Właśnie dziś, właśnie teraz

Okładka książki Właśnie dziś, właśnie teraz
Karolina Wilczyńska Wydawnictwo: Czwarta Strona literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Czwarta Strona
2021-06-30
2017-02-02
kobieta literatura polska odmiana losu powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność życie codzienne

Zaczęłam ją czytać z pewną nieufnością, ale książka okazała się bardzo dobra, szczególnie jeśli chodzi o fabułę i opisane historie. Jeśli chodzi o warstwę tekstową jest ok, czyta się ją bez problemów. Na podkreślenie zasługuje to jak autorka nakreśliła portrety kobiet i ich problemy. Moim zdaniem warto takze zwrócić uwagę na mężczyzn i wpływ na losy każdej z bohaterek oraz na aspekty kulturowe i społeczne opisane w tych historiach. Z pewnością każdy z nas, zna podobną historię z własnego doświadczenia czy przynajmniej ze słyszenia...i właśnie to jest najbardziej intrygujące w tej książce.

Nasze czasy charakteryzują się ciągłym pośpiechem. Pędzimy wszędzie i po wszystko. I ciągle brak nam czasu.
Ale z drugiej strony XXI wiek, to czas ciagłego czekania.
I w tej oto powieści żona wciąż czeka na powrót męża z pracy, matka wygląda do późna na syna, który ma problem z alkoholem, córka pociuchu oczekuje pomocy przy pielęgnacji schorowanego ojca. Te trzy kobiety łączy jeden wypadek w markecie, który zmienia wszystko w ich życiu. Sonia, Sabina i Bronisława zostają poważnie poszkodowane i spotykają sie w szpitalu, gdzie zaczyna się ich wspolna historia.
Autorka zwraca uwagę czytelnika na uciekajacy nam wszystkim czas, a jednocześnie na to jak bardzo czas liczy się w małżeństwie, gdy para nie ma go dla siebie. Jak bardzo potrzebują chwili wytchnienia osoby opiekujące się starszymi rodzicami czy niepełnosprawnymi dziećmi. W takich przypadkach czas staje sie nieomalże walutą o często niemożliwej wycenie. Nie zwracamy uwagi na upywające minuty, do momentu, gdy nagle nam go zaczyna brakować. Co czujesz wtedy ? Przerażenie, stres? Być może, ale może ta lektura skłoni nas do szacunku dla czasu, zwłaszcza tego przeznaczanego dla najbliższych osób.

Ale z drugiej strony XXI wiek, to czas ciagłego czekania.

Właśnie dziś, właśnie teraz" polecała kiedyś, kiedyś koleżanka . Po jej zachwalaniach postanowiłam się na nią skusić. Czy żałuję?

Nie i jeszcze raz nie. Już od samego początku weszłam w świat bohaterek. Miałam wrażenie, że stoję obok i je obserwuję. Autorka ma tak lekkie pióro, że całkowicie przepadłam.

To nie jest zwykła #obyczajówka.To nie jest żadna słodka historyjka jakich pewnie wiele. "I ta piękna okładka niech Was nie zwiedzie"-popieram słowa @migaffka .

Poznajemy trzy kobiety, które połączyła wspólna tragedia. Nagły wybuch pożaru w markecie splecie ich losy. Każda z nich jest inna, pochodzą z innych środowisk, z innych światów. Każda ma inne plany i priorytety. Każda z nich ma inny cel w życiu, inną misję. Inny punkt widzenia.

#właśniedziśwłaśnieteraz czyta się z zapartym tchem. Jest to opowieść, która zmusza do refleksji i nawet gdy jedna z bohaterek okazuje się niedostępną i zgorzkniałą kobietą to nie sposób jej nie lubić. Nie współczuć, nie wspierać, nie kibicować.

Jestem pewna, że zapamiętam tę książkę na długo. Ja fanka mrocznych wrażeń, fanka kryminałów i thrillerów przepadłam w obyczajówce i wiem, że po tym moim pierwszym spotkaniu z twórczością autorki, będę chciała sięgnąć po jej inne książki.

Jestem oczarowana stylem Pani Karoliny. Wszystko było tak pięknie napisane, że ja miałam wrażenie, że właśnie obejrzałam wzruszający film, który zapukał do mojej wrażliwości.

Gorąco polecam.

To nie jest zwykła #obyczajówka.To nie jest żadna słodka historyjka...

Polecam.

Polecam.

Bardzo fajna książka. Daje do myślenia, czy warto bezwarunkowo kochać męża, ojca, czy dziecko.

Książka, która zaskoczyła mnie nie nieco niepasującym do stylu (lekkiego, chwilami nieco infantylnego) zakończeniem. Oczekiwałam czegoś zupełnie innego, a byłam pozytywnie zdumiona, gdy wszystko rozwiązało się inaczej niż myślałam. Oczywiście całość jest lekko wyidealizowana, ale taki jest chyba charakter tego typu literatury do popołudniowej kawy w niedzielne popołudnie. Pozycja niezobowiązująca, lekka i chwilami miałam już wrażenie, że utrwalająca złe wzorce, ale na całe szczęście się pomyliłam. Brakowało mi jedynie w zakończeniu mocniejszego akceptu Sabiny. Poza tym faktem książka dobra i chyba mogę polecić z czystym sumieniem.

