Odnajdę Cię

Okładka książki Odnajdę Cię Anna Karpińska
Okładka książki Odnajdę Cię
Anna Karpińska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Księgarnia pod Flisakiem (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Księgarnia pod Flisakiem (tom 1)
Prószyński i S-ka
2017-03-09
2017-03-09
romans

Odnajdę cię to pierwsza przeczytana przeze mnie książka autorstwa Anny Karpińskiej.

Jakiś czas temu (a było to już dawno) wymieniłam się na kilka powieści z użytkowniczką platformy Vinted i wśród nich była właśnie także ta. W tej opowieści poznajemy dwie protagonistki, które choć się nie znają, to mają ze sobą wiele wspólnego. Będziemy świadkami, jak różne decyzje (niekoniecznie ich własne) wpłyną na dalsze losy bohaterek. Historia ta dostarcza nam okazji do refleksji, nie pozostaje obojętna naszym sercom i momentami porusza do głębi. To pierwszy tom cyklu Księgarnia pod Flisakiem. Klimatyczny, powracający swoją treścią do przeszłości. Fabuła została bowiem osadzona w realiach dawnej Polski, ale i czasów współczesnych. Po prostu chce się ją czytać.
Autorka zastosowała narrację pierwszoosobową z perspektywy dwóch bohaterek. Każdy rozdział jest oznaczony imieniem kobiety, której właśnie przeżycia będziemy odkrywać. Mogłabym napisać, że dzięki temu nie gubimy poczucia tego, której z nich losy aktualnie śledzimy, jednakże byłaby to nieprawda. Poprzez, zapewne swoją nieważność, kilkakrotnie przyłapałam się na tym, że dopiero po chwili docierało do mnie, że oto narratorem jest nie ta osoba, o której myślałam. To nie jedyne przeskoki, które serwuje nam autorka, bowiem jak już wcześniej, pokrótce wspomniałam, będziemy także wracać do przeszłości jednej z bohaterek. W tej kwestii już nie odczuwałam zagubienia i uważam to za ciekawy i intrygujący pomysł na poprowadzenie fabuły.

O czym jest ta powieść? O więzach rodzinnych, o macierzyństwie - jego pragnieniu, a także złych i dobrych stronach. Zawiłych relacjach pomiędzy najbliższymi sobie ludźmi. To książka wieloaspektowa poruszająca ważne tematy, w tym adopcję. Autorka ukazała trudy wychowania dzieci. Jest to obraz niezakłamanej i nieprzesłodzonej rzeczywistości. Każdy aspekt poruszony przez Annę Karpińską jest swego rodzaju zestawieniem dobrych i złych skutków, takich, a nie innych wyborów bohaterów tej książki. Nic nie jest jednoznaczne. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Niekiedy tych drugich bywa więcej. Jak sobie poradzą z nimi Dagmara i Bożena. Co je ze sobą łączy? Gdy zaczniecie czytać, zechcecie poznać ich losy, a być może niejednokrotnie ogarnie was wzruszenie, tak jak i mnie.

Miłość matki do dziecka ma wielką moc, nieważne, ile się ma lat, ona nie pyta o wiek, a czasami nawet o pochodzenie, tylko po prostu trwa. Niekiedy jednak mija, ale ciągle się tli. Innym razem płonie i nie można jej ugasić. Ile ludzi, tyle emocji. W tej opowieści znajdziecie ich przeogromny wachlarz. Dajcie im się ponieść.

Nie wciągnęła mnie ta historia. Dałam radę do połowy.

Nie wciągnęła mnie ta historia. Dałam radę do połowy.

Ta książka przywróciła mi wiarę w istnienie dobrze napisanej, dziejącej się współcześnie literatury obyczajowej. Realistycznej, ale z humorem. Logicznie skonstruowanej, ale żywej i plastycznej. Mówiącej o trudnych sprawach, ale w taki sposób, że chce się słuchać. Kawał solidnie wykonanej roboty.

Bardzo lubię powieści Pani Anny Karpińskiej bo traktują o prawdziwym życiu.
Tym razem akcja toczy się w dwóch wymiarach: w latach osiemdziesiątych z punktu widzenia Bożeny oraz kilkanaście lat później z punktu widzenia Dagmary. Poznajemy historię Bożenki, która będąc w liceum zachodzi w ciążę upojona alkoholem. Niestety w tamtych czasach był to wielki skandal, więc robiono wszystko żeby sprawę zatuszować. Tym razem rodzice załatwiają jej szkołę u zakonnic, gdzie rodzi dziecko i pod naciskiem rodziców oddaje je do adopcji. Czego później bardzo żałuje. Drugą bohaterką jest Dagmara czterdziestoletnia nauczycielka po rozwodzie z dwójką dzieci, której właśnie umiera mama. Po otwarciu testamentu kobieta otrzymuje w spadku Księgarnię pod Flisakiem w Toruniu oraz dowiaduje się, że była adoptowana.
To tak w wielkim skrócie początek tej powieści...
Muszę dodać, że poruszane są w niej bardzo życiowe tematy jak trudne relacje w rodzeństwie, problemy wychowawcze z dziećmi. Pokazana jest bezsilność rodziców wobec buntu latorośli oraz to, że zło zawsze podąża za złem, a dobro powraca. Jednym słowem powieść ta zawiera dużo mądrości. Bohaterowie potrafią nieźle wkurzyć, ale przecież o to chodzi, żeby w powieści były wielkie emocje.
Polecam z czystą przyjemnością.

