Karmelowa jesień

Okładka książki Karmelowa jesień Aleksandra Tyl
Okładka książki Karmelowa jesień
Aleksandra Tyl Wydawnictwo: Prozami Cykl: Cztery pory roku (Aleksandra Tyl) (tom 2) literatura piękna
Cztery pory roku (Aleksandra Tyl) (tom 2)
Prozami
2016-10-25
2016-10-25

Właśnie skończyłam słuchać książkę Aleksandry Tyl "Karmelowa jesień" tak na czasie, wszak mamy jeszcze piękną, złotą jesień. Książka jest 3 tomem serii "Cztery pory roku". Marianna traci w krótkim czasie babcię i rodziców i w krótce odkrywa że ojciec wysyłał do Hiszpanii jakieś pieniądze, przelewy były regularne. Dziewczyna postanawia sprawdzić wszystko na miejscu, leci do Hiszpanii. Tam spotyka ducha? kobiety w pokoju której mieszka. Co z tego wyniknie? z przymrużeniem oka polecam tę fajna książkę.

Trafiłam na bardzo fajną książkę. Nie znam twórczości autorki więc nie wiedziałam czego się spodziewać. Początkowo myślałam, że to romans. Faktycznie było romantycznie, ale bardzo życiowo.

Marianna po śmierci rodziców i ukochanej babci nie może pogodzić się z tą sytuacją. Podczas porządków w dokumentach znajduje dziwne przelewy z konta ojca dla kobiety, która mieszka w Hiszpanii. Życie zaczyna się walić. Ojciec miał romans, a myślała, że rodzice byli idealna parą. Wyrusza w podróż do odległego kraju sprawdzić dla kogo były te przelewy. Na miejscu zastaje młodą kobietę z małym dzieckiem. Ma brata. Na szczęście nie zostawia sprawy i nie wraca. Zajmuje się wyjaśnieniem sytuacji i nagle prawda okazuje się zupełnie inna.
Pomaga młodej dziewczynie i przy okazji rozkręca malutką kawiarnie. Poznaje kilka starszych pań, które po śmierci koleżanki nie potrafią sobie poradzić z prowadzeniem działalności.

Momentami jest bardzo wesoło, duch właścicielki mieszkania nawiedza młodą dziewczynę. Babcie, są bardzo pomocne a napotkany mężczyzna namiesza w życiu Marianny.

Wiele wątków, które są świetnie wkomponowane.
Zamiana walizek, przypadkowo poznany profesor. Jego zaborcza matka. Naprawdę dużo tego, ale nie można było się zgubić. 🤣

Końcówka trochę nie dla mnie. Brakowało mi tego czegoś. Bywało smutno. A ja jednak lubię jak jest słodko i romantycznie 🤣

Polecam a ja chętnie sięgnę po kolejne książki autorki. Idealne na zbliżające się długie wieczory.

Szczerze zawiodłam się na tej książce. Dzieje się w niej dużo, jak dla mnie za dużo. Takie to jakieś rozmyte i nijakie. Aż się boję zabrać za kolejne tomy, bo obawiam się,że znowu się zawiodę.

Zapach karmelu unosi się z kart powieści.
Do tego obraz pięknej Hiszpanii czego chcieć więcej.

Pełna ciepła z odrobiną humoru powieść. Poruszająca tematy straty i prób radzenia sobie z nią. Tęsknoty za bliskimi. Odkrywaniu siebie i spełnianiu marzeń. O ogromnej sile przyjaźni.

Styl autorki I cudownie wykreowani bohaterowie sprawiają,że przez książkę się płynie I nie nudzi nawet na moment.

Pięknego dnia

Zapach karmelu unosi się z kart powieści.
Do tego obraz pięknej Hiszpanii czego chcieć więcej.

Drugi tom serii „Cztery pory roku”, ale zapewniam Was ,że można czytać bez znajomości pierwszego.
Przepiękna opowieść o losach Marianny. Wiedzie życie beztroskie i pełne możliwości, aż do dnia tragicznej śmierci rodziców, a potem ukochanej babci. Młoda i bogata ale jednocześnie samotna i nieszczęśliwa, przechodzi załamanie. Pewnego dnia znajduje tajemnicze dokumenty i postanawia dojść prawdy. Kim jest Rosie Rosso i dlaczego ojciec Marianny regularnie zasilał jej konto? Żeby się dowiedzieć, Marianna musi się wybrać do Sewilli. Reszty wam nie zdradzę, ale zapewniam Was, ze od tego momentu akcja przyspiesza i robi się naprawdę ciekawie. Jestem zauroczona lekkim stylem Pani Aleksandry. Tym jak maluje słowami. Odkrywałam hiszpańskie tradycje i kolory wraz z bohaterką. Momentami miałam wrażenie, że słyszę flamenco i czuję zapach paelli, ale też tytułowego karmelu. Pełna emocji opowieść o przyjaźni, stracie, tęsknocie, poszukiwaniu miłości i o pasji która pomaga znaleźć sens w życiu.
Bardzo przyjemna obyczajówka z wątkiem romantycznym. Cudowna lektura, polecam gorąco. Moje pierwsze spotkanie z autorką, ale na pewno nie ostatnie.

