Fantastyczny Lem

Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
Wydawnictwo Literackie
2001-01-01
2001-01-01
najlepsze opowiadania science fiction antologia

Czytałem ten zbiór prawie ćwierć wieku temu, więc trudno jest mi przywołać wspomnienia odnoszące się do wszystkich opowiadań. Zapamiętałem, że jest to solidny zbiór opowiadań, nad którym góruje genialny "Kongres Futurologiczny".

Poległam na wspomnieniach Iona Tichego. Porażająca rozwlekłość opowiadań i prawie nieistniejąca fabuła sprawiły, że nawet błyskotliwe poczucie humoru autora nie uratowały mnie przed nudą. Szkoda, bo taki "Solaris" czy "Powrót z gwiazd" bardzo mi kiedyś weszły. Także "Niezwyciężonego" czytało się dobrze. Żal, żal ściska.

Słaby wybór opowiadań.

Słaby wybór opowiadań.

Creme de la Lem. Przyznaję, że niektórych opowiadań Mistrza wcześniej nie znałem. Większość to absolutny top, więc gdyby nie kilka pozycji, które moim zdaniem zaniżyły ocenę do „jedynie” 8, średnio nie może być inaczej niż 9/10

Kocham!

Kocham!

Mimo tego, że to "the best off" to i tak, jak w każdej antologii znajdą się opowiadania ciekawsze, nudniejsze, lepsze i gorsze. Choć akurat w tym przypadku bardziej adekwatne będzie określenie, bardziej lub mniej wpadające w nasz gust. Plus taki, że mamy jedną pozycję, z dużym rozrzutem twórczości Lema, więc po lekturze jednej pozycji można orzec, która część twórczości tego autora jest dla nas i warto sięgnąć po te jego książki, a co lepiej od razu odrzucić, żeby całkowicie się do niego nie zniechęcić.

Lem dostał ode mnie po latach drugą szansę. Jednak dalej nie przepadam za jego twórczością. Nie wzbudza we mnie żadnego zainteresowania. Po chwili miałam ochotę zacząć czytać coś innego. Przy każdym opowiadaniu miałam tak samo. Podziwiam jego wyobraźnię jednak to nie historie dla mnie.

Za dużo heheszkowych opowiadań, które zajmują się ciekawymi kwestiami, ale są podane w niestrawny dla mnie sposób. Perełką w tym zbiorze jest "Terminus"

Przesłuchane w ramach akcji Czytaj PL, za co niezmiernie dziękuję organizatorom. W końcu dzięki nim miałam okazję poznać kawał dobrej literatury :)
Ojej, co to była za uczta! Galopująca wyobraźnia i niesamowita kreacja światów, a wszystko to tak bardzo logiczne oraz wewnętrznie spójne i na dodatek podszyte inteligentnym humorem. Czytając Lema miałam wrażenie, jakby spadały mi klapki z oczu, albo wręcz jakby autor własnoręcznie(czy raczej własnosłownie) usuwał mi blokady z umysłu, jedna po drugiej, i mogłam w końcu zawędrować w miejsca, które nie tylko nie były dla mnie wcześniej dostępne, ale w ogóle nie miałam o nich pojęcia. Jednym słowem - geniusz!
Kilka opowiadań znałam już z innych książek, ale wcale mi to nie przeszkadzało, bo wspaniały lektor dostarczał mi sporo przyjemności ze słuchania. Wszystkie opowiadania mi się podobały, najbardziej zaś "Maska", "Terminus", "Seksplosion" oraz "Being Inc.". "Maska" ma w sobie coś takiego... jakiś taki smutek ale też coś jeszcze... chyba to poszukiwanie tożsamości przez stworzenie i walka o wolną wolę tak mnie porusza. Za to przy "Terminusie" autentycznie przeszywał mnie dreszcz grozy. "Seksplosion" i "Being.Inc" zaś to najlepsze przykłady nieograniczonej wyobraźni, elokwencji, konsekwencji i mocnego przemyślenia swoich stwarzanych światów.
Z minusów muszę przyznać, że niekiedy ciąg myślowy autora jest zbyt skomplikowany na audiobooka. Trzeba ciągle być uważnym, inaczej trzeba się często cofać, by wszystko zrozumieć. Nie ma też czasu, aby zatrzymać się i przemyśleć dany fragment. Jest to jednak bardziej problem medium niż utworu.
Polecam gorąco. Żal nie skorzystać z takiej akcji :)

Książka dobra, natomiast ja zdecydowanie nie jestem jej docelowym odbiorcą. Czytać zaczęłam z przypadku, natomiast jeśli ktoś jest zainteresowany to na pewno spodoba mu się bardziej.

• Audiobooki

Stanisław Lem Fantastyczny Lem Zobacz więcej
Stanisław Lem Fantastyczny Lem Zobacz więcej
Stanisław Lem Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników Zobacz więcej