Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników

Okładka książki Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
Lem opowiadania

Oficjalne recenzje i

Stanisław Lem - próbki geniuszu

841 1 265

Creme de la Lem. Przyznaję, że niektórych opowiadań Mistrza wcześniej nie znałem. Większość to absolutny top, więc gdyby nie kilka pozycji, które moim zdaniem zaniżyły ocenę do „jedynie” 8, średnio nie może być inaczej niż 9/10

Kocham!

Kocham!

Mimo tego, że to "the best off" to i tak, jak w każdej antologii znajdą się opowiadania ciekawsze, nudniejsze, lepsze i gorsze. Choć akurat w tym przypadku bardziej adekwatne będzie określenie, bardziej lub mniej wpadające w nasz gust. Plus taki, że mamy jedną pozycję, z dużym rozrzutem twórczości Lema, więc po lekturze jednej pozycji można orzec, która część twórczości tego autora jest dla nas i warto sięgnąć po te jego książki, a co lepiej od razu odrzucić, żeby całkowicie się do niego nie zniechęcić.

Lem dostał ode mnie po latach drugą szansę. Jednak dalej nie przepadam za jego twórczością. Nie wzbudza we mnie żadnego zainteresowania. Po chwili miałam ochotę zacząć czytać coś innego. Przy każdym opowiadaniu miałam tak samo. Podziwiam jego wyobraźnię jednak to nie historie dla mnie.

Za dużo heheszkowych opowiadań, które zajmują się ciekawymi kwestiami, ale są podane w niestrawny dla mnie sposób. Perełką w tym zbiorze jest "Terminus"

Przesłuchane w ramach akcji Czytaj PL, za co niezmiernie dziękuję organizatorom. W końcu dzięki nim miałam okazję poznać kawał dobrej literatury :)
Ojej, co to była za uczta! Galopująca wyobraźnia i niesamowita kreacja światów, a wszystko to tak bardzo logiczne oraz wewnętrznie spójne i na dodatek podszyte inteligentnym humorem. Czytając Lema miałam wrażenie, jakby spadały mi klapki z oczu, albo wręcz jakby autor własnoręcznie(czy raczej własnosłownie) usuwał mi blokady z umysłu, jedna po drugiej, i mogłam w końcu zawędrować w miejsca, które nie tylko nie były dla mnie wcześniej dostępne, ale w ogóle nie miałam o nich pojęcia. Jednym słowem - geniusz!
Kilka opowiadań znałam już z innych książek, ale wcale mi to nie przeszkadzało, bo wspaniały lektor dostarczał mi sporo przyjemności ze słuchania. Wszystkie opowiadania mi się podobały, najbardziej zaś "Maska", "Terminus", "Seksplosion" oraz "Being Inc.". "Maska" ma w sobie coś takiego... jakiś taki smutek ale też coś jeszcze... chyba to poszukiwanie tożsamości przez stworzenie i walka o wolną wolę tak mnie porusza. Za to przy "Terminusie" autentycznie przeszywał mnie dreszcz grozy. "Seksplosion" i "Being.Inc" zaś to najlepsze przykłady nieograniczonej wyobraźni, elokwencji, konsekwencji i mocnego przemyślenia swoich stwarzanych światów.
Z minusów muszę przyznać, że niekiedy ciąg myślowy autora jest zbyt skomplikowany na audiobooka. Trzeba ciągle być uważnym, inaczej trzeba się często cofać, by wszystko zrozumieć. Nie ma też czasu, aby zatrzymać się i przemyśleć dany fragment. Jest to jednak bardziej problem medium niż utworu.
Polecam gorąco. Żal nie skorzystać z takiej akcji :)

Książka dobra, natomiast ja zdecydowanie nie jestem jej docelowym odbiorcą. Czytać zaczęłam z przypadku, natomiast jeśli ktoś jest zainteresowany to na pewno spodoba mu się bardziej.

Książka przeczytana w ramach akcji czytaj.pl 2021
Niestety utwierdziła mnie w przekonaniu, że nie jestem fanką Lema jako takiego.
Minusy: tak jak pamiętałam - fachowe słownictwo pełne neologizmów, dla mnie po prostu niezrozumiałe; brak akcji
Na plus: humor w tych opowiadaniach potrafi być naprawdę absurdalny a przez to niesamowity. Obawiam się, że i tak nie wszystko zrozumiałam, ale bywało zabawnie.
Teksty, w których coś się działo, miały akcję, naprawdę mi się podobały. Zwłaszcza dwa ostatnie "Maska" i "Terminus" (pamiętam, że w ogóle Pirx mi się kiedyś podobał).
Niestety większość tekstów jest dla mnie przegadana, stanowią niby recenzje jakichś książek albo streszczenie historii pralniczej katastrofy, brakuje w nich konkretnej akcji, dialogów. Mimo to nawet w nich łatwo jest dostrzec humor autora, który wyraźnie kpi ze świata. Rozumiem fanów Lema, choć sama się do tego grona nie zaliczam i nie zaliczę.

Książka przeczytana w ramach akcji czytaj.pl 2021
Niestety utwierdziła mnie w przekonaniu, że nie jestem fanką Lema jako takiego.

To chyba moje pierwsze spotkanie z Lemem (a przynajmniej innych nie pamiętam) i raczej nie zostanę fanką. Pewnie trochę dlatego, że nie jestem też za bardzo fanką science-fiction, czasem sięgnę, lubię niektóre pozycje, ale generalnie wolę fantasy, bo tam się przynajmniej coś dzieje 😅
Słuchałam głównie leżąc w łóżku chora, czasem umykały mi fragmenty bo kaszlałam, czasem odpływałam znudzona, ale nie miałam poczucia że przegapiłam coś ważnego. Raczej potwierdziło się moje niejasne przeczucie, że Lem to raczej mnie znudzi 😅 Tzn oczywiście, były też ciekawsze opowiadania, tylko ogólnie wyszło takie "meh"
Ale była okazja, sprawdziłam, nie żałuję 😁

Słaby wybór opowiadań.

Słaby wybór opowiadań.

Stanisław Lem Fantastyczny Lem Zobacz więcej
Stanisław Lem Fantastyczny Lem Zobacz więcej
Stanisław Lem Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników Zobacz więcej