Ta książka zapewni Wam błogość i przyjemną rozrywkę; otuli kojącym zapachem karmelu. Przeniesie do uroczej i malowniczej Hiszpanii, z przecudnymi uliczkami Sewilli, gdzie poczujecie gorące rytmy flamenco i smak aromatycznej paelii.

To nieco nostalgiczna opowieść o stracie, tęsknocie, przyjaźni, ale też o wielkiej pasji, która nadaje sens naszemu życiu. To też opowieść o toksycznych relacjach, odpowiedzialności i poszukiwaniu miłości 🧡.

"Karmelowa jesień" to też przepiękna powieść obyczajowa, z nienachalnym wątkiem romantycznym, której lektura dostarczy Wam wzruszeń, odrobiny humoru i niespodzianek.
Wątek Piotra - nauczyciela akademickiego i jego zaborczej, nadopiekuńczej matki bardzo mi się spodobał (jak dobrze, że na takiego nie trafiłam 🤣!).

Ta książka podbiła moje serce ❤️. Nie mogłam oderwać się od lektury!

1970

Masz ochotę na podróż do Hiszpanii? Sięgnij po "Karmelową Jesień" Pani Aleksandry Tyl. Wybierz się wraz z Marianną do Sewilli, aby wyjaśnić zagadkę tajemniczych przelewów. Poznaj "babcie", ogrzej się w cieple ich serc, odkryj, co je trapi i pomóż Mariannie wprowadzić konieczne zmiany.
Oczekujesz jakichś zawirowań, np. miłosnych? Nie zabraknie i ich. Przecież karmel lubi towarzystwo soli...

Kontynuacja historii, naciskiem na wątek z Marianną. Karmel pojawia się więć dość często, są też nieśmiertelne babeczki. Zaden z watków milosnych nie kończy się ........ Dlatego jesli ktoś ciekawy trzeba sięgnąć po tom 3😄

Czasem ot tak przychodzi ochota właśnie na taką książkę. Lekka, miła i przyjemna trochę naiwna. Jak ktoś ma dużo czasu na czytanie to może po nią sięgnąć dla odprężenia.Dobrze słucha się audiobooka przy innej pracy, jak coś umknie to nie tragedia. Nie ma powodu aby skłaniała cię do jakichkolwiek przemyśleń. Trochę jak Ranczo czy U Pana Boga w ogródku.

Lektura nawet ciekawa, pomijając niewyobrażalne historie, na przykład te z duchem, które nie zostały w żaden sposób wyjaśnione. Poza tym mam wrażenie, że autorka nie skupia się na jednym, dwóch wątkach, ale rozpisuje się mocno na mniej znaczące tematy. Według mnie jest tam duo zbytecznych dialogów, opisów, które mnie osobiście zniechęcają i mam ochotę je pominąć. Poza tym dużo zbiegów okoliczności, każdy każdego zna, jakieś powiązania, nawet w Hiszpanii, ale to już czepianie się z mojej strony 😊
No i dochodzimy do zakończenia, które podobnie jak w pierwszej części, jest rozczarowaniem. No rozumiem, trzeba zostawić niedosyt, zachęcić czytelnika do sięgnięcia po kolejną książkę, jednak jest to trochę denerwujące. Człowiek przemierza te niekończące się bzdurne opisy, żeby na koniec nie dowiedzieć się jak się kończy wątek, który jest motorem napędowym całej powieści. Słabo. Już drugi raz, przez niedopowiedzenia, kończy się nijako. Rozumiem, nieporozumienia się zdarzają, ale naprawdę wszystkim?
P.S. autorka więcej czasu poświęciła na charakterystykę mamy Piotra niż na opis znajomości Marianny i Cristiana.
P. S. 2 Imię żonatego chlopaka to Artur i imię nauczyciela angielskiego też Artur. Ten sam czy po prostu zbieżność imion?