Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników

Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantastyka, fantasy, science fiction
2021-08-11
2021-08-11
Lem opowiadania

Okładka książki Podróż siódma Stanisław Lem, Jon J. Muth
Ocena 7,8
Podróż siódma Stanisław Lem, Jon ...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka polskiego Stanisław Baliński, Jan Barszczewski, Joseph Conrad, Wacław Filochowski, Stefan Grabiński, Konstanty Górski, Zygmunt Krasiński, Antoni Lange, Stanisław Lem, Bolesław Leśmian, Janusz Meissner, Franciszek Mirandola, Anna Olimpia Mostowska, Józef Maksymilian Ossoliński, Józef Relidzyński, Władysław Stanisław Reymont, Bruno Schulz, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnowski, Józef Tyszkiewicz, Sygurd Wiśniowski, Roman Zmorski
Ocena 7,2
Opowieści nies... Stanisław Baliński,...

Wspaniały zbiór opowiadań Stanisława Lema. Chociaż zdarzyło się już pewne rzeczy z niego czytać wcześniej (jak „Maska” czy opowiadania i Tichym) a znakomity „Kongres futurologiczny” już opiniowałem to i tak zbiór jest zachwycający.

„Fantastyczny Lem” to po prostu kwintesencja Lema – potężna wyobraźnia, lekkość i swoboda prowadzenia fabuły, wspaniały język i umiejętna...

Może zacznę od tego, że ten nowy, nadchodzący 2021 rok ma być rokiem właśnie Stanisława Lema, kiedy to przypada setna rocznica urodzin tego genialnego pisarza. Nie bez kozery piszę genialnego, ponieważ lektura jego opowiadań tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że mógł je stworzyć tylko ktoś wyjątkowy i ponadprzeciętnie inteligentny. Niektórzy nawet jak np. inny pisarz...

S-F to tylko podstawa, płótno, baza dla analizy człowieka, bytu, słabości, wiary..

Rewelacyjna książka. Historie bardzo wciągające i interesujące. Gorąco polecam

No, jak dla mnie dobór jest niezbyt trafny. Spora część tych opowiadań jest słaba np. "Terminus" (najnudniejsze z tych z Pirxem - wg. mnie zamiast tego powinien tu się znaleźć "Patrol") albo te z "Bajek robotów". Aczkolwiek jest tu też parę świetnych np. "Kongres futurologiczny" i "Maska". Tak wię się wyrównuje i daję 5.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałem dwa lata, skończyłem za trzecim podejściem. Wyjątkowo nierówny zbiór, fantastyczne opowiadania przeplatają się z odstraszająco trudnymi, pełnymi grafomańskich popisów, zbędnych neologizmów. Lem grafoman zabija odbiór Lema filozofa - a wielka szkoda.

Dobre, ale nierówne. Na pewno nie jest to zbiór moich ulubionych dokonań Lema. Najbardziej nie lubię tych opowiadań typu recenzje książek. Zawsze trąci mi to lenistwem: autor wpada na pomysł, nie na tyle dobry, aby napisać o nim opowiadanie, ale żal mu go wyrzucić, więc streszcza go jako niby recenzję. Mistrzem tej formy był Vonnegut i jego Kilgore Trout.

Genialny pisarz, wyśmienite opowiadania po prostu nie można się nudzić. Strzałem w dziesiątkę było przypomnienie sobie Lema w postaci audiobooka, polecam!

Doskonały wybór opowiadań Stanisława Lema czyta się z niezwykłą przyjemnością. Idealny wstęp do poznania twórczości naszego genialnego pisarza a dla wielbicieli pisarza zbiór najlepszych krótkich form w jednym tomie.

Kiedyś za dawnych czasów bylem na spotkaniu z Lemem i ludzie zadawali mu durne pytania doprowadzając go do nieomal wycieku piany z ust. „Przecież ja nie piszę fantastyki”!
Każda książka i każde opowiadanie Lema jest próbą postawienia ważnego pytania, a czasem próbą także odpowiedzi na zadane pytanie.
Może dlatego, żeby ludzie nie czynili z autora jednego z wielu pisarzy...

• Fantastyka
  • 2020