Bardzo lubię powieści Pani Anny Karpińskiej bo traktują o prawdziwym życiu.

Kolejna książka tej autorki, którą przeczytałam i napewno nie ostatnia że względu na mega przyjemne lekkie pióro pisarki.

„Odnajdę cię” to pierwszy tom z serii „Księgarnia pod Flisakiem”.
Dagmara od zawsze czuła się mniej kochana przez rodziców. To jej siostra Laura była na pierwszym miejscu. Kiedy ich mama umiera okazuje się, że Dagmara była adoptowana. W spadku otrzymuje Księgarnię pod Flisakiem. Postanawia ją zatrzymać i nadać jej nowe życie. Jednak to nie będzie takie proste.
Bożena Zawistowska to znana pisarka. Razem z mężem bardzo pragną mieć dziecko, jednak po wielu próbach okazuje się, że ich marzenie nigdy się nie spełni. Decydują się na adopcję dwóch sióstr, jednak wychowanie córek przyniesie im więc smutku niż radości. Czy to kara za to co zrobiła Bożena kiedy była młodą dziewczyną? Teraz kiedy okazuje się, że jest chora, postanawia rozliczyć się z przeszłością.
„Odnajdę cię” to pełna emocji historia o błędach przeszłości, skrywanych uczuciach, trudach rodzicielstwa i trudnych relacjach.
Uwielbiam książki pani Anny Karpińskiej. Historie przez nią pisane trafiają prosto w serce czytelnika, a bohaterowie zostają z nami jeszcze długo po odłożeniu lektury.

„Odnajdę cię” to pierwszy tom z serii „Księgarnia pod Flisakiem”.
Bożena...

"Odnajdę Cię" to pierwszy tom dylogii pt. "Księgarnia pod Flisakiem“. 📖☕🌷
Bohaterkami powieści są dwie kobiety: znana pisarka Bożena Zawistowska i właścicielka księgarni Dagmara Rudzka. Bożena popełniła w młodości wielki błąd, który zdeterminował jej życie. Tuż przed maturą zaszła w ciążę i rodzice zmusili ją, aby oddała dziecko do adopcji. Panna z dzieckiem przyniosłaby niewątpliwie wstyd jej rodzinie. Protesty dziewczyny nic nie pomogły...🍓🍒
Druga bohaterka Dagmara wiedzie wydawałoby się szczęśliwe życie. Doskwiera jej jednak brak miłości ze strony matki, która preferuje młodszą córkę. Nawet podział majątku po jej śmierci jest dla kobiety bardzo niesprawiedliwy. Zostawiony przez rodzicielkę list wyjaśnia wszystko, ale czy usprawiedliwia?
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, jak dalej potoczy się ta historia, to sięgnijcie po tę pełną emocji powieść, bo ja nie chciałabym odbierać Wam przyjemności czytania. 🌺
"Odnajdę Cię " to znakomita i bardzo życiowa powieść. Wydarzenia w książce ukazane są z perspektywy obu kobiet, co pozwala jeszcze lepiej wniknąć w ich uczucia i rozterki. 💙
Czy za błąd popełniony w młodości trzeba pokutować całe życie? Czy nasze dobre uczynki mogą zadośćuczynić wyrządzonej krzywdzie?
Anna Karpińska porusza bardzo ważny problem, a mianowicie problem adopcji dzieci. Ile trudu i miłości potrzeba, aby je wychować, wie tylko ten, kto znalazł się w takiej sytuacji. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że otoczone miłością i dobrobytem adopotowane dzieci mogą chcieć wrócić do domu dziecka...
"Odnajdę Cię" ma wszystko to, co dobra książka mieć powinna: ciekawą fabułę z
niespodziewanymi zwrotami akcji, tajemnice z przeszłości, wspaniale wykreowanych bohaterów. 💙💛❤️
Ale to nie koniec opowieści, bo już niedługo ukaże się jej kontynuacja, na którą z niecierpliwością czekam.
Ta książka skradła moje serce. Czyta się ją jednym tchem, co sprawia, że trudno jest rozstać się z jej bohaterkami.
Usiądźcie więc wygodnie w fotelu z filiżanką ulubionej kawy i przenieście się w wykreowany przez Pisarkę świat. Gwarantuję, że nie będzie to stracony czas. 💙🌷
Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.

"Odnajdę Cię" to pierwszy tom dylogii pt. "Księgarnia pod Flisakiem“. 📖☕🌷

Ciekawa wciągająca i poruszająca, czemu oceniam ją tylko na dobrą, bo momentami główne bohaterki szczególnie Bożena, mocno mnie irytowały swoim postępowaniem pokremętnym tłumaczeniem sobie swoich własnych decyzji i wyborów. Generalnie mi się podobało. Polecam przeczytać i wyrobić własną opinię.

Jak mnie potrafiły zirytować bohaterki, a właściwie autorka książki. Nie wiem ile ma lat lecz pisze jak dla nastolatek. Gdy rozdział jest o Bożenie w liceum, jeszcze się broni lecz myślenie i postępowanie Dagmary jest tak naiwne. Moźe jednak tacy ludzie żyją wśród nas. Sama fabuła jest ciekawa.
Wahałam się między oceną dobra a przeciętna. Dałam jednak szansę, coś musiało mnie w tej powieści urzec skoro lada chwilę zacznę drugą część.

Polecam zdecydowanie bardzo wciągająca książka czyta się bardzo szybko ;) jestem strasznie ciekawa kolejnej części .

• 2017

Dodaj cytat z książki Odnajdę Cię