowną maszynę piszącą wiersze, że płakałam rzewnymi łzami, co odrobinkę zawdzięczam też Klaupacjuszowi. Warszawskie Centrum Mikołaja Kopernika, ma podróbkę tej machiny. Wspominam, bo choć daleko jej do lemowej doskonałości, ona również potrafi rozśmieszyć do łez. Kolejne z opowiadań tomu, "Kongres futurologiczny", zawsze wydawało mi się absolutnym minimum, które wypada z Lema znać. W idealnej harmonii splata się tu niezwykła wizja (dzięki niemu niezależnie od zachwytu pierwszym "Matrixem" można było z wyższością kręcić nosem: tak, tak świetne, ale nasz Lem wymyślił to 30 lat temu) i równie niezwykłe poczucie humoru. Bardzo dobrze też, że w zbiorze znalazła się stosunkowo słabo znana "Maska": dziwna, baśniowa powiastka filozoficzna (bardzo interesujące są te rozważania o wolnej woli) o fabule horroru i zarazem chyba najdoskonalsza ilustracja warsztatu pisarza w kreowaniu nastroju.
Polecam wszystkim.
Agnieszka Ardanowska
Popieram [ 9 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Marzenia zawsze zwyciężą rzeczywistość, gdy im na to pozwolić.
Piszę te słowa o trzeciej w nocy, załamany. Cóż mogę do tego dodać? Rozważę poważnie projekt ucieczki od cywilizacji, zaszycia się w jakąś g...
Rozwiń
Opinie [16]
Może zacznę od tego, że ten nowy, nadchodzący 2021 rok ma być rokiem właśnie Stanisława Lema, kiedy to przypada setna rocznica urodzin tego genialnego pisarza. Nie bez kozery piszę genialnego, ponieważ lektura jego opowiadań tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że mógł je stworzyć tylko ktoś wyjątkowy i ponadprzeciętnie inteligentny. Niektórzy nawet jak np. inny pisarz...
więcejS-F to tylko podstawa, płótno, baza dla analizy człowieka, bytu, słabości, wiary..
Pokaż mimo toRewelacyjna książka. Historie bardzo wciągające i interesujące. Gorąco polecam
Pokaż mimo toNo, jak dla mnie dobór jest niezbyt trafny. Spora część tych opowiadań jest słaba np. "Terminus" (najnudniejsze z tych z Pirxem - wg. mnie zamiast tego powinien tu się znaleźć "Patrol") albo te z "Bajek robotów". Aczkolwiek jest tu też parę świetnych np. "Kongres futurologiczny" i "Maska". Tak wię się wyrównuje i daję 5.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCzytałem dwa lata, skończyłem za trzecim podejściem. Wyjątkowo nierówny zbiór, fantastyczne opowiadania przeplatają się z odstraszająco trudnymi, pełnymi grafomańskich popisów, zbędnych neologizmów. Lem grafoman zabija odbiór Lema filozofa - a wielka szkoda.
Pokaż mimo toDobre, ale nierówne. Na pewno nie jest to zbiór moich ulubionych dokonań Lema. Najbardziej nie lubię tych opowiadań typu recenzje książek. Zawsze trąci mi to lenistwem: autor wpada na pomysł, nie na tyle dobry, aby napisać o nim opowiadanie, ale żal mu go wyrzucić, więc streszcza go jako niby recenzję. Mistrzem tej formy był Vonnegut i jego Kilgore Trout.
Pokaż mimo toGenialny pisarz, wyśmienite opowiadania po prostu nie można się nudzić. Strzałem w dziesiątkę było przypomnienie sobie Lema w postaci audiobooka, polecam!
Pokaż mimo toDoskonały wybór opowiadań Stanisława Lema czyta się z niezwykłą przyjemnością. Idealny wstęp do poznania twórczości naszego genialnego pisarza a dla wielbicieli pisarza zbiór najlepszych krótkich form w jednym tomie.
Pokaż mimo toKiedyś za dawnych czasów bylem na spotkaniu z Lemem i ludzie zadawali mu durne pytania doprowadzając go do nieomal wycieku piany z ust. „Przecież ja nie piszę fantastyki”!
więcejKażda książka i każde opowiadanie Lema jest próbą postawienia ważnego pytania, a czasem próbą także odpowiedzi na zadane pytanie.
Może dlatego, żeby ludzie nie czynili z autora jednego z wielu pisarzy...
Wybór mniej i bardziej znanych opowiadań Lema. Całkiem przekrojowy.
Pokaż mimo to