W życiu nie zawsze jest wesoło i radośnie. Tu jest tego przykład. Tragiczny wypadek,kłopoty starszej pani. Tu nie ma z czego się śmiać. Tu czasem trzeba płakać. I dlatego ta książka jest tak dobra. 👌

Karolina Wilczyńska to bardzo dobra polska pisarka. Kobieta nie waha się pisać o czymś, co może być zarówno piękne, wzniosłe, jak i gorzkie, do bólu prawdziwe. Tym razem autorka zdecydowała się na drugą wersję wydarzeń. Jeśli więc okładka, w Was, czytelnikach, wzbudza pozytywne emocje i daje Wam wiarę w cukrową opowieść, to jesteście w błędzie. Podczas lektury niejednokrotnie można się wzruszyć, zdenerwować i obwiniać bohaterów za marny los człowieka. Co więcej, nieubłaganie zadamy sobie wiele pytań, a oto niektóre z nich:
- czy pieniądze dają szczęście?
-czy dobrze znamy tych, z którymi żyjemy?
- czy warto bezgranicznie ufać swoim bliskim?
- czy rzeczywiście jest tak, że po burzy świeci słońce?
Karolina Wilczyńska opisała historie trzech kobiet- Bronisławy, Sonii oraz Sabiny. Wszystkie one znają się z widzenia, jednak pewna tragiczna sytuacja spowoduje, że spotkają się one na jednej sali szpitalnej. Jedna z kobiet, Sabina, nie może zostać w szpitalu, ponieważ musi opiekować się ciężko chorym, leciwym ojcem. Nie ma ona w nikim oparcia, a na dodatek schorowany ojciec, częściowo poprzez chorobę, nie potrafi podziękować córce za opiekę. Sabina traktowana jest jak pomiotło, zatem jak zakończy się jej historia? O tym sami musicie się przekonać.
W szpitalu znalazła się także Sonia. Jest to kobieta majętna, mieszka w pięknym, dwupoziomowym mieszkaniu, ma przystojnego męża i dorastającą córkę. Stać ją dosłownie na wszystko, ale teraz sama potrzebuje pomocy. Czy mąż i córka zrozumieją jej położenie i będą dla niej wsparciem? Warto się o tym przekonać.
Ach, najbardziej żal mi było trzeciej kobiety, staruszki Bronisławy. Pani Cedro jest wdową, córka Katarzyna wyjechała za granicę, a syn Jerzyk... no cóż, przysięgam, że gdybym mogła wyciągnąć go z kart powieści, wówczas stłukłabym go na kwaśne jabłko. Jest on bowiem idealnym przykładem patologicznego człowieka, który tylko pije, awanturuje się, nie pracuje, a kochająca go matka ślepo wierzy w jego przemianę. Czy Sonia i Sabina pomogą staruszce? Jak bardzo złączą się losy trzech kobiet? Zachęcam do lektury.
Książka porwała mnie tak bardzo, że nie mogłam się od niej oderwać. Zastanawiałam się, jak bardzo świat jest mały, że losy ludzi znanych tylko z widzenia potrafią z dnia na dzień się zacieśnić. Ponadto, poprzez treść powieści zrozumiałam bardzo wiele cennych rzeczy i wiem, że inni czytelnicy także wyciągną pozytywne wnioski.
Lekturę jak najbardziej polecam!

Zabierając się za tą książkę spodziewałam się lekkiej i przyjemnej lektury. Takiej, którą się czyta po całym dniu przy herbacie. Tak mi sugerowała okładka. A to nie ten kaliber powieści.

Autorka skonfrontowała ze sobą trzy kobiety, każda z nich ma swoje, diametralnie różniące się życie, ale wspólnym mianownikiem są problemy w domu. Czytamy o wielkiej życiowej niesprawiedliwości, o sterotypowych kobietach, żonach, matkach i córkach, którym głównym celem jest dbanie o mężczyznę. Mnie ta fabuła niesamowicie irytowała, bo nie godzę się na takie traktowanie, jednak wiele czytelniczek może w bohaterkach odnaleźć kawałek siebie.

Według mnie to powieść smutna, przygnębiająca i z dużym bagażem emocjonalnym. Raczej nie polecam jej czytać na odstresowanie. Jest to wartościowa lektura, napisana w prosty sposób, ale z dobitnym przesłaniem.

Trzy kobiety, trzy historie, jedna tęsknota – za życiem, w którym jest się dla kogoś naprawdę ważnym.
Zgorzkniała Sabina od lat samotnie opiekuje się zniedołężniałym ojcem, z którym łączy ją toksyczna relacja. Siedemdziesięcioletnia Bronisława ledwo wiąże koniec z końcem, utrzymując siebie i dorosłego syna, alkoholika. Elegancka Sonia prowadzi idealne życie w pięknym domu, z kochającym mężem i córką. Idealne do czasu pierwszego kryzysu. Nieszczęśliwy wypadek skruszy dotychczasowy porządek i splecie ich losy. Każdej z kobiet przyjdzie zmierzyć się z innymi problemami i każda będzie musiała stawić czoło prawdzie, nie zawsze przyjemnej. Prawdzie o sobie samej i o najbliższych. Bo czasami życie musi nami mocno potrząsnąć, żebyśmy odnaleźli jego sens.
„Właśnie dziś, właśnie teraz” przekornie pokazuje, że czekanie może okazać się zgubne, a tragedia nie zawsze zapowiada koniec, lecz początek czegoś naprawdę wyjątkowego.

Piękna historia.
Polecam